Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Nedávno se podařilo prolomit ochrany herní konzole PlayStation 3, což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií. Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB donglu, který prolomení zařídí. Tvůrci kódu jej však vzápětí uvolnili jako open source je hostován v repozitáři GitHub pod názvem PSGroove. PSGroove používá pro spuštění cizího kódu na konzoli přetečení bufferu, které nastane, když si konzole neporadí se speciálně upravenými informace, které PSGroove posílá. Více na The H.
Tiskni
Sdílej:
což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií.originálních čeho? brambor?
...uvolnili jako open source je hostován v repo...nieco tomu chyba..
Ve skutecnosti je to preteceni a poskozeni heapu pri predstiranem pripojovani a odpojovani neexistujicich USB zarizeni.
To vypadá, že brzo tu bude PS4...
A US airforce.
nebo snad smi napriklad microsoft bezostysne vykrast GPL software a vyuzit jej ve svuj prospech bez dodrzeni licencnich podminek?V praxi ano.
Rozebíral vůbec někdy někdo PS3? Nedá se na to jít nějak univerzálněji? Nešlo by třeba napojit na piny té interní flash paměti externí debugger a zkopírovat tam ROM natvrdo?
eer, myslel jsem flashnutí "system image", ne ROM ve smyslu "read only memory"
Ehm, nejde a nejsou. Ten dřívější exploit fungoval trochu jinak, ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není. Bylo by potřeba vyměnit i TPM, který je ovšem AFAIK součástí čipsetu.
BTW, Michael Steil na svém blogu zveřejnil pěknou úvahu na téma důvodů pro hack a proč to čtyřleté zpoždění od vydání samotné konzole.
ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není.Nemáš tak úplně pravdu.
Já toho o zabezpečení PS3 moc nevím, ale IMO je i nějaký krypto modul přímo jako součást procesorového čipu. Nechce se mi procházet ty PDF, někde to tam je, ale od té doby, co mi Sony zablokovala Linux na to kašlu a už pro tuhle platformu neprogramuju. Stejně jsem se zabýval jenom lowlevel userspace věcmi, do školy jsem psal seminárku o SPU assembly, ale na poslední chvíli jsem měnil téma, když to moje oblíbená megakorporace zes****.
Nicméně hypervizor se do SPE dopravuje zašifrovaný a jakmile je uvnitř, už se nedá změnit ani vyřadit z provozu jinak než resetem celého systému, což celou věc nesmírně komplikuje. S izolací SPE jsem si trochu hrál v systemsim-cellu, dá se s tím dost čarovat a věřím, že až na chybu jako byla ta Geohotzova se to hardwareově prolomit vážně nedá. Bohužel oficiálně dostupná (bez NDA a placení milionů) dokumentace je dost vágní.
Zabezpečení PSP nebo čehokoliv jiného je oproti PS3 naprosto směšné.
Uvidime. Davam tomu mesic :)
Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB dongluJak je to sakra možný?