Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Tiskni
Sdílej:
Já to nemyslel jako pozitivum. Ale ano, máš pravdu, že způsob distribuce softwaru na Windows se za těch 50 let, od doby CP/M, výrazněji nezměnil.
Jestli mi na Windows něco (kromě všudypřítomného šmírování a v 11 i nucení online účtu) skutečně vadí, pak je to i v roce 2023 nutnost shánět software (či jeho aktualizace) různě po webu. Možnost "sideloadovat" aplikace by samozřejmě měla být v každém dnešním OS, ale neměl by to být běžný stav. Apple tohle pochopil již před lety, Microsoft se pokoušel prosadit svůj Store, nicméně dodnes se mu to nepodařilo a nová verze Store slouží (stejně jako winget) de facto jako pouhý stahovač *.exe instalátorů. Což je dost smutné vzhledem k tomu, že technologie Microsoft měl již před lety - např. MSIX pro pohodlnou a bezpečnou distribuci sandboxovaných aplikací.
Čímž netvrdím, že mi nevadí spousta věcí na desktopovém Linuxu (tam je ta kvalita v čase výrazně proměnlivá, zatímco Windows je tak nějak konstantně stejně špatný). Nicméně zrovna moderní způsoby distribuce aplikací jsou něco, v čem má Linux již delší čas výrazně navrch.
Třeba Fedora má u většiny balíků aktivního maintainera a jejich nové verze většinou vydává i pro starší (podporované) verze Fedory. Debian Stable má zase Backports repozitář, kde je k dispozici spousta softwaru v nových verzích. Problém je v tomto ohledu s Ubuntu, kde většina balíků v Universe nemá aktivního maintainera, jsou pouze syncnuté z Debianu před vydáním nové verze distribuce a nadále již nejsou aktualizované a v případě LTS jsou často několik let rozbité.
Pak tady samozřejmě máme "moderní způsoby" distribuce softwaru jako je Flatpak či Snap, které specificky cílí právě na distribuci softwaru třetích stran, jeho pravidelné aktualizace a bezproblémový běh na různých distribucích a softwarových konfiguracích.
Takovy zpusob distribuce SW se ale hodi pro server, a ne pro desktop. Pokud se ma Linux prosadit na desktopu, tak musi mit i balikovaci system vhodny pro desktop.+1, nicméně ono to ani není až tak moc o tom balíčkovacím systému jako takovém, to je technikálie. Je to o procesu. Všelijaké Deb, RPM a další balíčky se klidně dají sestavovat automatizovaně. Problém je, že publikace balíčků do distribucí má nejasná pravidla, je tam spousta byrokracie, free-form komunikace, ruční práce... Je to taková Česká pošta linuxového ekosystému. No a samozřejmě problém pak je taky neexistence uceleného konzistentního prostředí, od takových základů jako je kompatibilita libc a dalších knihoven až po high-level featury, třeba takové věci jako přizpůsobovat se světlému vs tmavému motivu prostředí, reagovat na změny displaye/HDPI, zobrazovat notifikace, přistupovat na síť (což zahrnuje takové věci jako TLS certifikáty nebo třeba lokální sítě s mDNS), přehrávat video a audio, interagovat s HW... Tohle linux ekosystém nemá vyřešeno nějakou ucelenou, obecně fungující / předvídatelnou formou, a tudíž by naprosto nemělo být překvapivé, že je na desktopu neúspěšný. Vím samozřejmě o různých iniciativách tohle zlepšit a ono se to postupně semtam zlepšuje, ale pomalu a je to všechno strašná bolest. Když vemu v úvahu, jaké množství svatých válek a dalekosáhlé pozdvižení vyvolalo už jen systemd...
a tudíž by naprosto nemělo být překvapivé, že je na desktopu neúspěšný.Tohle je dost podivná úvaha. Většinu uživatelů odradí, že 1) koupili počítač s předinstalovanými MS Windows, 2) pokud už jim někdo GNU/Linux nabízel, tak dost možná ztroskotali na to, že jejich oblíbená aplikace/hra je dodávaná jen pro MS Windows. Téměř nikdo z nich se nedostal tak daleko, aby narážel na detaily, které popisuješ výše.
