Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Kód projektu Alky, který se snaží o vytvoření konvertoru win32 binárních souborů na takové, které půjde spouštět pod systémy Linux a Mac OS X, byl uvolněn jako open source (LGPL) v důsledku ukončení obchodní činnosti společnosti Falling Leaf Systems, která se o něj dosud starala. Součástí uvolněného kódu je například konvertor použitý pro převod hry Prey 2 na její verzi pro Mac a Linux.
Tiskni
Sdílej:
Jinak upozorňuji, že jsem si kód už stáhl a nezdá se být v příliš použitelném stavu (prostě to není hotový naservírovaný program), takže hned teď to dokonalá náhrada/doplnění Wine nebude, ale třeba se někomu tato má první zprávička bude hodit :)
To těžko. Wine je projekt s delší historií, širokou uživatelskou základnou, mnoha podporovanými programy, je na něm v mnoha ohledech založen operační systém ReactOS - spíš by to mohlo být tak, že Wine bude od Alky čerpat co se týče toho, co Alky už zvládlo, společným cílem jim určitě bude podpora DirectX10 ... zkrátka bych je neviděl tak úplně jako konkurenční projekty a když už je teď Alky open-source, tak mi přidje jakýkoliv "boj" jako zbytečné plýtvání silami. Spíš by mě zajímaly komentáře od lidí, co tomu kódu trochu rozumějí a dokázali by mi říct, jak moc je to použitelné a jakou to má budoucnost, protože sám si kvůli chybějícím znalostem neodpovím :(
No, tomuhle programu jste naservírovali data Prey 2 a on vám z toho udělal linuxovou spustitelnou binárku. Jenže v době, kdy to tohle takhle pěkně umělo, to byl komerční produkt, a já teď ani nemám Prey 2, ani zájem to zrovna na tomhle kousku softwaru zkoušet, a že by to umělo něco jiného se nezdá. Takže ... prostě vyčkávám, co bude.