OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Oficiální prohlášení společnosti Red Hat k návratu Richarda Stallmana do vedení FSF.
Tiskni
Sdílej:
...Red Hat was appalled to learn that he had rejoined the FSF board of directors. As a result, we are immediately suspending all Red Hat funding of the FSF and any FSF-hosted events. In addition, many Red Hat contributors have told us they no longer plan to participate in FSF-led or backed events, and we stand behind them. In 2019, we called on the FSF board to use the opportunity created by Stallman’s departure to transition to a more diverse, inclusive board membership. The FSF took only limited steps in this direction. Richard Stallman’s return has reopened wounds we had hoped would slowly heal after his departure...Hovada.
bez Red Hatu se dá žítBez Red Hatu by linuxový desktop za moc nestál.
Čiastočne podporujú veci čo dávajú zmyselVíceméně jako jediní. Možná ještě Collabora, v menší míře. Ostatní společnosti nedělají pro linuxový desktop prakticky vůbec nic, případně si vyvíjejí pouze svá downstream řešení (Canonical) a komunitě nic nevracejí (na rozdíl od RH, který z 99% vyvíjí přímo v upstreamu). Co se odklánění od unixové filozofie týče, ono je to složité, od moderního operačního systému se dnes chce, aby fungoval bez nutnosti složitého nastavování a byl relativně bezúdržbový. Rovněž některá zastaralá řešení je třeba nahradit něčím odpovídajícím požadavkům dnešního hw. Ano, linuxový desktop se dost změnil, již to není ten unixový "hobby systém". Dospěl. Stal se použitelný i pro běžné uživatele, kteří nechtějí používat terminál (což je naprosto v pořádku). Osobně tyto změny až na výjimky vítám a ačkoli používám GNU/Linux na desktopu cca 15 let, až posledních několik let jej považuji za dospělý OS, který má sice stále mouchy (občas velké masařky), ale již se jej víceméně nemusím bát doporučit i běžnějšímu uživateli. Z velké části právě díky moderním technologiím jako je systemd, PulseAudio, NetworkManager a další. I přesto, že tyto nové technologie a nový přístup někteří odsuzují, což ale plně chápu (sám jsem částečně konzerva, ale zároveň i realista).
Linuxový desktop se kvalitou za poslední roky posunul obrovsky kupředu a z velké části je to zásluhou právě Red Hatu.Že je to zásluhou Redhatu, souhlasím, že je to kupředu, nebo nedejbože k lepšímu, nesouhladím.
To je Cancel culture.
Docela by mě zajímalo, jaký je rozdělení kritiků a obhájců Stallmana podle toho, jestli ho viděli naživo/pracovali s ním.
Jak jsem si tak dneska četl, tak už jsem narazil na několik názorů/zkušeností od lidí, co s ním byli na konferenci/letěli a tak a vždycky z toho vyleze jako nesnesitelnej podivín. Lidi, co přímo pracovali ve FSF taky píšou, že to bylo dost utrpení, kdy dělali jakoby práci svých snů (protože věřili ve free software), ale RMS nablízku byl tvrdě nepříjemná věc. Když si zaměstnanci myslí, že je chyba ho tahat zpátky... taky si zdá se myslí, že je chyba, že byl vyhozenej za ten sice spektakulární, ale dost nepřímej trapas s Epsteinem, kdežto správně ho měl nahradit někdo jinej proto, že RMS byl osina v zadku celejch těch víc jak dvacet let předtím.
Zatím jsem myslím neviděl někoho, kdo by se za něj stavěl a tuhle zkušenost s ním měl. No a teda IMHO různý lidi, kteří akorát slyšeli o kauze a udělali si hned názor, že je to protože zlý feministky, RMS je úplně nevinnej a na ikonu našeho náboženství nám nikdo sahat nebude, tak jejich názor je teda IMHO dost bezcennej.
Je asi celkem evidentní, že Stallman je poměrně dost těžko snesitelnej podivín. A tenhle člověk to vyjádřil (IMHO) přesně: FSF a hlava FSF mají reprezentovat. A na to je abslutně nevhodnej.
BTW jedna pro zasmání.
