Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
V listopadu vývojáři Gentoo zvažovali fork udev. V sobotu byl projekt eudev, fork udev, oficiálně představen. Jedním z důvodů vzniku eudev je začlenění udev do systemd. Dle oznámení se vývojáři systemd o problémy udev s jinými inity nezajímají (LWN.net).
Tiskni
Sdílej:
ExecStatus
, který se sice AFAIK nakonec prosadit podařilo, ale dost dlouho vývojáři systemd jen opakovali, že služba, která by něco takového potřebovala, je špatně navržená a nezapadá do koncepce. Z aktuálních problémů jsou to třeba pm-utils, které má také systemd nahradit jako přežitek - implementuje ovšem zase jen část funkcionality.
ExecStatus
podle man systemd.service neexistuje. A ono volání userspace kódu pro zjišťování, v jakém se služba stavu do koncepce systemd
vážně nezapadá. I když mi to nepřijde nijak složité tu podporu do něj dodat ...
Lennart Poettering jedno jsou, takže kvůli osobnosti hlavního výojářeJá když se dívám na jeho stránky, tak by mě spíš zajímalo kdy on má vůbec čas se tomu vývoji věnovat…
To je přesně ta filosofie "90 procent běžných situací se bude řešit pohodlněji a zbylých 10 procent nás prostě nezajímá", se kterou mám problém.hm, mohu si dovolit toto zkonfrontovat s tvrzením: "Ne, opravdu si nemyslím, že by bylo žádoucí v roce 2012 zamítat změny prospěšné pro drtivou většinu uživatelů, pokud jediným argumentem proti bude to, že kvůli nim nepůjde nabootovat na systému s 8 MB paměti." zdá se mi to trošku protichůdné ... v čempak je rozdíl? v tom, že tentokrát jste v těch "10%" (je to vůbec 10%?), zatímco mezi tu minoritu, co se potýká s problémy s pamětí na omezeném hardware, nepatříte?
v čempak je rozdíl?
Třeba v tom, že řada z těch projektů, které systemd nezapadají do koncepce, jsou živé, aktivně vyvíjené a velmi užitečné a nemohou za to, že přišel nějaký pan Poettering a prohlásil, že takhle služba vypadat nemá a že na všechno musí permanentně běžet nějaký proces, i kdyby neměl nic dělat. Oproti tomu zařízení s 8 MB RAM jsou (a) stará a už nevyvíjená (b) sice nová, ale výsledkem nesmyslného designového rozhodnutí, protože dát tam víc by mělo na výrobní náklady jen zanedbatelný vliv (a dokážu si představit, že by to mohlo paradoxně vyjít i levněji).
nejsem si jist, zda "živost" a "aktivní vývoj" jsou podmínkou té užitečnosti a toho, že opravdu není nutné přijít a říct, že se to má dělat jinak momentálně máme k RHELu podporu nasmlouvanou (resp. standardně nabízíme, co všecko je nasmlouvané ani srnka netuší) na 13 let - v druhé polovině tohoto cyklu už se v distru nicmoc neděje, přesto někdo považuje za velmi užitečné to používat samozřejmě těžko chtít po všech upstreamech zpětnou kompatibilitu po takovou dobu; v mnoha případech by to bylo opravdu brzdou vývoje ... nicméně nějaké ohledy by se brát mohly, nelze to smést s argumentem "je to opensource, nic nebrání zakonzervovat si fork a backportovat jen bezpečnostní opravy", neb tomu brání právě nedostatek prostředků - Red Hat je "billion dollar company" a stejně se nám ta zpětná kompatibilita nedaří na 100%, natožpak když je to pak záležitost jednotlivce ... takže se divím, že není vůle takovéto pány Poeterringy nakopat někam a jejich nadšené ideály tiše ignorovat, pokud tyto znamenají hafo zbytečné práce navrch v ostatních projektechv čempak je rozdíl?Třeba v tom, že řada z těch projektů, které systemd nezapadají do koncepce, jsou živé, aktivně vyvíjené a velmi užitečné a nemohou za to, že přišel nějaký pan Poettering a prohlásil, že takhle služba vypadat nemá a že na všechno musí permanentně běžet nějaký proces, i kdyby neměl nic dělat.
Oproti tomu zařízení s 8 MB RAM jsou (a) staráto je nefér argument ve srovnání hardwaru se softwarem; zatímco software se dá měnit dle libosti zdarma (resp. za náklady typu zanedbatelný díl paušálu na připojení k Internetu), hardware se zdarma nerozdává (ba dokonce něco stojí i likvidace starého ...) kriteriem by tedy mělo být, zda je něco nadále schopno plnit svůj účel či nikoliv (ostatně to by mělo platit u software)
a už nevyvíjenáa není toto tak trošku argumentace kruhem? - nebudeme to podporovat, tak to nebude vyvíjené, a když to není vyvíjené, tak to nemá smysl podporovat?
