Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Nedávno se podařilo prolomit ochrany herní konzole PlayStation 3, což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií. Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB donglu, který prolomení zařídí. Tvůrci kódu jej však vzápětí uvolnili jako open source je hostován v repozitáři GitHub pod názvem PSGroove. PSGroove používá pro spuštění cizího kódu na konzoli přetečení bufferu, které nastane, když si konzole neporadí se speciálně upravenými informace, které PSGroove posílá. Více na The H.
Tiskni
Sdílej:
což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií.originálních čeho? brambor?
...uvolnili jako open source je hostován v repo...nieco tomu chyba..
Ve skutecnosti je to preteceni a poskozeni heapu pri predstiranem pripojovani a odpojovani neexistujicich USB zarizeni.
To vypadá, že brzo tu bude PS4...
A US airforce.
nebo snad smi napriklad microsoft bezostysne vykrast GPL software a vyuzit jej ve svuj prospech bez dodrzeni licencnich podminek?V praxi ano.
Rozebíral vůbec někdy někdo PS3? Nedá se na to jít nějak univerzálněji? Nešlo by třeba napojit na piny té interní flash paměti externí debugger a zkopírovat tam ROM natvrdo?
eer, myslel jsem flashnutí "system image", ne ROM ve smyslu "read only memory"
Ehm, nejde a nejsou. Ten dřívější exploit fungoval trochu jinak, ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není. Bylo by potřeba vyměnit i TPM, který je ovšem AFAIK součástí čipsetu.
BTW, Michael Steil na svém blogu zveřejnil pěknou úvahu na téma důvodů pro hack a proč to čtyřleté zpoždění od vydání samotné konzole.
ve skutečnosti má PS3 skutečně špičkově vymyšlenou bezpečnostní architekturu a tak jednoduché, jako přepájet ROM, to není.Nemáš tak úplně pravdu.
Já toho o zabezpečení PS3 moc nevím, ale IMO je i nějaký krypto modul přímo jako součást procesorového čipu. Nechce se mi procházet ty PDF, někde to tam je, ale od té doby, co mi Sony zablokovala Linux na to kašlu a už pro tuhle platformu neprogramuju. Stejně jsem se zabýval jenom lowlevel userspace věcmi, do školy jsem psal seminárku o SPU assembly, ale na poslední chvíli jsem měnil téma, když to moje oblíbená megakorporace zes****.
Nicméně hypervizor se do SPE dopravuje zašifrovaný a jakmile je uvnitř, už se nedá změnit ani vyřadit z provozu jinak než resetem celého systému, což celou věc nesmírně komplikuje. S izolací SPE jsem si trochu hrál v systemsim-cellu, dá se s tím dost čarovat a věřím, že až na chybu jako byla ta Geohotzova se to hardwareově prolomit vážně nedá. Bohužel oficiálně dostupná (bez NDA a placení milionů) dokumentace je dost vágní.
Zabezpečení PSP nebo čehokoliv jiného je oproti PS3 naprosto směšné.
Uvidime. Davam tomu mesic :)
Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB dongluJak je to sakra možný?