Pokud by se do toho ti vývojáři sami pouštěli, tak opravdu záleží na jiných věcech, než jsou ty detaily o kterých píšeš - hlavně na jejich odvaze a ochotě dělat něco navíc. Jak dobře to bude fungovat na HiDPI displeji nebo jestli se na tmavém desktopu nezobrazí světlá aplikace, hraje asi tu nejmenší roli.Stejná otázka jako ploštěnkovi: To trdíš na základě jaké zkušenosti? Všechno, co píšu, je založené na reálných zážitcích s vývojem cross-platform svoboné desktop aplikace používané mnoha lidmi dodávané firmou. A ta zkušenost je, že když nebude dobře fungovat např. to HiDPI, tak ti začnou uživatelé psát na bugtracker a customer support, že se ta aplikace špatně používá (protože UI není použitelné) a že by to chtěli opravit, na což mají jako zákazníci nějakým způsobem nárok. Samozřejmě nemají nárok na úplně jakoukoli kravinu, ale tyhlety podle tebe "nepodstatné" problémy s HiDPI nebo tmavým/světlým motivem způsobovaly, že UI bylo špatně použitelné, např. tmavý text na tmavém podkladu nebyl vidět apod. To samé třeba to TLS, to snadno způsobí nepoužitelnost. Když ti někdo něco takového nareportuje, napíšeš mu, že řeší kraviny a důležitá je odvaha? Odvaha ty problémy nevyřeší, ty řeší čas vývojářů a testerů, který je omezený a drahý. No a když je těchto problémů moc na malý market share, tak je celkem pochopitelné, že management vyhodnotí, že se nevyplatí danou platformu podporovat. Právě proto by linuxový ekosystém tu bariéru pro vstup aplikací měl mít pokudmožno nízkou, ne ji naopak ještě zvyšovat.
Za mne je to tedy teď věc té setrvačnosti, předinstalovaných MS Windows na noteboocích nebo podpory Microsoftu skrze úřady a školy (deformace trhu).Uf, už jsem se bál, že obligátní obvinění státu nepřijde
Ještě je dobré se podívat, co dokáží někteří nezávislí vývojáři po večerech nebo malé týmy - balíčky třeba pro dvacet distribucí, podpora několika architektur atd.Ale jistě, ono to jde. Nám se většinou taky nějak podařilo ty problémy vyřešit (čti: workaroundovat, ochcávat). Já něřkíám, že to nejde. Říkám, že to je bolest, komplikované a nákladné, což odrazuje.
slic3r
i slic3r-prusa
(standardní distribuční balíčky). A zrovna tohle je nástroj, bez kterého se pro danou činnost vlastně neobejdeš a budeš ho používat, i kdyby vypadal hnusně nebo trpěl nějakými mouchami nebo sis tam musel něco dodělat sám. Pro uživatele je většinou lepší, když dostane aspoň nějakou podporu než žádnou. A to, že si na fóru stěžuje, ještě neznamená, že ten celkový přínos pro něj není kladný. Obecně si lidi spíš stěžují než chválí a děkují – zvlášť tady u nás. Takže tím se člověk nesmí nechat zdeptat. Znám např. člověka, co používá dost drahý CAD. Kdyby chodil na GNU/Linuxu, tak by to bylo super. Hlásil bych autorům chyby, když mu s tím budu pomáhat? Hlásil. Ale to neznamená, že bych za tu podporu (byť s chybami) nebyl rád!