(b) sice nová, ale výsledkem nesmyslného designového rozhodnutí, protože dát tam víc by mělo na výrobní náklady jen zanedbatelný vliv (a dokážu si představit, že by to mohlo paradoxně vyjít i levněji).bohužel i s takovými zařízeními musí uživatelé žít; tady opravdu nevidím rozdíl, házíte přes palubu to, co nezapadá do vaší představy zařízení, které chcete podporovat, stejně tak jako Lennart hází přes palubu vše, co nezapadá do jeho představy jak má vypadat služba - jiní lidé měli jiný názor, na to jak to má vypadat, oni nemohou za to, že přišel nějaký pan Linus a prohlásil že zahodí kus zpětné kompatibility, ale vy ten jejich názor, stejně jako Lennart, označíte za "nesmyslné designové rozhodnutí" ... jakkoli se shodneme na tom, že by bylo krásné, kdyby se hardware nedělal poddimenzovaný, tedy i s nějakým "větším než malým" (dle aplikace) množstvím paměti, tak v tomto případě mi vaše argumentace přijde schizofrenní, jestliže brojíte proti "filosofii 90 a 10 %" a přitom ji sám uplatňujete
Pýtam sa do akej miery je zložité rozumieť tomu, kedy sa čo stane...No, asi jako u čehokoli jiného umožňujícího paralelismus a definujícího pořadí pouze implicitě, vazbami -- jako třeba Makefile.
Work complete, že? V takovém případě už je jediné místo kam se dá běžet.
- stránku jsem samozřejmě četl
- Viděl jsem i konfiguraci
- Viděl jsem
Wow, drsna tabulka, jak si muze vubec neco takoveho dovolit vystavit?
Tady je porovnani systemd, sysvinit a upstartu: http://0pointer.de/blog/projects/why.htmlPředpokládám, že OpenRC je vynecháno úmyslně :D.
cgroups
, což je dost integrální součást systemd
. A taky by v upstreamu chyběla cedule - tady je to Lennartovo.
tady je to LennartovoHe, he… ten Lennart podle všeho musí být pořádné lečo.
Navíc launchd neumí (viz odkazovaná dokumentace) spouštět démonytomuto vtipu asi nerozumím ...
a z podstaty věci nikdy neslyšel ovzhledem k tomu, že asi slyšel někdy o nějakém jail nebo co že to mají na BSDčku, tak by jeho přeučení na cgroups nemuselo být tak složitécgroups
, což je dost integrální součástsystemd
.
A taky by v upstreamu chyběla cedule - tady je to Lennartovo.no to asi hlavně ... já ale jen nechápu ty spousty bojovníků pod touto cedulí povstávajících, proč najednou nejsou ochotni dělat něco pod cedulí "tady je Mekintošovo", zatímco pár let zpátky za tuto ceduli hodlali položit život, a prgat pod cedulí "tady je Bastianovo" prudce odmítali s tím, jak je WebKit huj a KHTML fuj
No tak si přečti dokumentaci - cokoli co dělá daemonizaci - čili drtivá většina unixových věcí, nejde pod launchd spustit. Prostě přiohnout launchd směrem k systemd by bylo imnho více práce, než to napsat od začátku.Navíc launchd neumí (viz odkazovaná dokumentace) spouštět démonytomuto vtipu asi nerozumím ...
vzhledem k tomu, že asi slyšel někdy o nějakém jail nebo co že to mají na BSDčku, tak by jeho přeučení na cgroups nemuselo být tak složitéAž na to, že
jail
a cgroups
jsou dvě naprosto odlišné věci, tak dobré ...
Jsem rád, že se aspoň na nečem shodnemeA taky by v upstreamu chyběla cedule - tady je to Lennartovo.no to asi hlavně ...
Až na to, že jail a cgroups jsou dvě naprosto odlišné věci, tak dobréPodle mě se dají cgroups co do schopností alespoň zhruba považovat za podmnožinu jails.
stále tomu nerozumím ... o "démonizaci" se snad launchd stará sám, absolutně nechápu, proč by ty věci pod launchd neměly jít spustit nebo on se na masoxu nedá pustit třebas apache?No tak si přečti dokumentaci - cokoli co dělá daemonizaci - čili drtivá většina unixových věcí, nejde pod launchd spustit.Navíc launchd neumí (viz odkazovaná dokumentace) spouštět démonytomuto vtipu asi nerozumím ...
