Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Quickly je sada nástrojů, které Canonical připravil pro usnadnění a zrychlení vývoje aplikací v Ubuntu. Více (včetně příkladu) také v článku na Ars Technica.
Tiskni
Sdílej:
Proč je tam tak specificky určeno "rapid development to Ubuntu"? Že vznik inicioval (zaplatil?) Ubuntu a hostí ho na LauchPadu z toho ještě nedělá nástroj pro vývoj aplikací v Ubuntu. S píš v linuxu ne? Dost možná se jedná o multiplatformí nástroj, protože hádám je to celé napsané v Pythonu, takže ani Windows nejsou ze hry.
Pokud z toho článku odstraníme informační hlušinu (tak půlka textu) vyjde z toho že jde o jednoduchý nástroj pro generování šablon pro Python-PythonGtk aplikace s volitelnou (?) integrací pro LaunchPad, Bazaar a Gedite jako editorem. Byla naznačena možnost rozšíření i na další jazyky (?) a nástroje mimo bazaar a launchpad. Jak někdo v diskusi poznamenal obdob Django ale pro desktop a ne web. Je to obdoba appfuse (Java) a Ruby on Rails.
Nenarazil jsem tam na nic specificky Ubuntího kromě tvrzení "tailored to the Ubuntu ecosystem" - bez jakéhokoliv zpřesnění. Hádám další prázdná fráze.
Lol, třeba už založili Ubuntu-kvizici proti rouhačům a nepravověrcům co pochybují že Ubuntu je operační systém a tvrdí že je to distribuce jako každá jiná
Given the richness and variety of the Linux platform, programming on Linux should be easy and fun. However, it's not easy and fun because it is too hard to learn. It is too hard to learn because there are too many choices, and too much information to wade through.So adding another choice will make it simpler, right? Preferably one that you have to learn to use first...
Pokud jsem dobre pochopil to uvodni oznameni, obsahuje Quickly sablony, kteryma se da priohnout tak, aby nezavisel na nicem, co pochazi z Ubuntu/od Canonicalu.
I tak je to ale podle me nastroj k nicemu, mnohem uzitecnejsi by bylo konecne dotahnout patch na pridani code foldingu do geditu, konsolidovat dokumentaci k PyGTK (tutorial, FAQ, reference, examples, nahrada ukazek s libglade pomoci gtkbuilderu apod.) a popularizovat. Generovani sablon je iMHO pitomost, Python a PyGTK jsou fajn prave tim, ze minimalizuji mnozstvi boilerplate kodu (rozdil oproti C+GTK je dost vyraznej) a umoznuji soustredit se na vyvijenou funkcnost. V Glade si zbytecnost generovani sablon uvedomili uz davno a prestali tuhle (nepouzivanou) funkcnost poskytovat.
Sam jsem pred pul rokem zacal v PyGTK psat a i kdyz si obcas rvu vlasy z toho, jak GTK se svym pseudoobjektovym pristupem obcas vykoukne na povrch a zbytecne przni jinak neuveritelne elegantni Python, povazuju PyGTK za zabavnej, elegantni a snadnej nastroj k psani desktopovych aplikaci (nenarocnych na vypocetni vykon). Psat to v C bych nemohl - gobject system je desive neprehlednej (dliuhy identifikatory, spousta argumentu metod navic jen kvuli reseni typu dat, diky absenci iteratoru, listu a tuplu vsechno dlouho trva nabusit do kodu - fujble).
Pokud ma nekdo zajem o spolupraci pri dokumentaci a popularizaci PyGTK, dejte vedet. Snazim se prispivat do oficialniho FAQ (konkretne posledni zaznamy u TreeView/TreeModel), ale porad jsem jeste ve stadiu objevovani triku (napriklad vyrobit pohled na stromova data tak, aby se tvarily jako plocha tabulka a daly se filtrovat a tridit je docela maso).