OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Robert O'Callahan z Mozilly vysvětluje, proč není rozumné používat H.264 jako kodek pro HTML5 tag <video>. Hlavní problém jsou samozřejmě patenty.
Tiskni
Sdílej:
Moje netrénované oko nevidí skoro žádný rozdíl.Je fakt, že když se Theora neškáluje, nebo neklesne bit-rate tak nízko aby zůstala jen kupa DC koeficientů, tak to není tak hrozné. Si pamatuju někde na internetu na ukázku z Transformerů. To jsem ani nechtěl uvěřit, že je Theora.
No, on už i ten zdroj je všelijaký.Zvláště na YouTube. Proto říkám, že naprosto nezáleží na tom co se tam nasadí za kodek. Horší už to stejně nebude.
Ale čistě prakticky mi na tom vadí, že při seekování v mplayeru se to video rozpadá a trvá mu sekundu nebo dvě než se chytne.To je jen drobnost. Se to naseekuje doprostřed GOP bez toho aby se zpracoval klíčový snímek a všechny snímky předchozí. Zvláště u dlouhé GOP to může být zajímavé. To nikde jinde nemají.
To nikde jinde nemají.Ale jo, ve VLC to už implementovali před mnoha lety :D
Ale čistě prakticky mi na tom vadí, že při seekování v mplayeru se to video rozpadá a trvá mu sekundu nebo dvě než se chytneA jinak se to týká jen konkrétně tohoto videa. Jinde mi to nedělá. Asi nekompatibilní bit-stream.
kvalitnější(jak rate-distortion, tak i generované zkreslení je mnohem příjemnější díky vlnkové transformaci) než MPEG-2 u vyšších bit-rate. U bit-rate nižších téměř nepoužitelný právě díky specifickému zkreslení(naprostá likvidace všech textur a jiných opakujících se vzorců a jakýchkoliv ne-horizontálních a ne-vertikálních hran, ale to se týká všech wavlet-based formátů). Jediný problém je, že jediný kodek má (už poměrně dlouhou dobu) rozbitou Motion-estimation (proto ty fleky – residual frames to po sobě nestačí mazat). Jediná nevýhoda je, že je trošičku náročnější a nutně by potřeboval optimalizace (ale to se obecně týká všech wavlet-based formátů). Víc než vhodný pro nasazení pro DVB-T (pomineme-li prokládání).
prakticky mrtvýMrtvý, nemrtvý, ale má už standardizovaný bit-stream a téměř funkční kodeky. Pokud by se s jeho nasazením počítalo, tak by musel někdo opravit ty chyby. Nic jiného.
neboť podle všeho se na něj BBC vybodlo, byť /poté co/ v něm zbytečně utopilo dost peněz.BBC si udělalo svoje integrované obvody, ty interně používá a už se více nestará. Proč by také měli? Jim to prostě funguje a při bit-rates kolem 500Mbps se ani starat nemusejí.
COž mimjoiné platí i o Theoře.Na Theoře se nepracuje už dob co bylo vydáno VP3. Od těch dob se jen leští a já na SVN registruju furt.
Snow: nekvalitní, ale lepší než DiracSnow: Wow. Na to jak je podobný Diracu, tak nejde říct nic jiného než wow. Dá se klesat jak s bit-rate(ale jinak stejný problém jako Dirac co se zkreslení týče), tak je méně náročný na procesorový čas. Problém u něj jen to, že je to jen návrh a nefunguje u něj téměř nic (nemá ani rate-control manažera). Pokud by se s ním počítalo, tak by nestačilo jen doopravovat chyby, ale spíš by se musel úplně dodělat (v samotném kodeku je dokonce zakomentovaný entropy-coder CABAC, takže u něj ještě není nic vybráno oficiálně a spousta je toho nedodělaného). Možná perspektivnější než Dirac.
ale Snow ani omylem není free ve smyslu, že není ohrožen patenty. Jde o experimentální kodek, autor na patenty kašlal, a je téměř 100% jisté, že jich fůru porušuje.Jak jsem řekl, musel by se dodělat a právě některé algoritmy přeimplementovat a nebo si u nich vyjasnit vztahy. Já si myslím, že je na tom s porušováním stejně jako ten Dirac.