Sakra, ten twitter to nějak blbě řadí, chce to přečíst si celej ten řetěz tweetů.BTW jedna pro zasmání.
taky si zdá se myslí, že je chyba, že byl vyhozenej za ten sice spektakulární, ale dost nepřímej trapas s Epsteinem, kdežto správně ho měl nahradit někdo jinej proto, že RMS byl osina v zadku celejch těch víc jak dvacet let předtím
To je ale IMHO trochu nepřesná interpretace. Tenhle průšvih - a hlavně ostrá reakce některých projektů a sponzorů - byl spíš impuls, který lidi okolo přiměl s tím konečně něco udělat. Přirovnal bych to k tomu, že máte banku nebo telefonního operátora, se kterým jste spíš nespokojený, ale nakonec potřebujete nějaký konkrétní impuls, který vás naštve natolik, abyste se zvedl, udělal si průzkum a ten přechod opravdu udělal. Na první pohled to vypadá, že jste odešel kvůli tomu jednomu konkrétnímu problému, a pro lidi okolo to může vypadat malicherně, ale ve skutečnosti ten impuls jen uvolní tu dlouhodobě kumulovanou nespokojenost. Případně by se to dalo přirovnat k přehřáté nebo podchlazené kapalině - zrnko prachu sice spustí var nebo tuhnutí, ale není to ten hlavní důvod.
Pro nekritické fandy Richarda Stallmana je samozřejmě výhodné živit tu představu, že to celé bylo jen o tom jednom konkrétním výroku a že jinak vlastně vůbec žádný problém neexistoval a neexistuje. To ale neznamená, že s nimi tu hru musíme hrát.
FSF a hlava FSF mají reprezentovat. A na to je abslutně nevhodnej.revoluce, zrovna tak jako Saturn, pozira sve deti ...
A lidi co nemaj nic než práciTo, že někdo nemá rodinu a děti (jak stojí ve tvém druhém příspěvku) znamená, že "nemá nic na práci"? Vážně?
Problém je v tom, že ti, keří rodinu a děti nemají, nemají ani tušení co to ve skutečnosti znamená (rodinu a děti mít)A proč je zrovna tato zkušenost klíčová pro „vedení seriózních organizací“ (asi se bavíme hlavně o těch aktivistických typu FSF)? Přijde mi to podobně důležité, jako kdyby, já nevím, po šéfovi Greenpeace chtěli, aby měl zkušenosti s vývojem velkých softwarových děl (jistě vymyslíme důvod, proč je to potřeba - naučí ho to spoustu o managementu a koordinaci týmu).
A podle vlastní zkušenosti Ti, kteří rodinu nemají, tak ji (většinou) nějak podvědomě chtějí - a když to nevyjde, tak si hledají náhradu aby svůj život naplnili a dost často sami sebe a lidi okolo přesvědčují, že jsou těžce nad věcí, že to tak přesně chtějí a že mají život naplněný až na půdu a tak podobně a dost často si neodpustí žádnou příležitost do někoho s rodinou rejpnoutStejně tak znám uživatele Applu, automobilisty, cyklisty, vegany… kteří rejpou ohledně toho „svého“. Proč je zrovna rodina v tomto případě tak klíčová?
jednak je to prediktor toho, jak moc dokáže vycházet s ostatníma, druhak je to tréning na vycházení s ostatnímaNa světě je tolik dysfunkčních rodin…
fakt nechceš, aby velkej projekt vedl někdo, pro koho je práce všechnoMůže mít jiné zájmy a koníčky.
někdo, pro koho je práce všechno, kdo ten projekt považuje za svoje dítě, protože pak bude muset bejt všechno po jeho, a bude mít tendence brát osobně spory ohledně dalšího směřováníTaky jsou kariéristi, kterým nejde o „velkej projekt“ jako takový, nýbrž jeho význam pro jejich kariéru. Což taky může mít spojitost s jejich rodinným životem.
a třeťak fakt nechceš, aby velkej projekt vedl někdo, pro koho je práce všechno, a kdo ten projekt považuje za svoje dítě, protože pak bude muset bejt všechno po jeho, a bude mít tendence brát osobně spory ohledně dalšího směřováníTohle se dá přepsat jako: fakt nechceš, aby velkej projekt vedl někdo, pro koho je to jenom 8-16 zdroj peněz aby mohl financovat rodinu a jinak na to kašlal.
No, jednak je to prediktor toho, jak moc dokáže vycházet s ostatníma, druhak je to tréning na vycházení s ostatnímaTohle mi nepřijde zjevné. Ve smyslu že dlouhodobé vycházení s jednou manželkou neříká vůbec nic o vycházení s týmem 30 lidí co se každých pár let mění.