Kdybys viděl jaký komerční/zakázkový software firmy používají, navzdory tomu, že je v něm hromada chyb… platí za to spousty peněz a stejně jsou rádi, že to mají. Osobně mám taky tendence k perfekcionalismu a spousta nedokonalostí mě rozčiluje a deptá… Ale v praxi je potřeba přijmout fakt, že většina lidí nemá software na to, aby se kochali jeho krásami, ale aby pomocí něj řešili nějakou úlohu, udělali kus práce a šli dál. Jasně, že mě ty chyby štvou a snažím se jim předcházet (mimochodem, jedna část z té snahy je Sane software manifesto, to je takový ten trochu perfekcionistický pohled, nebo série článků o komplexitě softwaru), ale někdy máš třeba jako vývojář podporovat starý software, který jsi ani nepsal, nebo jako uživatel přijdeš k zavedenému softwaru a musíš s ním nějak vyjít… Dneska používám minimálně jeden program, který má na mém 4K monitoru některé ikony a písma divně velké/malé. Vadí mi to? Vadí! Ale přesto je celkový užitek z toho softwaru kladný a jsem rád, že ho mám.
Určitě jsou i případy, kdy by špatná podpora a příliš velká chybovost zkazila reputaci a je lepší, když uživatel začne ten software používat později, než ho teď znechutit a ztratit (nebo je lepší, když ten software nebude používat vůbec a nebude o něm všude rozhlašovat, jak je na nic). Tam bych s tebou souhlasil. Ale to platí jen někdy, takže bych to zase tak nepřeceňoval a nezobecňoval.
P.S. S těmi certifikáty jsi měl jaký problém? Vím, že jak .deb, tak .rpm distribuce kolem toho mají sadu skriptů, která vezme .pem certifikáty důvěryhodných CA z určitého adresáře, zkompiluje je a zaindexuje a generuje z nich i cacerts
pro Javu (symlink na /etc/ssl/certs/java/cacerts
používaný všemi verzemi distribuční Javy). Tohle je věc, která funguje líp než na MS Windows. Běžné aplikace postavené nad OpenSSL, curl, wget, Javě atd. pak používají stejnou databázi CA. Jestli si někdo zkompiluje aplikaci (staticky?) tak aby hledala důvěryhodné CA jinde, tak to už je pak ale jeho problém – distribuce se naopak snaží, aby to bylo na jednom místě.
Pro uživatele je většinou lepší, když dostane aspoň nějakou podporu než žádnou. (...)To asi jo, ale nejsem si jistej, jestli chápu návaznost... Ano, dalo by se to pojmout tak, že ta (relativně) vysoká cena té podpory se dá snížit tím, že člověk nebude moc dělat nároky na kvalitu. To asi jo no. Nejsem si jistej, jestli to je úplně dobře.
Běžné aplikace postavené nad OpenSSL, curl, wget, Javě atd. pak používají stejnou databázi CA. Jestli si někdo zkompiluje aplikaci (staticky?) tak aby hledala důvěryhodné CA jinde, tak to už je pak ale jeho problémAno, pro statické buildy to je problém, respetive je potřeba udělat to, co dělá Gočko (afaik) - projít ty obvyklé lokace a na jedné z nich snad budou...
Je to o procesu. Všelijaké Deb, RPM a další balíčky se klidně dají sestavovat automatizovaně.+1
kompatibilita libc a dalších knihovenVtipne od propagatora Rustu, ktery neni kompatibilni ani s knihovnama n+-1.
přizpůsobovat se světlému vs tmavému motivu prostředíTo si ma aplikace tahat z motivu prostredi - umelo to uz gnome 2.
reagovat na změny displaye/HDPIWtf? To je zalezitost Xorg, aplikace o pixelech nema (za normalnich okolnosti) ani vedet.
zobrazovat notifikace, přistupovat na síť (což zahrnuje takové věci jako TLS certifikáty nebo třeba lokální sítě s mDNS), přehrávat video a audio, interagovat s HWTo vsechno dela kazde linuxove livecd uz asi tak... no... 20 let?