Dirac byl afaik psán s cílem vyhýbat se patentům. Nicméně jsem taky slyšel nějaké pochybnosti, můžete tomu říkat FUD, konkrétně/prokazatelně nic neznám.Je to možné. V tomhle jsem mimo. Já totiž nechápu jak může existovat určitá skupina formátů pro které existuje kýbl patentů, který pokrývá algoritmus pomalu pro každou instrukci aritmetikou počínaje a pomalu úplně stejná skupina, pro kterou tyto patenty neplatí. Neříkám, že Snow je bez jediného patentu, ale jak se něco takového potom může nevztahovat i na Dirac? Vždyť na samotné vlnky jich existuje kýbl druhý.
Jak možná někdo ví, Snow je dílkem vedoucího ffmpegu. ffmpeg otázku patentů ignoruje, tváří se jako by neexistovaly.A IMHO to je dobrý přístup.
Takže myslím, že přepisovat to s cílem udělat z toho Theoru2 je špatný nápad.Možná bych podotknul, že ještě před tím, než On2 Technologies uvolili VP3, tak se v Xiphu pracovalo od podlahy na Tarkinu. Dalším wavlet-based formátu. Takže proč ne? VP3 se převzalo, protože to bylo hotové řešení, které už se jen stačilo vylepšit.
co by do toho kodeku naoplátku jít bezpečně mohlo, aby nestál úplně za houby.Pokud by měl být čistý jak Árijská rasa, tak skoro nic..
Vývojář x264 mi řekl, že enkodér je mizernýTo potvrzuji. Sám jsem si všiml, že funguje nějak divně(některé bloky to přesouvalo přes půl obrazovky i když zcela bezdůvodně) a psal jim o tom. Bylo mi řečeno, že se o tom ví. Toť vše.
což znamená, že kvalita videa by se asi dala zvednout bez změny specifikací.To je dost možné. Jednak se musí alokovat hodně bitů pro reziduální snímky když je Motion-estimation neumístí na správné místo a díky filtrování frekvencí v obraze potom zůstávají zbytky, které nejsou residuální snímky odstranit. Pokud by se to opravilo, tak by výsledná rate-distortion klidně mohla dost rapidně stoupnout. No na druhou stranu zmrazený bit-stream znamená, že už nepůjde přidávat nové funkce(třeba jen vybrakované z toho sněhu) což je celkem škoda.
ještě před tím, než On2 Technologies uvolili VP3, tak se v Xiphu pracovalo od podlahy na Tarkinu. Dalším wavlet-based formátu.Já zase slyšel, že na Tarkinu neudělali prakticky nic. Víc postů v mailing listu než řádků v kódu, řekl by zlý jazyk. Ještě něco pro pobavení...
[01:09] Dark_Shikari: ok, so imagine there's a big snowstorm coming tomorrow [01:09] Dark_Shikari: the newspapers are talking all about it [01:09] Dark_Shikari: you go to sleep [01:09] Dark_Shikari: you wake up, you haven't looked out the window [01:09] Dark_Shikari: you yell "there is no snow outside!" [01:09] Dark_Shikari: er, you yell [01:09] Dark_Shikari: this is roughly equivalent to saying "snow is patent-free" [01:10] Dark_Shikari: you haven't looked out the window, therefore you haven't seen any snow, therefore there is no snow outside the window. [01:10] verb3k: imagine the world without patents [01:10] Dark_Shikari: Yeah, people might actually get things done... z debaty na téma video bez patentů v #ffmpeg
Já zase slyšel, že na Tarkinu neudělali prakticky nic. Víc postů v mailing listu než řádků v kódu, řekl by zlý jazyk.Dobře, jinak: Nebýt VP3, tak už jsme tu klidně mohli dnes mít (další) wavelet-based formát místo Theory.
Ještě něco pro pobavení...K tomu se autor v komentářích vyjadřuje následovně:
To stejné se dá říct i o Diracu. V případě, že by se některý z těchto _svobodných_ formátů stal celosvětově úspěšným, není problém si patentovat nějaký algoritmus v něm a přihlásit se pod křídla MPEG-LA , kteráthere is a pretty huge practical difference between "Someone might have patents on Theora that we don't know about, and might sue" and "MPEG-LA has patents on H.264 and *will* sue".
*will* sue. Ostatně stejně jako se tomu děje u rodiny MPEG.
