Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Na stránke Computer World-u vyšiel článok upozorňujúci na hrozby útokov prostredníctvom IPv6 prenosov. Mnohé systémy - vrátane Linuxov, MacOS, Windows Vista, Server 2008, Solaris - majú vo východziom stave aktivovaný protokol IPv6, avšak len veľmi málo sietí je schopných prenosy prostredníctvom tohto protokolu zaznamenať či blokovať. Mnohé firewally, systémy detekcie narušenia a nástroje pre správu siete tento protokol nezohľadňujú. Čoraz častejšie sú preto tieto prenosy zneužívané hackermi na útoky či prienik do siete.
Tiskni
Sdílej:
iptables
(byť i skrytě přes nějakou další konfigurační utilitu), když firewall nepotřebují, nepoužívají je. Nemyslím si, že by bylo na linuxu mnoho uživatelů, kteří by potřebovali firewall a nepoužívali jej.
> co to je za adsl
noo .. ja nevim, proste adsl
> za jakych podminek
prakticky za stejnych podminek jako ipv4 (tzn stejna rychlost, fup, ...) jen s tim ze ipv6 je zatim v testovacim provozu a "bez zaruky".
> od koho
http://xnet.co.nz - ale neveste hlavu, na svete je urcite minimalne pet, sest dalsich ISP kteri ipv6 pres adsl nabizi