Já bych s tímhle souhlasil v politice – v případě politiků, kteří určují závazná pravidla, která pak budou platit pro všechny občany. Tam je žádoucí, aby to byl někdo relativně normální, kdo má podobnou zkušenost jako průměrný občan, kdo se na svět dívá jeho očima… a ne nějaký exot, který si žije ve svém vlastním abstraktním světě (takový člověk může být třeba stranický ideolog nebo poradce, ale výkonným celostátním politikem by spíš být neměl).
Naopak v případě zájmových spolků zaměřených na nějakou úzkou oblast v tom problém nevidím. Tam je to postavené na bázi dobrovolnosti, není to závazné pro všechny občany a když se ti nějaká organizace nebo její vedení nelíbí, tak prostě nejsi jejím členem a ignoruješ ji – jsou to pro tebe nějací divní cizí lidé, kteří si dělají svoje věci, kterým nerozumíš, nechápeš je nebo s nimi nesouhlasíš, ale nemá to na tebe žádný dopad, nejsi toho součástí (zatímco součástí státu jako občan jsi) a můžeš si klidně žít, jako by to neexistovalo (což bohužel někteří neumí a mají potřebu se do cizích organizací montovat).
Se podívejte, jak vypadá jednání s RMS, nebo co dělá Lennart.Tak zrovna Lennart není moc dobrý příklad. Ten má dlouholetou přítelkyni, dnes je to možná už manželka a mají spolu dítě.
Žádnou seriózní organizaci by neměl vést homofob+1
ani někdo kdo nemá děti, ač je mu přes 30.+ 100.000.000
ani někdo kdo nemá děti, ač je mu přes 30Je mi jasné, že reaguji na příspěvek trolla, ale i tak by mě zajímalo, jak tohle souvisí s výkonem práce? Naopak si myslím, že spousta lidí, kteří děti nemají vykonává svou práci podstatně lépe, jelikož mohou být časově více flexibilní, mají zpravidla méně starostí a v případě home office se na práci mohou podstatně lépe soustředit. To, že někdo je či není rozvedený rovněž nemusí nic znamenat. Pokud je někdo se svou ženou (případně mužem či něčím jiným) celý život nutně neznamená, že je tento člověk vpořádku. Stačí se podívat na mnoho průměrných nikdy nerozvedených manželských párů a to, jak vypadá jejich vztah a jejich chování. Co se "homofobie" a dalších předsudků týče, je imho dobré se ptát, zda daný člověk pouze odmítá LGBT+ veřejně podporovat (tak jak je to dnes často vyžadováno) či je otevřeně a agresivně proti těmto lidem a snaží se své názory tlačit i pomocí společnosti, kterou zastupuje.
As a result, we are immediately suspending all Red Hat funding of the FSF and any FSF-hosted events.Tak aspoň jsou upřímní a ani nezastírají, že si chtějí dříve nezávislou a neziskovou organizaci koupit skrze podmíněný sponzorský dar. Jistě, Red Hat má právo přestat jim platit... Ale tohle je právě důvod, proč je závislost na velkých korporátních sponzorech problematická. Jestli má být FSF k něčemu, tak se bude muset transformovat a změnit strukturu svých příjmů a výdajů. Příjmy by měly pocházet hlavně od členů a menších nezávislých firem. Je třeba diverzifikovat strukturu sponzorů/přispěvatelů, aby žádný z nich nemohl organizaci vydírat. Rádoby nezávislých neziskovek, které ve skutečnosti zastupují zájmy korporátních sponzorů je v IT už dost. FSF nemusí být další z nich - to už by snad bylo lepší, kdyby skončila - než špinit její původní dobré jméno.
Roughly, it means that the users have the freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. Thus, “free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer”Howgh. RMS bude na stare kolená nielen bojovníkom za slobodný softvér ale aj za slobodu slova v slobodnom softvéri.
I prez 2 bych ja pozadoval odsouzeni a omezeni zamestnani by melo platit jen po dobu trestu + interval - jako se to dela u vypisu z rejstriku trestu. A to z dobrych duvodu:
Až bude [kdokoliv] odsouzen tak prosím.To je taková roztomilá výmluva. Když je řeč o RMS a Epsteinově kauze, to je zrovna dobrý příklad, na kterém jde ukázat, že do odsouzení vstupují další vlivy:
25 April 2019 ( Plea deal for Epstein ) (Now) Labor Secretary Acosta's plea deal for Jeffrey Epstein was not only extremely lenient, it was so lenient that it was illegal. I wonder whether this makes it possible to resentence him to a longer prison term. […]
Jak tyhle body vyresis pri dnesnim stavu, kdy se proste dava vypoved?Vůbec nijak, a přijde mi absurdní vybírat „zaměstnance“/„CEO“ jen podle „neporušil žádné zákony, tak to bude OK“, a myslím, že ty to budeš dělat stejně: když bys třeba měl zaměstnance/kolegu/kontraktora, který nedělá nic vyloženě nelegálního, ale je s ním po lidské stránce k nevydržení, tak ho taky vyhodíš. Nebo po CEO zase budeš chtít, aby nosil oblek a kravatu, i když na to není zákony. Nebo naprosto konkrétní příklad s RMS: jistě je jeho plné právo dělat „ve volném čase“ to nejhorší DRM pro Microsoft a Apple a šmírování uživatelů pro Google: ale chtěl bys v čele FSF takového člověka?