Tohle linux ekosystém nemá vyřešeno nějakou ucelenou, obecně fungující / předvídatelnou formou, a tudíž by naprosto nemělo být překvapivé, že je na desktopu neúspěšný.Nesouvisejici. Povidej mi o tom, jak jsou zrovna tyhle veci na majoritnim systemu predvidatelne. Vzdyt audio a video neumi Windows Media Player prehravat dodneska, sitovani je uplna tragedie, interakce s HW stoji a pada na xxx MB driverech k uplne vsemu, nektere parametry a moznosti xrandr jsou uplne bez konkurence...
Vtipne od propagatora Rustu, ktery neni kompatibilni ani s knihovnama n+-1.Což je související s tématem asi tak jako ... vůbec.
To si ma aplikace tahat z motivu prostredi - umelo to uz gnome 2.Neumělo, mohl jsi hádat z palety, která může být dost nejednoznačná, typicky na Ubuntu. Teprve až v poslední době existuje ten prefer dark příznak, iirc. A pak samozřejmě zábáva s tím, že se různě chová gtk2, gtk3, gtk4, qt5, qt6,...
Wtf? To je zalezitost Xorg, aplikace o pixelech nema (za normalnich okolnosti) ani vedet.Aplikace o pixelech potřebuje vědět, pokud např. kreslí 3D grafiku a v ní nějaké UI, případně jiný custom rendering.
To vsechno dela kazde linuxove livecd uz asi tak... no... 20 let?Jo, ale každé jinak. Jsi vývojář aplikace, která potřebuje udělat TLS spojení, třeba HTTPS. Odkud načteš CA certifikáty? Na Debianu a spol.
/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt
, na Fedoře /etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt
, Suse, Gentoo, BSDčka a další dost možná ještě někde jinde... Jo a chystáš používat openssl, libressl, gnutls, nebo nss? Jo a Chrome s Firefoxem používají (IIRC) svoje vlastní trust stores na linuxu, takže pak ti chodí bugreporty typu "V prohlížeči mi jde otevřít HTTPS adresa XY, proč to nejde i ve vaší aplikaci? Opravte si to." Inb4 "Ale to je chyba těch prohlížečů!" - jasně, dobře, tak se prosím běž posadit na customer support, ať to můžeš lidem říkat každý manday a počítat šťastné reakce plné pochopení a setrvalé loajality ke tvému SW...
Nesouvisejici. Povidej mi o tom, jak jsou zrovna tyhle veci na majoritnim systemu predvidatelne.Tak dobře: Cílit na majoritní systémy je snažší, předvídatelnější. Jasně, jsou s tim taky problémy, třeba lokalizace na Windows je značně retardovaná/nepředvídatelná. Ale na spoustu věcí (třeba to TLS nebo UI zaležitosti) existují systémová API, která fungují stabilně desítky let napříč instalacemi a nemusíš řešit, jestli když něco funguje na Ubuntu+Wayland+Gnome+GTK3, jestli to bude fungovat taky na Fedora+X.Org+KDE+Qt5 (hint: nejspíš ne).
Nesouvisejici. Povidej mi o tom, jak jsou zrovna tyhle veci na majoritnim systemu predvidatelne.Co majoritní… Podívej se na masox. To má zpětnou kompatibilitu 3rd party aplikací snad horší než Linux - jak postupně změnili architekturu (z Poweru na x86), pak dropli emulátor, pak přešli na x86-64, pak dropli podporu x86-32 aplikací, pak přešli na ARM (zatím mají x86-64 emulaci), do toho každou chvíli čtu jak něco přestalo v další verzi fungovat protože se změnilo API/začal enforcovat signing/…
Takhle jednoduche to bohuzel neni. Gtk3 rezignovalo na zpetnou kompatibilitu, a QT to nema vyreseny dodnes. Problem je treba knihovna Scintilla bez ktere neudelate poradny textovy editor - navic ma tahle knihovna ruzna jmena na ruznych distribucich a jeji detekce je extremne komplikovana(libQscintilla muze byt kompilovana pro QT5 anebo pro Qt6 v zavislosti na tom jakou distribuci mate). https://stackoverflow.com/questions/35879025/how-to-recognize-that-an-application-is-running-in-dark-theme-on-linuxpřizpůsobovat se světlému vs tmavému motivu prostředíTo si ma aplikace tahat z motivu prostredi - umelo to uz gnome 2.