Prostě přiohnout launchd směrem k systemd by bylo imnho více práce, než to napsat od začátku.tady je ovšem špatně již předpoklad, že je třeba něco "přiohýbat směrem k systemd"
ano jistě, jedna je na BSD a druhá na linuxu ... což se dá řešit mezivrstvou sjednocující rozhraní anebo jsi chtěl říci, že jail a cgroups řeší principielně něco úplně jiného? - no, nejsem sběhlý ani v jednom z diskutovaných jader, ale dle popisu pro lamy je to +- o tom samém, jak by ostatně naznačoval i pavlixův příspěvek výše ...vzhledem k tomu, že asi slyšel někdy o nějakém jail nebo co že to mají na BSDčku, tak by jeho přeučení na cgroups nemuselo být tak složitéAž na to, žejail
acgroups
jsou dvě naprosto odlišné věci, tak dobré ...
stále tomu nerozumím ... o "démonizaci" se snad launchd stará sám, absolutně nechápu, proč by ty věci pod launchd neměly jít spustitRTFA:
A daemon or agent launched by launchd MUST NOT do the following in the process directly launched by launchd: • Call daemon(3). • Do the moral equivalent of daemon(3) by calling fork(2) and have the parent process exit(3) or _exit(2).Tedy každý démon pod launchd se musí pouštět s
--foreground
nebo ekvivalenty - pokud je má. Má je každý z démonů, co jsou k nalezení v linuxových distribucích?
Tedy každý démon pod launchd se musí pouštět s --foreground
nebo ekvivalenty - pokud je má.
což je ovšem trošku jiné tvrzení, než že "to nejde spustit", že?
Má je každý z démonů, co jsou k nalezení v linuxových distribucích?to nevím, zato vím, že v praxi jsem musel řešit spíše opačný problém, jak některé věci donutit běžet na pozadí, nežli že bych si třeba zmiňovaného Apache nemohl pustit z příkazové řádky bez toho, aby se mi "zdémonizoval" sám nicméně k počátku diskuse, nezdá se mi, že by vyřešit tuto věc (pokud je ji nutno řešit) mělo být složitější, nežli napsat obdobu launchd from scratch ...
Tedy každý démon pod launchd se musí pouštět scož je ovšem trošku jiné tvrzení, než že "to nejde spustit", že?--foreground
nebo ekvivalenty - pokud je má.
Akorát už to pak vlastně není démon. :-) Problém je ale spíš s těmi "čistými démony", kteří takovou volbu nemají. Na druhou stranu, o těch i systemd (tedy jeho vývojáři) tvrdí, že takhle se to dělat nemá.
Akorát už to pak vlastně není démon.Ten software? Nebo ten proces?
Na druhou stranu, o těch i systemd (tedy jeho vývojáři) tvrdí, že takhle se to dělat nemá.A já s nimi naprosto souhlasím.
Akorát už to pak vlastně není démon.Ten software? Nebo ten proces?
Proces, pochopitelně.
Akorát už to pak vlastně není démon. :-)aha pak si to ale chtělo vyjasnit na začátku, co se tím "démonem" myslí, vzhledem k tomu, že i stejná binárka může vystupovat v různých rolích ... nadhodil jsem jako příklad toho Apache, hm, httpd, a ejhle, on to "vlastně není démon", aby to pasovalo do toho, co kolega na začátku chtěl říct ...
Tady je porovnani systemd, sysvinit a upstartu: http://0pointer.de/blog/projects/why.html
sysvinit Upstart systemd Specialized professional consulting and engineering services available no no yesROFL
It would be like comparing VIM and MS Office based on the later point of view : they are different products with different goals, different design philosophy and they target very different markets.A odkaz na tuto skvělou tabulku: VIM / MS Office comparison chart
Tak ta tabulka me dostala, trefne!
systemd
a udev
je prostě podivné. A za druhé nemusí uživatelé Gentoo sestavovat systemd
, pokud chtějí jenom udev. To je něco, co po sloučení nešlo a Lennart podobné nápady zavrhoval. A je to něco, co trápí především uživatele source-based distribucí.
Na straně druhé, je zajímavé číst podobná prohlášení
In particular, we want better compatibility with existing software such as OpenRC and Upstartkdyž vím, že současný maintainer udev z Cannonicalu má commit přístup do
systemd
stromu. To a komentáře o kmod
/module-init-tools
nevzbuzují zrovna důvěru, že vývojáři eudev
vědí, co dělají.
