Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Fujitsu-Siemens bude prodávat tuctový netbook LifeBook MH330 s předinstalovaným MeeGo. Jde o historicky první netbook s MeeGo ve výchozí výbavě. Informuje např. Engadget.
Tiskni
Sdílej:
a čo tak kombinacia RPM5 a Smart Package Manager ??? ta rychlost je nenormalna
1) Zypper je napsán v C-čku, Yum v Pythonu. Z toho vyplývají podstatné vlastnosti jako rychlost, paměťová náročnostTo jsou zjevné výhody zypperu, ok.
a napadá mě také nepoužitelnost Yumu, při rozbití Pythonu / instalaci nekompatibilní verze.Problémy s nekompatibilními závislostmi trpí i céčkové moduly, takže tady +/-. Navíc v takto extrémních případech budu pravděpodobně opravovat pomocí rpm, ne yumu ani zypperu.
Zypper má lepší syntaxiUrčitě? Tak mi zkus napsat obdobu
yum groupinstall software-development
či
yum install @software-development
.
3) Zypper umí komplexní SW managementBuzzwords přenechám manažerům :).
Yum spravuje pouze balíčky (neumí spravovat repozitáře, atd...)Tedy dělá, k čemu je určený :).
4) Zypper používá SAT-solver. Nevím co používá Yum, ale srovnat se to ve výkonu solveru prostě nedá.Fajn.
Problémy s nekompatibilními závislostmi trpí i céčkové moduly, takže tady +/-. Navíc v takto extrémních případech budu pravděpodobně opravovat pomocí rpm, ne yumu ani zypperu.Spíše jsem měl na mysli, že si uživatel spíše rozbije Yum například instalací nového Pythonu, než Zypper rozbitím libc. Rozbitý libc je hádám nohem fatálnější problém (z hlediska celého systému) než Python.
Určitě? Tak mi zkus napsat obdobuAno. Toto Zypper umí, myslím že dokonce déle než Yum. Zypper rozlišuje 4 typy objektů:yum groupinstall software-development
čiyum install @software-development
.
Buzzwords přenechám manažerům :). ... Tedy dělá, k čemu je určený :).Koukněte sem. Je naopak dost efektní, pokud můžu přidávat, povolovat, zakazovat, nastavovat repozitáře, zapínat a vypínat autorefresh. Schopnosti Zypperu jsou fakt dost rozsáhlé, nemůžu se ubránit dojmu, že je to první nástroj, u kterého tvůrci skutečně mysleli na uživatele a na funkce, které bude potřebovat. Syntaxe pomocí zkratek je také dost návyková. A nejlepší je, že je to navíc pekelně rychlé
Docela se divím, že ještě někdo neupravil pacman z archu pro jiné balíkové systémy - těžko se hledá, co to neumí a rychlost je maximální možná pro nezbytné kontroly závislostí...Možná proto, že by to málokdo byl ochotný používat.
zypper install --type pattern xfce
výhodou je integrace správy repositářů a manipulace s nimi. Přes zypper jsem prováděl online upgrade 11.2 na 11.3 v pohodě.
Skupiny? proč by to nešlo přes zypper zypper install --type pattern xfceNa čí komentář reaguješ? Nevšiml jsem si, že by někdo psal, že nejdou instalovat skupiny.
výhodou je integrace správy repositářů a manipulace s nimi.Asi neumím tuto "výhodu" plně docenit, repozitáře mám nastavené v konfigurácích, které jsou zabalené do RPM balíčků (Fedora).
zypper dup -r 4
, kdy se provede aktualizace repositáře č.4 tedy v mém případě KDE.
Však vy jste psal, že Yum má správu skupin řešenu jednodušeji.Přesně tak, to je to, co jsem psal, tedy nic o nemožnosti správy skupin v zypperu.
Já jsem si třeba hodně zvykl na aktualizaci SW jen z jednoho definovaného repositáře.
stačí mi jen zypper dup -r 4
, kdy se provede aktualizace repositáře č.4 tedy v mém případě KDE.
Jo no. Tohle by bylo dobré ukázat Debianistům zypper ar URI repository_name
je prostě univerzální a jednoduché řešení.
Zabalení repozitářů do RPM balíčků je nesystémové řešení.Právě naopak, na Fedoře se to používá jako systémové univerzální řešení.
zypper ar URI VLC
S příslušnými parametry mohu rovnou refreshnout obsah repozitáře, repozitář povolit nebo zakázat, zapnout nebo vypnout autorefresh atd... To vše jedním příkazem. Kdybch to řešil RPM balíčkem, musel bych mít 20 RPM balíčlů pro všechny kombinace nastavení, nebo to dodatečně editovat v repos.d.
Takže když máte repozitář třetí strany (vymysleme si třeba VLC) tak musím jít na web VLC, stáhnout si RPM balíček VLC_repository.rpm, ručně ho nainstalovat, pak yum check-updates....Jen pokud to tímto způsobem dělat chceš
A jak to tedy jinak udělám? V případě Zypperu můžu ještě zkopírovat .repo soubor do /repos.d/. Jde o i u Yumu?Vždyť je to standardní způsob, ty RPM balíčky obsahujou .repo soubory (a podepisovací klíče, pokud vím), co jiného bys tam čekal? Mimochodem, myslel jsem si, že mluvíš z pozice znalého.
Proč furt všichni plantají dohromady Meego a Fedoru?Jaký s tím máš problém?
Vzhledem k tomu, že toto je snad první Intel grafika se kterou jsem se setkal, nejsem teď v obraze jak to s ovladači pod linuxem je.To je problém – GMA 500 totiž není od Intelu ale od PoverVR, které na rozdíl od Intelu nechce/není schopné vytvořit ovladače pro Linux.