Po CEO muzu chtit, aby nosil kravatu a to se da dat do pracovni smlouvy. Stejne jako non-compete klauzula. Kdyz je s nekym k nevydrzeni a je to az po zkusebni dobe, tak to jen tak nejde. Budu chtit, at si dela svou praci, coz je nejvetsi riziko u cloveka k nevydrzeni. Kdyz to zvlada, tak mu treba nakazi praci z domu a nikomu to tolik nebude vadit.
Vadi mi, ze ma nekdo dostat ekvivalent vyhazovu za neco, co nebylo nejak zakazano nebo osetreno a nebo to udelal par roku zpet. I kdyby ho odsoudili a sedel by v lochu, tak by uz byl venku. Takhle to ma zrejme na dozivoti.
Kdyz je s nekym k nevydrzeni a je to az po zkusebni dobe, tak to jen tak nejde. Budu chtit, at si dela svou praci, coz je nejvetsi riziko u cloveka k nevydrzeni.Jenže RMS je tam hlavně od toho, aby vystupoval na veřejnosti.
Vadi mi, ze ma nekdo dostat ekvivalent vyhazovu za neco, co nebylo nejak zakazano nebo osetrenoNedokážu si představit, jak smluvně ošetřit, že se má „chovat slušně“, to zase povede k těmto diskuzím co je ještě akceptovatelné, jako teď.
I kdyby ho odsoudili a sedel by v lochu, tak by uz byl venku. Takhle to ma zrejme na dozivoti.Nesledoval jsem podrobně, kdy k posledním excesům došlo, ale asi by mělo jít hlavně o to, jestli se změnil. V těchto vztazích funguje přece „promlčení“ jinak než v trestním právu. Když tě někdo oškube, tak si příště taky rozmyslíš, jestli s ním budeš něco dělat, i když by z případného vězení byl za chvilku venku.
Zeby v IBM Redhate zabudli na definiciu slobodného softvéru ?Ja tomu nejak nerozumim. Jak pritomnost RMS v nejake organizaci zasahuje do: freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software (at je to jakykoliv software)
Já to nechápu
Takže když někdo nesouhlasí např: s existencí 52 pohlaví, tak je nutné jej např: vyhodit z práce.
"Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat."Tohle platí pro občana nebo řadového člena RMS, ne pro prezidenta nebo člena boardu stále ještě významné organizace. U vedoucích lidí jsou nároky na to, co říkají, logicky podstatně vyšší. Vám je jedno, jak se RMS ve své pozici vyjadřuje, je to váš názor, v pořádku. Stejně tak jiní mají názor, že je to neakceptovatelné a podle toho se zařizují. Jejich názor jako neplatí? Vždyť RMS nezavírají do kriminálu, nepotlačují jeho občanská práva. Jen s ním nechtějí mít nic společného a veřejně to vyjadřují. Zajímavé, že ti, co mají hubu plnou osobních svobod, by nejraději ostatním diktovali, co mají nebo nemají dělat.
Zajímavé, že ti, co mají hubu plnou osobních svobod, by nejraději ostatním diktovali, co mají nebo nemají dělat.To říká ten pravej.
Může se zaměstnec RedHat ve svém volném čase jako soukromá osoba zúčastnit akcí FSF bez jakýchkoli důsledků, nebo to bude mít zaznamenáno ve svém osobním hodnocení?A vy máte nějaké indície, že nemůže?
In addition, many Red Hat contributors have told us they no longer plan to participate in FSF-led or backed events, and we stand behind them.Ve svém prohlášení RedHat podporuje ty přispěvatele, kteří odmítají dále participovat na akcích FSF. Nezmiňuje nic o těch přispěvatelích co by i nadále chtěli s FSF spolupracovat. Není upřesněno zda tyto ostatní RedHat podporuje, toleruje či perzekuuje.