Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Byla vydána první veřejná verze PySide, nového Qt bindingu pro Python, který je na rozdíl od GPL PyQt licencovaný pod volnější LGPL. PySide už nyní poskytuje kompletní sadu Qt bindingů a také automatizovaný generátor bindingů. PySide je založeno na jiném přístupu než PyQt, ale ze začátku s ním bude mít kompatibilní API. Za projektem PySide stojí firma Nokia.
Tiskni
Sdílej:
Nokia will provide multiple developers working on the project, but contributions will be encouraged and the contributors need not transfer their copyright or accept a code reuse license;si troufám tvrdit, že Riverbanku odzvonilo. Jejich uzavřený vývojový model PyQt a prodej komerčních licencí nemá proti zcela otevřenému komunitnímu vývoji (navíc s placenými vývojáři od Nokie) žádnou šanci.
Takže se můžeme těšit na skvělé proprietární aplikace.
Takže se můžeme těšit na skvělé proprietární aplikace.
V pythone?
Ja netvrdim, ze nie, ale ze to nezvykne byt bezna prax.. (AFAIK)
Jo, jenže fakt, že aplikace jde dekompilovat, je něco jiného, než kdyby to byl opensource. Navíc autor může použít obfuskaci.
Pekné malé zadosťučineníčko:
"Due to practical reasons, the initial development efforts have been focused on Linux, but the team hopes people to join in porting the code to other platforms and to further develop the bindings and tools."
Jestlipak to konecne bude fungovat primo na Framebufferu bez xorg? Qt samotne to umi, ale PyQt pokud vim ne.