Prior art? Snad nemusím připomínat, že něco takového považují US patentové úřady za sprosté slovo. Klidně zajedu do Google Patents a zase něco zajímavého vytáhnu. Já už viděl i několik patentů na počítač (z období 80.let nebo snad i 90.let).
některé bloky to přesouvalo přes půl obrazovky i když zcela bezdůvodněA ani není potřeba vizualizovat pohybové vektory. Co zo toho potom může být? Pro pořádek dodám, že originál je 36 více či méně stejných snímků jako je v příloze.
Lžeš, za poslední dva roky byla nová release (sponzorovaná Mozillou), která theoru posunula o řád dál. Viz:COž mimjoiné platí i o Theoře.Na Theoře se nepracuje už dob co bylo vydáno VP3. Od těch dob se jen leští a já na SVN registruju furt.
LžešAno! Nic jiného totiž neumím. Ale jinak přesně toto je to leštění o kterém jsem mluvil. Jestli o řád, to teda nevím, ale je pravda, že spousta svinstva se vyházela.
Na Theoře se nepracuje už dob co bylo vydáno VP3. Od těch dob se jen leští a já na SVN registruju furt.Na Theoře se nepracuje už dob co bylo vydáno VP3. Od těch dob se jen leští, ale já na SVN registruju pohyb furt:
------------------------------------------------------------------------ r16773 | gmaxwell | 2010-01-06 22:53:00 +0100 (St, 06 led 2010) | 1 line png2theora: Simple filtered down-sampling for 4:2:0 and 4:2:2 to improve quality. The elimination of a frame copy offsets the increased processing, for me this is about 2% faster for 4:2:0. ------------------------------------------------------------------------ r16764 | tterribe | 2009-12-28 15:27:33 +0100 (Po, 28 pro 2009) | 5 lines Add support for a "422jpeg" chroma tag on YUV4MPEG2 input and output. This is not an official tag, but none of the official tags support the chroma sampling Theora uses (i.e., JPEG's). Using this new tag allows YUV4MPEG2 input and output without chroma resampling. ------------------------------------------------------------------------ r16759 | giles | 2009-12-19 22:15:15 +0100 (So, 19 pro 2009) | 22 lines …
Dirac: nekvalitní, a prakticky mrtvý, neboť podle všeho se na něj BBC vybodlo, byť /poté co/ v něm zbytečně utopilo dost peněz. Nezdá se, že by se na něm poslední dva roky víc makalo. COž mimjoiné platí i o Theoře.Což je lež, protože theora právě za posední dva roky udělala pořádný krok kupředu...
/usr/local/lib/libtheora.so.0.3.10 /usr/local/lib/libtheoraenc.so.1.1.2 /usr/local/lib/libtheoraenc.so.1 /usr/local/lib/libtheoradec.so.1.1.4 /usr/local/lib/libtheoradec.so.1
ako som zvedavý prečo sa vyrábajú akcelerácie len pre patentované formátyProtože jsou to standardy. Jinak u Theory nevím. Ta snad nepotřebuje akceleraci ani pro 1080p.
H.264 BENCHMARKs: VC: 116.452s VO: 0.015s A: 0.000s Sys: 1.407s = 117.874s BENCHMARK%: VC: 98.7939% VO: 0.0128% A: 0.0000% Sys: 1.1933% = 100.0000% Theora: BENCHMARKs: VC: 67.782s VO: 0.014s A: 0.000s Sys: 1.295s = 69.090s BENCHMARK%: VC: 98.1060% VO: 0.0196% A: 0.0000% Sys: 1.8744% = 100.0000%Pokud teda nebude vadit, že Theora si u toho ještě zahraje šachy na šachovnici 8x8 pixelů jako v příloze(nominální bitrate 4200kbs). Jediný způsob jak se toho zbavit je nastavit -q na 10(maximum), což vyprodukuje něco s průměrným datovým tokem kolem 9Mbps. Závěr: Pro vysoká rozlišení a vysoké datové toky jedině Theoru. Stojí nejmíň procesorového času. Škoda jen, že se na webu ani jedno nepoužívá.
mobily(fakt je
mobilní telefonvhodné slovo?), které mají TV-Out už budou mít IMHO procesor dostatečně silný na to aby to přehráli i softwarově.
