Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nedávno se podařilo prolomit ochrany herní konzole PlayStation 3, což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií. Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB donglu, který prolomení zařídí. Tvůrci kódu jej však vzápětí uvolnili jako open source je hostován v repozitáři GitHub pod názvem PSGroove. PSGroove používá pro spuštění cizího kódu na konzoli přetečení bufferu, které nastane, když si konzole neporadí se speciálně upravenými informace, které PSGroove posílá. Více na The H.
Tiskni
Sdílej:
což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií.originálních čeho? brambor?
...uvolnili jako open source je hostován v repo...nieco tomu chyba..
Ve skutecnosti je to preteceni a poskozeni heapu pri predstiranem pripojovani a odpojovani neexistujicich USB zarizeni.
To vypadá, že brzo tu bude PS4...
A US airforce.
nebo snad smi napriklad microsoft bezostysne vykrast GPL software a vyuzit jej ve svuj prospech bez dodrzeni licencnich podminek?V praxi ano.
Rozebíral vůbec někdy někdo PS3? Nedá se na to jít nějak univerzálněji? Nešlo by třeba napojit na piny té interní flash paměti externí debugger a zkopírovat tam ROM natvrdo?
eer, myslel jsem flashnutí "system image", ne ROM ve smyslu "read only memory"
Ehm, nejde a nejsou. Ten dřívější exploit fungoval trochu jinak, ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není. Bylo by potřeba vyměnit i TPM, který je ovšem AFAIK součástí čipsetu.
BTW, Michael Steil na svém blogu zveřejnil pěknou úvahu na téma důvodů pro hack a proč to čtyřleté zpoždění od vydání samotné konzole.
ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není.Nemáš tak úplně pravdu.
Já toho o zabezpečení PS3 moc nevím, ale IMO je i nějaký krypto modul přímo jako součást procesorového čipu. Nechce se mi procházet ty PDF, někde to tam je, ale od té doby, co mi Sony zablokovala Linux na to kašlu a už pro tuhle platformu neprogramuju. Stejně jsem se zabýval jenom lowlevel userspace věcmi, do školy jsem psal seminárku o SPU assembly, ale na poslední chvíli jsem měnil téma, když to moje oblíbená megakorporace zes****.
Nicméně hypervizor se do SPE dopravuje zašifrovaný a jakmile je uvnitř, už se nedá změnit ani vyřadit z provozu jinak než resetem celého systému, což celou věc nesmírně komplikuje. S izolací SPE jsem si trochu hrál v systemsim-cellu, dá se s tím dost čarovat a věřím, že až na chybu jako byla ta Geohotzova se to hardwareově prolomit vážně nedá. Bohužel oficiálně dostupná (bez NDA a placení milionů) dokumentace je dost vágní.
Zabezpečení PSP nebo čehokoliv jiného je oproti PS3 naprosto směšné.
Uvidime. Davam tomu mesic :)
Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB dongluJak je to sakra možný?