Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Richard Stallman, zakladatel projektu GNU a FSF se vrací do vedení Nadace pro svobodný software (FSF). Uvádí to v krátkém videu. Oficiální oznámení se připravuje. Jeho návratu se věnují i články na Techrights a It's FOSS.
Tiskni
Sdílej:
A čtením TechRights opravdu neztrácejte čas. To je takový Aeronet open-source světa. Opravdu neuvěřitelné bláboly. The chair of Fedora: Jiří EischmannItsFoss je israelská ad marketingová značka o linuxu, nic moc důvěryhodného.
Sám bych k tomu dodal pár zajímavostí k pravděpodobně cílené snaze odstavit RMS.
Nejsem si 100% jistý, ale z poslouchání předchozích ocenění jsem nabyl dojmu, že oceněný si vybírá, kdo ho bude uvádět a tedy výběr Alyssa Rosenzweig je zároveň i určitým prohlášením o tom, za co RMS určitá část veřejnosti soudila tak, že alternativní názory nebylo slyšet.
Z tohoto pohledu je důležitá i omluva Leah Rowe https://lists.gnu.org/archive/html/libreplanet-discuss/2019-09/msg00259.html a celé vlákno, které o doměnce účelovosti vypovídá.
Dále pak snaha sesbírat fakta k většinou moc neposlouchané obhajobě RMS https://geoff.greer.fm/2019/09/30/in-defense-of-richard-stallman/.
Z předávání cen pak považuji za zásadní proslov, který pronesl oceněný Bradley M. Kuhn z Software Freedom Conservancy (video).
want to thank luik dakari ... that he taught me about running free software projects most notably i've tried to follow his first principle which is one of pure stubbornness he said that the most important thing to do as a free software developer is simply stubbornly refused to write or use any proprietary software his thesis being that many of the more complicated decisions that come later will be simpler if this is your first principle time in my career have proved that right to me.
i've also looked for principles in the history of activism and a perennial one that i believe we should use and has been used for generations by of activists is to always be ready to speak truth to power this has come easy to me when speaking truth to the incumbent proprietary software power that's all around us in the software industry but has been exceedingly difficult to do when i've had to speak truth to power to other free software leaders when they needed to hear it i'm proud that i was able to do it when necessary and i encourage all of you to speak truth to power no matter where it is
speak truth to power no matter where it is a sám přidávám i za cenu nejvyššího trestu, exkomunikace...
To musí bejt radost, mít tam zas toho egoistickýho šaška :-/ zrovna včera jsem si četl jeho článek co dělá na počítači https://stallman.org/stallman-computing.html a je to prostě na pár facek. Například: napíšu text a "dobrovolní pomocníci" mi na začátek a konec přidávají html. Taky je dobrý, že nemá žádnou preferenci WM, protože vybrat nějaký, by stálo čas. To samé s emailem. Používá rmail a zajímají ho další klienti, ale nemá čas to zjistit. Neprogramuje od roku 2008, protože nemá čas. Das ist nich normal. Opají se mesiášským komplexem a potřebou se nechat obskakovat, ale doba, kdy dělal něco přínosného je desítky let pryč. Teď se akorát snaží diktovat, že jedině jeho definice svobody je svobodná a komu si žere nohy...
Prostě má dvě období, dobu kdy něco programoval a stvořil například skvělý emacs (za který mu tímto děkuji). No a pak dobu kdy je akorát pošuk.
Těch tam mají plno a byli to právě oni, kvůli kterým byl RMS nucen odejít.To musí bejt radost, mít tam zas toho egoistickýho šaška
V době psaní zprávičky ještě na oficiální stránce uveden nebyl. Ale výhoda je, že relevantní odkaz mohou přidat dodatečně i čtenáři v diskusi :-)