Dokážeš si vůbec představit, jaký výpočetní výkon je třeba k dekódování 1080p videa?Kdyby to byl nějaký RAW? To vím přesně. Musel by zvládnout přesunout 74649600 bytů za sekundu do nějakého bufferu. Což se s DMA většinou zvládne na pár procesorových instrukcí. Tím samozřejmě nechci říct, že by Theora k tomu RAWu měla nějak blízko.
Například můj Athlon XP 3500+ byl tomu dost dalekoNevím, Athlony neznám, ale můj Celer o 2.66Ghz s tím většinou nemá problém. Viz jen kousek výše. Na jednom jádře o frekvenci 800Mhz dá 100sekund videa za 67sekund procesorového času. Takže u Turionu o 800Mhz by se 100sekund toho videa přehrálo korektně s průměrnou zátěží 67%. Samozřejmě nechci polemizovat o tom jak by to ten
mobildával nebo nedával už jenom z toho důvodu, že většinou nemá podporuj pro SIMD instrukce, ale je to prostě kravina takto na to nahlížet.
Další problém je, že i kdyby jsi měl v mobilu takto výkoný procesor, běžel by na baterku tak 5 minut než by se vybila.Jo, jenomže já bych (už poněkolikáté) rád upozornil, že pro mobily jsou většinou určeny nějaké QCIF rozlišení s low-complex formáty/kodeky a ne streamy z Blu-Ray disků o 50GB.
No, Theora je aspoň nějak stabilníAle dejte s tím furt pokoj. To je furt samé
okamžité nasazení, ale makat na nich bude kdo? Google na to má IMHO víc než dostatek prostředků.
Kontejnér ogg prý není nic mocNa tom moc nezáleží. Furt je tu Matroska nebo NUT. Oba sežerou snad cokoliv.
a technicky prý takéJen problémy s verzemi a zarovnáním hlaviček. Jinak o ničem také nevím.
Ogg stream 0 is of an unknown type Ogg stream 1 is of an unknown type Seek failed libavformat file format detected. LAVF_header: av_open_input_stream() faileda s -demuxerem ogg.
Ogg stream 0 is of an unknown type Ogg stream 1 is of an unknown type Exiting... (End of file)Takže to asi nebude dlouho co to jde.
Nut je poměrně mrtvýProč hned mrtvý? Co třeba kompletní? Zatím jsem ještě s NUTem neměl problém a vše co zvládne ffmpeg nebo mplayer, to zvládne i NUT.
dokonce ani ten Dirac, byť má prý nějakou standardizaci (aka VC-2)To se týká formátu DiracPro(I-Frames pouze podmnožina Diracu). Tak či tak už nějaké papíry o formě bit-streamu vypsány jsou, takže nevím v čem je problém.
Když nějakou věc nikdo nepoužívá, tak v tom nikdo nenajde chyby, navíc se to často rozbije. A nemyslím, že by to zrovna v rámci ffmpegu nehrozilo. A samozřejmě, nulový výskyt souborů nut v praxi...Nut je poměrně mrtvýProč hned mrtvý? Co třeba kompletní? Zatím jsem ještě s NUTem neměl problém a vše co zvládne ffmpeg nebo mplayer, to zvládne i NUT.
nedá se do toho vecpat nic co není od xiphůNevím, ale třeba je to sakra dobře.
...a asi ani google neni (financne ani naladou) v pozici, aby ty patenty skoupil a pustil mezi lidi.Co by kupoval? Sice není uveden v oficiálním patent-poolu, ale se vsadím, že nějaké podpultové patenty drží sám (určitě něco musela držet minimálně On2 Technologies nebo nějaká jiná dceřiná společnost), tak kam by chodil? Pokud se opravdu změní podmínky pro
Web authors and content providers, tak si tím jenom posílí monopol a za každé video mimo YouTube zacinkají zlaťáky právě v kapse Googlu (a jiných z toho bazénku samozřejmě). Prostě novodobá mafie se vším všudy.