A je to něco, co trápí především uživatele source-based distribucí.Co je konkrétně trápí? Těch 20s build time každých několik měsíců, když vyjde nová verze?
když vím, že současný maintainer udev z Cannonicalu má commit přístup do systemd
stromu.
Tak zrovna Martin je take clenem Lennartova gangu, sice je zrejme ze strany Canonicalu docela svazan, ale verim, ze je to jen otazka casu, kdy se do Ubuntu protlaci systemd primarne (neni-li jiz tam nahodou - nesleduju).
Jednak samotné sloučeníKdepak, to jste asi nepochopil, ze cilem systemd je integrace uplne vseho.systemd
audev
je prostě podivné.
se zbavíEhm... jakoze tim ze neco presunem^Wprepisem jinam se toho "zbavime" ? Skvele promysleno, mily Watsone.
Rad by som poprosil o vysvetlenie/linky na to, co mi prinesie systemd.Vůbec nic.
Ozaj tematike velmi nerozumiem a nezaujimam saVšak taky tomu nemusí rozumět a mít názor na to úplně všichni co mají mezi půlkama díru.
heh, ted me napadlo, ze podobnym zpusobem by slo trolovat pod kazdou zpravickou o novym softu.Já netroluju. Já to myslím zcela vážně. Proč by každý soft, který se vyvíjí měl sloužit zrovna tobě? Tobě to nepřinese vůbec nic, což ale ještě vůbec neznamená, že to radši ani nemělo vzniknout. Něco málo to zase přinese třeba někomu jinému.
# systemctl status httpd.service | cat httpd.service - The Apache HTTP Server Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/httpd.service; disabled) Active: active (running) since Mon, 2012-12-17 15:32:15 CET; 56s ago Main PID: 502 (httpd) Status: "Total requests: 0; Current requests/sec: 0; Current traffic: 0 B/sec" CGroup: name=systemd:/system/httpd.service ├ 502 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND ├ 503 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND ├ 504 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND ├ 505 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND ├ 506 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND └ 507 /usr/sbin/httpd -DFOREGROUND Dec 17 15:32:13 localhost.localdomain systemd[1]: Starting The Apache HTTP Server... Dec 17 15:32:13 localhost.localdomain httpd[502]: AH00558: httpd: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using localhost.localdomain. Set the 'ServerName' directive globally to suppress this message Dec 17 15:32:15 localhost.localdomain systemd[1]: Started The Apache HTTP Server.On totiž systemd skutečně ty procesy sleduje, narozdíl od SysV initu v kombinaci se skripty. Například při přepínání runlevelu pohlídá, že opravdu běží jen to, co běžet má a případné sirotky zabije.
a budu odmítat to tolerovatTo se projeví jak? Budeš zabíjet?
To se projeví jak? Budeš zabíjet?To bych klidně mohl začat, ne? Ale spíš to prostě a jednoduše nebudu tolerovat, toť vše.
Myslím, že většině lidí, kteří systemd nechcou, je to co ty hodláš a nehodláš tolerovat naprosto u prdele.A mě jsou zase u prdele oni. Mně systemd funguje dle mých představ, vyhovuje mi a přináší mi něco nového (jediná otázka kterou už si kladu je: To jsem vážně jediný?), já nemám co řešit.
Hm, to jsem presne cekal, kdyz se mergli. Bohuzel ani ta arogance nebyla nepredvidatelna, zvlaste u nekterych osob. Cim vic se hrabou k moci, tim je to horsi. Naprosto stejna situace panuje i v Gnome. (Temer) tvrda zavislost na systemd, neochota udrzovat kod pro alternativy, samozvana skupinka. ktera urcuje smer a nikdo ji neni ochoten a schopen odporovat. Obcas se revertuji prilis omezujici commity po velkem kriku ostatnich, ale jen pro to, aby se tam dostaly v dalsim cyklu znovu.
Pamatuju si doby, kdy release systemd (tudiz i balicek v systemu) potreboval k bootu urcity typ cgroups, ktere byly tehdy v jeste nevydane verzi kernelu. Nektere procesy jdou zkratka velice pomalu.
Jo, právě že nebyl, ale než to nahrazovat udev, tak by bylo lepší sehnat novýho maintainera.
To se zkoušelo - jenže on nikdo nebyl ochoten se toho kódu ujmout a starat se o něj.
/sbin/init
), je člověk vděčný, že v /dev
jsou alespoň nějaká zařízezní a nemusí se umkdnod
ovat k smrti