Podpora pro HDPI pribyla v toolkitech relativne nedavno a spousta aplikaci ma nekde hluboko zadratovane nejake nejake pozicovani pomoci pixelu. Tohle ale poradne nefunguje ani na Windows, treba Management tooly pro MS SQL Server od Microsoftu nefunguji na HDPI dodnes.reagovat na změny displaye/HDPIWtf? To je zalezitost Xorg, aplikace o pixelech nema (za normalnich okolnosti) ani vedet.
Podpora pro HDPI pribyla v toolkitech relativne nedavno a spousta aplikaci ma nekde hluboko zadratovane nejake nejake pozicovani pomoci pixelu.Tá podpora tam bola ešte pred nasadením HiDPI displejov. Ale v rámci spätnej kompatibility s MS Windows sa vytratila. Teraz sa vracia nazad v (ehm) forme škálovania displejov z predpokladaných 96 DPI. Toolkit sa má zariadiť podľa fyzickej hustoty zobrazovacieho adaptéra (monitor, tlačiareň, ...) a má kašlať na mágiu s rescalingom z 96 DPI. Teraz aby človek pozeral na písmo o hrúbke jedného obrazového bodu, namiesto jedného typografického bodu. Pri HiDPI displejoch je to ozaj príjemné.
Problem je treba knihovna Scintilla bez ktere neudelate poradny textovy editor - navic ma tahle knihovna ruzna jmena na ruznych distribucich a jeji detekce je extremne komplikovana(libQscintilla muze byt kompilovana pro QT5 anebo pro Qt6 v zavislosti na tom jakou distribuci mate).+1, to je přesně ten druh problému, o kterém mluvim. Na takovéhle problémy člověk narazí po celém ekosystému.
Tohle ale poradne nefunguje ani na Windows, treba Management tooly pro MS SQL Server od Microsoftu nefunguji na HDPI dodnes.To je nejspíš tím, že se nikdo v MS nenamáhal ty aplikace na HiDPI portovat. Fůra aplikací i od MS to tak má. Aplikace musí systému sdělit nějakým flagem, že umí HiDPI, případně dynamické DPI. Pokud to neudělá, systém celé UI aplikace na HiDPI displayi naškáluje, aby byly v pořádku proporce. Je to takhle mj. i kvůli rastrové grafice - různé ikonky a další rastrové assety.
Všelijaké Deb, RPM a další balíčky se klidně dají sestavovat automatizovaně. Problém je, že publikace balíčků do distribucí má nejasná pravidla, je tam spousta byrokracie, free-form komunikace, ruční práce...
Překvapivě obě věty jsou pravdivé. Můžete sestavit balíček automatizovaně. Jenže v tom smysl balení není. Smyslem balení je integrace za použití pravidel jednotných pro danou distribuci tak, aby všechny balíky měly stejné vlastnosti. Jsou umístění souborů do standardních cest, odstranění konfliktů mezi balíky, podpora pro všechny architektury, kompilace s bezpečnostními funkcemi, existence a použitelnost zdrojových kódů, správně svobodná licence, použití systémových knihoven, dodržení kompatibility, podepsání atd. byrokracie a ruční práce? Ovšemže. Někdo tu psal, že autor programu jej zná nejlépe, a proto bude nejlepší, když balíček bude dělat on. To by bylo ideální, kdyby měl v malíčku všechnu tu byrokracii a jeho kód pravidlům vyhovoval. Pak by opravdu bylo možné generovat balíky automaticky. Realita je ovšem úplně jinde.
