Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Moduly Raspberry Pi Compute Module 4 jsou nově k dispozici ve variantě Extended Temperature fungující při teplotách od -40°C do +85°C.
Tiskni
Sdílej:
The CM4 dissipates less power than the Raspberry Pi 4 Model B. The CM4 also contains less metal in the PCB and fewer connectors, which means that it has less passive heat sinking than the Raspberry Pi 4 Model B. Despite it consuming less power, it may run warmer than the Raspberry Pi 4 Model B. The BCM2711 will reduce the clock rate to try and keep its internal temperature below 85°C. So in high ambient temperatures it is possible that the clock will also be automatically throttled back. If the BCM2711 is unable to lower its internal clocks enough to bring the temperature down, its case temperature will rise above 85°C. It is important that any thermal solution chosen keeps the ambient temperature for the other silicon devices on the CM4 within the operating temperature range.Tedy na hraní OK, ale při 85°C výpočetní výkon nula nebo ideálně záporný aby při venkovní teplotě a nějakému svodu na čipu a asi i nezastavitelných periferních hodinám byl rozdíl od teploty na čipu od té ve vzduchu 0°C. Tomu žádný sebevětší chladič bez aktivního snížení teploty třeba Pelitérem nepomůže. Přitom skutečný datasheet člověk nenajde, bude pod NDA, takže nejspíš potvrzení, že se procesor zastaví, nesmíte pak nikomu říci. BeagleV®-Fire specifikace modulu
Fmax of 667 MHz (–40 °C to 100 °C Tj)Tedy rovnou varují, že 100 °C je junction, přitom v manuálu v Absolute maximum říkají dokonce Junction TJ –55 až 135 °C. S tím, že možných přeprogramovní FPGA je daný pro těch 100 °C. Ztráta výkonu se do 100 °C nekoná. Stejně to bude u TexasInstruments a NXP, a když je potřeba, tak stějně jako u toho PolarFire najdete čipy do 135 °C. Prosím, používejte RPi pro výuku, nějaké ne až tak kritické domácí a třeba i průmyslové aplikace v klimatizovaných prostorách, ale ne pro řízení čerpacích stanic na kapalný vodík, které mohou být venku na sluníčku... Jinak ten příklad není jen řečnická libůstka, na RT setkání jsem se od špiček dozvěděl, že tak tomu v celém Německu je... Dále když připočtu, že opravdová mainline podpora RPi snad stále řešená není a jak britský spolek tak výrobce příliš nezajímá, tak doporučuji rozvahu a posouzení alternativ.