Ještě k tomu seznamu patentů pokrývajících H.264 v příloze: Prosím všimnete si tam víc než několika patentů u kterých dvoupísmenná zkratka CZ a SK. Takže žádné, že u nás neplatí softwarové patenty milánkové.
part of the EUREKA 147 pan-European inter-governmental research and development initiative for the development of digital audio broadcasting.pod záštitou Evropské unie v různých výzkumných institucích a standardizačních institutech. No co víc, jsou to prostě celosvětově platné a uznávané standardy (ISO/IEC 11172, ISO/IEC 13818, ISO/IEC 14496,…). Největší chybou bylo právě povolení patentování některých obecných algoritmů a povolení jejich licencování v soukromém sektoru. Bych chtěl vidět jak by to dopadlo jinde, kdyby třeba nějaký výrobce šroubů za každý vyrobený šroub (šrouby mají také své standardy) nebo třeba implementátoři TCP/IP(to sice nejsou přímo standardy, ale něco v tom smyslu) za každou krabičku či přeposlaný paket museli platit nějaký licenční poplatek. A seskupení ala MPEG-LA? To není nic jiného jen novodobá digitální mafie jako je třeba OSA nebo RIAA.
ChromiaChromia?
a nebo bydli nekde jo daleko, kde se patenty na ne nevztahujiNení Jason Garrett-Glaser z Californie? A podle jmen ostatních to také nevypadá na nějaké cizince. Jinak právě držitelé licencí se shodli na tom, že právě takovéto svobodné implementace nechají na pokoji, pokud nebudou využity pro komerční účely.(Ale také se shodli na tom, že se celá rodina nebude licencovat a že se nebudou vyžadovat licenční poplatky za přehrávání, ale pouze za implementaci kodeku) I když ví bůh u kterého MPEGu a u které vrstvi to vůbec bylo.
Nejsem si jist, jestli autori VLC maji pravo ty knihovny distribuovatS diskuze pod zápiskem:
I když ani tak nechápu o čem to ten pomatený chlapec mluví:Claim: "gst-plugins-ugly (...) whose use is legally questionable"
Fact: Using it is perfectly legal. Even in the US. "legally questionable" is only the distribution, but even that is no problem if it is distributed from a jurisdiction without software patents (VideoLAN / VLC is located in France and US citizens are able to download and use VLC for 10 or so years now without ever being prosecuted for it).
FR 564,597 FR 630,157 FR 2,599,5773 FR 1,467,491 FR 1,487,113 FR 1,550,219 FR 0460751 FR 0443676 FR 1,359,769 FR 1,383,338 FR 1,406,453 FR 1,359,767 FR 1,135,934 FR 1,468,566 FR 1,468,567 FR 0909099 FR 1,401,213 FR 1,742,482 FR 1,742,483 FR 1,742,484 FR 1,387,585 FR 1,406,451 FR 1,424,856 FR 1,450,565 FR 1,452,039 FR 1,478,188 FR 1,499,133 FR 1,515,567 FR 1,596,608 FR 1,739,972 FR 1,739,973 FR 1,742,479 FR 1,742,480 FR 0279053† FR 580,454 FR 1,246,131 FR 1,510,078 FR 1,596,604 FR 573,665 FR 598,904 FR 898,426 FR 907,289Zdroj viz výše.
a takhle se da snadno snizit podil Firefoxu a zvysit podil ChromuCo prohlížeče, ale jestli vejde v platnost i povinnost platit licenční poplatky za přehrátí, tak ze hry vyšachuje všechny nezávislé Bloggery a YouTube-like portály a vytvoří si monopol na distribuci pohybujících se obrázků na internetu.
Btw daj se ty patenty (konkrétně třeba ty francouzské) odněkud stáhnout?Vim já? Na Google Patents těžko, tam mi to našlo jen US se stejným číslem a pochybuju, že by měly třeba spoďáry něco společného s H.264. Alespoň ty české možná budou dostupné někde tady.
"Ano, je to svobodne, kody si stahnout smite, ale distribuovat binarky uz ne, pokud neosekate featuru A,B a C... a nebo zaplatite desetitisice dolaru." Uzasne. Chrome na mnou spravovane pocitace nesmi.Wow, tvoji "poddani" uzivatele musi byt stastni lide. Mit admina, co mi neinstaluje kvalitni a dobre pouzitelny SW kvuli svemu nabozenskemu presvedceni, hned bych se citil lepe... :-/
Akorát, že to takhle běžně moc nefunguje... a dikybohu za to. Cim vic jidel vari kuchar, tim vic jich je desne podobnych, rozmrazenych a bez chuti. (Takhle to rekl hulvat z 'Ano, sefe' v tom jednom dile, ktery jsem videl, a docela to dava smysl.)