Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dnes probíhá Network Manager Test Day na Fedoře 19. Zapojit se však mohou i uživatelé ostatních distribucí. Nalezené a ověřené bugy budou opraveny přímo v upstreamu Network Manageru. Vývojáři žádají hlavně uživatele s IPv6 připojením, aby se zúčastnili testování a pomohli tak odladit IPv6 v různých sítích. Uživatelé bez IPv6 mohou vyzkoušet desktopové a konzolové nástroje na správu Network Manageru, Wi-Fi hotspoty a Bluetooth PAN.
Tiskni
Sdílej:
A uz to aspon funguje?
Nefunguje. Jediné, co to zatím umí, je DHCP. Jinak se neumí připojit na (téměř) žádnou WiFi síť s EAP ověřením. Například na mé domácí síti s EAP-TLS si ani neškrtne, zatímco samotný wpa_supplicant
se asi tak za vteřinu připojí. 802.1x po ethernetu střídavě funguje a nefunguje, což se mění od verze k verzi a nedá se na to příliš spolehnout. A konečně všechny taby nabízející VPN by měly být podle mého názoru odstraněny, protože není nic horšího než klikátko, ve kterém drtivá většina údajně podporovaných funkcí nefunguje.
NetworkManager ještě není ve stavu, kdy by se daly rozumně hlásit jednotlivé bugy. Zatím nefunguje v podstatě nic, což by k příliš konstruktivní chybové hlášce nevedlo. Až bude NetworManager aspoň z poloviny hotový, začne mít smysl testovat ho a hlásit chyby.
Nikoliv, to NetworkManager se nikdy nepřehoupl přes rok 2006. Až bude umět EAP-TLS, začne dávat aspoň trochu smysl. Do té doby je pro mě nepoužitelný.
Nevadí mi tolik, že drtivou většinu síťových konfigurací, které používám, nepodporuje. Vadí mi jen to, že má v menu věci, které nefungují, bez nějakého označení „pozor, tohle je experimentální, asi to nebude fungovat“.
Nevadí mi tolik, že drtivou většinu síťových konfigurací, které používám, nepodporuje. Vadí mi jen to, že má v menu věci, které nefungují, bez nějakého označení „pozor, tohle je experimentální, asi to nebude fungovat“.Vzhledem k tomu, že mluvíš o menu, tak se asi nebavíme o NetworkManageru jako takovém. To je systémový démon s textovými konfiguračními soubory, který nabízí dbus API a přibalený command-line tool. Je dobré vždy specifikovat, jaký nástroj konkrétně používáš, když už ho kritizuješ.
NetworkManager ještě není ve stavu, kdy by se daly rozumně hlásit jednotlivé bugy.Chápu, kam míříš, nicméně vzhledem k velmi dobré znalosti obsahu upstreamové bugzilly musím kontstatovat, že se jen vymlouváš.
Zatím nefunguje v podstatě nicTo skoro zní, jak kdybych to řekl já. Mám vždycky tendenci přehánět a když v něčem najdu chybu, tak v první chvíli nasraně prohlásím, že to celé nefunguje. Ale už se učím se trochu krotit.
Až bude NetworManager aspoň z poloviny hotovýJak se to měří? Nemyslím exaktní metriku, ale rád bych nějaký popis toho, co by daný software měl dělat na to, aby ti stál za pomoc ve formě hlášení chyb.
Až bude NetworManager aspoň z poloviny hotový, začne mít smysl testovat ho a hlásit chyby.Software, který by nikdo netestoval a neřešil chyby a nedostatky, nemůže dosáhnout prahu kvality, který se snažíš nastavit. Zvlášť pokud se ten software týká s prominutím tak sračkoidní věci jako je linuxové síťování (a tím netvrdím, že je to jinde lepší).
Skoro vsude jinde _je_ to lepsi...Zvlášť pokud se ten software týká s prominutím tak sračkoidní věci jako je linuxové síťování (a tím netvrdím, že je to jinde lepší).
Dosáhnout tuto kritickou úroveň musí vývojáři sami.Asi žiješ v jiném světě. Ve skutečnosti je teď komunita (i ta širší, nevývojářská) velmi aktivní a to paradoxně především v různých serverových či workstation use casech.
Proto je dobré na začátku kvalitně obsloužit jeden use-case, získat uživatele, podporu a pak přidávat další (a nerozbít to hotové).To je věc, kterou u existujícího projektu udělat nemůžeš. A pár lidí nadávajících v diskuzích není dostatečnou motivací pro začínání odznovu a to ani pro vývojáře, ani pro jejich chlebodárce.
Ano, věřím, že DHCP nad IPv4 to umí. Jenže „mně to chodí výborně“ bez dalšího upřesnění nemá příliš velkou vypovídací hodnotu. Jak se připojuješ k sítím s EAP-TLS? Jak dobře fungují taby slibující OpenVPN? Jak dobře fungují taby slibující IPSec? Jak často se to opravdu připojí k ethernetu, na kterém se používá 802.1x? Ještě donedávna to ani nepodporovalo IPv6, přestože v menu byl. (To už se naštěstí změnilo.)
Já nepochybuju o tom, že na domácím eap-scheisse-personal, případně na domácím nezabezpečeném ethernetu s IPv4 se to „prostě připojí“. To je zcela v pořádku. Pak to ale má mít jeden tab s nastavením, které funguje. Momentálně je tam spousta nastavení, která bych rád používal, ale drtivá většina ve skutečnosti nefunguje, přestože například tupě ručně spuštěný wpa_supplicant
se v téže situaci připojí okamžitě.
Protože si s konfigurací nakonec nějak poradím, může mi to být jedno. Nicméně z pohledu nezkušeného uživatele dělá takový tool linuxovému desktopu medvědí službu, protože vytváří dojem, že „v tom Linuxu“ nefunguje naprostá většina síťových protokolů, které jsou ve větších sítích (firemních, školních apod.) běžné. Po nepříjemné zkušenosti s NetworkManagerem se pak uživatelům těžko vysvětluje, že síťování v Linuxu ve skutečnosti funguje a že stačí jen vyhodit NetworkManager.
Jak se připojuješ k sítím s EAP-TLS?Nijak, protože takovou síť jsem ještě nepotkal (a ono se vzhledem k rozšíření klientských certifikátů nebo smartkaret ani není čemu divit). Co jsem potkal jsou je asi desítka variací poskládaných z EAP-{PEAP*,TTLS}-{PAP,GTC,MSCHAP*,...} a ty všechny mi fungovaly.
Jak dobře fungují taby slibující OpenVPN?Používám denně a funguje to. Jediný glitch je, že se občas půl minuty od prvního připojení odpojí, ale podruhé už vydrží dýl, než notebook znova uspím (což může být klidně celý den). Ad další: používám například networkmanažeří brigde od té doby, kdy jsou k dispozici, a je to jednoznačný posun vpřed od konfigurace skripty nebo libvirtem.
Ty portály tu jsou zhruba stejně dlouho ...no, vidím, že pán není pamětník, tak asi těžko pochopí narážku na nemrtvý stav Roota ...
Duvod bude jiny a z Pavlixova vyjadreni cisi diplomacie az na pudu.+1