Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
První večerní setkání organizované CSPUGem se uskuteční 19. 4. od 19.00 na MFF v S4 (Malostranské nám. 25, Praha). Na programu jsou tyto dvě přednášky: 19.00–19.45 Replikace a její stav v PostgreSQL (Tomáš Vondra) a 19.55–20.40 Záludnosti PostgreSQL (Jakub Ouhrabka). Krátké anotace a další informace najdete na této wiki stránce. Setkání jsou zdarma s volným vstupem, nicméně i tak prosíme o registraci pomocí formuláře a to zejména kvůli objednávce pizzy, sponzorované firmou ComGate.
Tiskni
Sdílej:
1 je záměr - BFU v případě, že mu Pg nenaběhne je v ..., tudíž má PG nastaven bezpečný a exttrémně nízký shared_buffers. DBA si kdekoliv přečte, že tuto hodnotu je třeba změnit a dokáže změnit i SHMMAX.Ne -- není to jen buffers, jsou to všechny hodnoty a těch je asi 10 nebo 20. Na půlku z nich člověk potřebuje toho znát opravdu hodně, aby s nima dokázal efektivně pracovat. Na internetu se povalují stovky konfigurací typu "tohle mi funguje", ale já bych ocenil, kdyby člověk dostal několik oficiálních variant, ze kterých by si vybral. Tím jak to je udělané teď se to řadí do kategorie programů, u kterých hned po instalaci musím do settings a všechno předělat, což je relikvie.
2-3 to je více-méně problém všech SQL db - tady záleží na homogenitě dat, která zpravováváte, vzájemných závislostech - bezpochyby lze hodně vylepšovat UI v PostgreSQL - nyní jsem přepsal dotaz a zkrátil jej z 8000 ms na 30 msNo a my jsme zkrátili z 80 000 ms na 500 ms a to tak že před dotaz se dalo "set enable_seqscan off" a to podle mě není moc dobrá vizitka plánovače.
jak do přesnosti odhadů tak do kvality planeru o generaci před MySQL nebo FirebirdemZe svých znalostí internálií MySQL mám tušení že kdybych to zkusil tam tak to dopadne lépe, ale nezkusil jsem to.
4 - je tam základ, v 9.1 už funguje docela dobře (včetně indexování např. partišnama) - ale není to příliš user friendlyMáte k tomu nějaký link? Naposled co jsem četl (9.0) tak to neumělo skoro nic. Nebyly to partitions které by se chovaly jako tabulky včetně FK, ale byly to prostě rozkopírované tabulky (které si člověk musel rozkopírovat sám), neumělo to FK, a na plánovač se muselo s citem, aby pochopil kde nemusí prohledávat.
konkrétní čísla jsou problém - záleží na hw, zátěži, datech, jak je napsaná aplikace. Databázi nelze nastavit obecně bez znalosti aplikace. A musíte tomu rozumět, abyste věděl, čeho si všímat.
Zase je řada důvodů, proč Vám nemusí sedět statistiky. Je vždycky nutné řešit konkrétní problém.
člověk můsí vědět, kam chce databázi dostat. pokud tomu člověk nerozumí, tak vymyslí píS tím vším já souhlasím, ale to neznamená že bych měl být uvrhnut do doby kamenné a všechno si řešit sám - to je mi pak ta databáze k ničemu. Když ten program dělá chybu v jedné věci, tak si řeknu jasně, nic není dokonalé, ale když je to 5 věcí, tak to je zoufalství. A všechny hluboké znalosti o databázích, kromě toho, jít a přeprogramovat to, jsou k ničemu.
Malé databáze jsou v pohodě, ale optimalizace velkých databází je docela alchymie, která vyžaduje zkušenosti a intuici.No a to je přesně můj případ. Mám velkou databázi. Plánovač dělá kraviny, protože má špatně statistiky. Lze statistiky upravit? Ne. Lze použít partitions? Ne. Lze něco jiného? Ne. Jediná alchymie je znásilnit plánovač nastaveníma které hraničí spíše s kacířstvím.
Tím jak to je udělané teď se to řadí do kategorie programů, u kterých hned po instalaci musím do settings a všechno předělat, což je relikvie.Oracle mi taky zrovna neprisel jako soft, kterej se jen nainstaluje a pracuje sam od sebe.