Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Slashdot informuje, že se autor systému ReactOS (svobodná reimplementace Win32 API) rozhodl celý subsystém Win32 od nuly přepsat a využít kód z Wine.
Tiskni
Sdílej:
))))
.
Ale aspoň nebude moct MS mlít o tom, že mu vykrádá kód (i když on bude mlít stejně
).
. Btw jedou tam teďka?
nechce se inicializovat directdraw.. invalid caps. no ale jestli jenom tohle staci k sirsimu nasazeni reactosu, tak to rad nejak rozchodim.
Nejedná se samozřejmě o finální řešení. Cílem ReactOSu je i nadále vlastní, plně kompatibilní ovladač win32 subsystému. Arwinss by ale mohla znamenat přechod do stádia beta daleko dřív, než by to bylo možné s trunkem (na kterém se bude moci mezitím v klidu pracovat).
Aleksey ("šef" projektu) poslal informaci o novém subsystému lidem z OSNews, odtamtud se to dostalo na slashdot a pak dál a dál. v káždém kroku byla mírně poupravena původní myšlenka. a to jest: v žádném případě se nejedná o start od začátku a přepisování celého OS. reactos specifické část (kernel, ntdll, shell, KS atd.) zůstávají v původní podobě. co se změní jsou komponenty win32 subsystému tj. gdi32 + user32 a jejich kernel mode protějšek win32k. jelikož wine v tomto směru spoléha na xserver a wineserver (vykreslování grafiky, správa oken, fronty zpráv, vstup z klávesnice a myši), reactos dosud používal vlastní implementaci shodnou s designem windows. co Aleksey navrhl a později uskutečnil, je přidání mezivrstvy (ovladač winent.drv) a vytvoření odlehčené verze win32k, která poskytuje pouze základní funkce GDI + části wineservru. to umožní použít komplet nemodifikované usermode knihovny z wine. výhoda: použití kódu který je otestován a prověřen tisíci uživateli. budeme se moci soustředit se na další součásti OS, které nyní chybí, nebo jsou nedokončené - zabezpečení, podpora tisku, dokončení nového cache manageru.. stále ale zůstává původní kernel a s tím i všechny výhody (nebo nevýhody, jak kdo chce), které to přináší.
omlouvám se za délku příspěvku, ale reactos je zkrátka moje vášeň