Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Vyšel Red Hat Enterprise Linux 6.0. Nabízí GCC 4.4, open source ovladač Nouveau, vylepšení virtualizace KVM, lepší správu výkonu a další novinky.
Tiskni
Sdílej:
Prostě bomba, nemohu se dočkat na CentOS 6.Lépe bych to nenapsal =)
Prostě bomba, nemohu se dočkat na CentOS 6.LOL, i ty jeden ... mazej si koupit nějaké subskribce (fuj to je slovo) a podpořit nebohé vývojáře, co se i kvůli tobě dřeli
To znamená že po roce již nebudou chodit updaty a musím prodloužit nebo jak?
Ano.
Nevím, tyto licence nekupujeme, ale z toho popisu:
DesktopDesigned for task workers. Typically requires a limited set of applications. End user has limited administrative control over the system. System administrators need to be able to pre-configure and remotely manage consistent images across a large number of systems.
Primary applications in use are productivity applications like Firefox, Evolution/Thunderbird, OpenOffice, Planner/TaskJuggler. Primary services in use would be network file systems like SMB/CIFS, NFS, printing services, IM.
WorkstationWorkstations are designed for advanced Linux users. In addition to the tools provided in the Desktop variant, the Workstation variant supports a stand-alone development environment. End users are expected to have local super-user privileges or select super-user privileges.
mi tak nějak plyne, že support pro desktop se týká výhradně uživatelských aplikací zatímco u workstation i pro roota, tedy administraci toho systému (což na desktopu dělá správce).
Doma pro mě ale nemá význam si připlácet za podporu, kterou nevyužiji. Tam se s problémem raději popasuji sám a něco se naučím.hm, v tom případě bych ovšem tak nějak očekával spíš Fedoru než CentOS
Na server?doma?
Prosím vás, vy jste to nepochopil. Ubuntu (nebo bych měl použít teploušský výraz Bubuntu?) je prostě pro jistou sortu lidí špatné a nemá cenu vůbec argumentovat. Je prostě špatné, ba dokonce nejhorší, a kdokoli, kdo to nepotvrzuje, je ve své podstatě idiot.
Zde je přehled i dalších distribucí. Snadno zjistíte, jaká distribuce je ideologicky dobrá a na kterou máte plivat:
- Bubuntu, Blbuntu atd. - špatná!!!!
- Mandriva - dobrá, pokud uškodí Bubuntu
- RHEL - dobrá, hlavně v očích lidí, kteří si myslí, že RH je charita nebo co
- SUSE a odrůdy - dobrá, pokud ideopolicie nezmíní, že v ní je to zlé Mono
- Arch Linux - nejprímovější, ty vole
- Debian - dobrá, protože je stará
Vidíte, názor si podle přehledu uděláte snadno.
Ak si Canonical zoberie software od Debianu tak to je zle ale keď to isté urobí CentOS so software od RHEL tak je to dobre...mno, ono to celé bylo trošku jinak, ale proč nevložit někomu do úst něco, co vůbec neřekl, ba se proti tomu dvakrát přímo ohradil ... Ubuntu si z Debianu vybírá ty nejlepší kousky (proč ne, od toho je to opensource) ... přece jen Canonical používá a upravuje si software, který není jeho. Což mu samozřejmě licence dovoluje. no ale kdybychom to měli takto zjednodušené, tak což potom takový drobný rozdíl, že Canonical jakožto ta zlá firma bere Debianu jakožto té hodné komunitě, zatímco CentOS jakožto ta hodná komunita bere Red Hatu jakožto té zlé firmě?
Např. že nic nevrací do upstreamu. Tato fáma vznikla, když... když Ubuntu nevracelo nic do upstramu. Třeba co se jádra týče, tak si hooodně dlouho hráli na vlastním písečku a nepřispívali nic.
když Ubuntu nevracelo nic do upstramu.Souhlasím. Ale vy i já jsme použili minulý čas - na rozdíl od Herona, který použil přítomný. To je kardinální rozdíl. Ta chyba byla tuším mezi dvěma releasy Ubuntu, tj. (maximálně) půl roku.
Třeba co se jádra týče, tak si hooodně dlouho hráli na vlastním písečku a nepřispívali nic.Co se týče jádra - můžete nějak blíže popsat to hraní si na vlastním písečku? Že Canonical není nejvýznamnějším přispěvatelem do jádra (ani jistě nepatří do top 5), to je prostě fakt. Druhá věc je, že lidé z RH nebo Novellu toto "dokazují" naprosto směšnou statistikou.
ale navíc se ukázalo, že třeba RH v některých případech bránil Canonicalu commitování[Citation needed]