Technicky nic nebrání autorům programů zkompilovat relokovatelný program do jednoho adresáře i se všemi závislostmi, zabalit adresář do archivu, obalit jej třeba shellovým skriptem. Uživatel si takový kompilát.sh stáhne z náhodného serveru, spustí. Odvážnější můžou ujíždět na poslední verzi stylem curl …/kompilát.sh | sh -
. Proč to ale asi ti uživatelé nechtějí?
Proč to ale asi ti uživatelé nechtějí?Ale chteji. IMHO se to pouziva cim dal casteji. Bud doslova jako "curl ... | sh -" anebo jako "docker pull".
Jsou umístění souborů do standardních cest, odstranění konfliktů mezi balíky, podpora pro všechny architektury, kompilace s bezpečnostními funkcemi, existence a použitelnost zdrojových kódů, správně svobodná licence, použití systémových knihoven, dodržení kompatibility, podepsání atd. byrokracieTohle vsechno se udela jednou, kdyz se aplikace pridava do repozitare. Pro vsechny dalsi verze app--distro uz se jen spousti odladeny build script. Nechat zavislosti na balickovacim nastroji je mnohem jednodussi nez psat vlastni instalator/detektor/updater/odinstalator. Nazorny priklad je yt-dlp, ktere se nedavno rozhodlo ze nestaci python3.x, ale je potreba aspon python3.7. Balickovac by se postaral, curl|sh updater skoncil na "python call dumpu".
Tohle vsechno se udela jednou, kdyz se aplikace pridava do repozitare. Pro vsechny dalsi verze app--distro uz se jen spousti odladeny build script.Tak určitě...
Nechat zavislosti na balickovacim nastroji je mnohem jednodussiJednodušší pro koho? Mně přijde, že stále argumentuješ spíš z pozice uživatele, což není moc relevantní. Pro dostupnost aplikací je klíčové, jak to je/není jednoduché pro vendora...
Vendori jsou profesionalove, a udelat balicek je v porovnani s celym vyvojem malickost.Na základě jaké zkušenosti toto píšeš?
Vzdyt mas na to pajpu v jenkinsu ne? Jo pan je amater a o CI/CD nema ani paru co?O CI/CD ani o samotném aktu sestavování balíčku to není, to píšu už na začátku (#33). Je to o tom, že ten balíček musí být sestaven správně, to znamená, že musí být v první řadě vůbec ta věc kompilovatelná pro dané distro v dané verzi, tj. s danou množinou dependencí, tak jak je diktuje ta která verze toho kterého distra. Což vyžaduje mj. také aktivní práci vývojářů, která začíná vůbec prvně rešerší, jaká jsou omezení různých distribucí a jejich verzí, následně zásahy do kódu, protože knihovny v různých verzích dister kolikrát nejsou ani source-compatible nebo obsahují různé bugy a je potřeba v různých verzích aplikovat různé workaroundy. Dále to vyžaduje práci na build systému a enumeraci dependencí (což je také často netriviální, viz Ivanovo komentář). Dále to samozřejmě také vyžaduje práci testerů a customer supportu. A všechna tato práce je kontinulání, protože distribuce se průnběžně mění, mění se dependence, staré bugy se fixují, nové bugy se objevují atd. Problém je, že té práce je poměrně hodně (= je to drahé), disproporčně vůči ostatním OS a disproporčně vůči počtu uživatelů, které to získá.
Ty demoverze na uzce specifizovane mnozine obstarozniho hardwaruMáš na mysli Mac?
Immutable baliky by byla dobra cesta, pokud by se nejrozsirenejsi distribuce dohodly na JEDNOM formatu, ktery by se zacal prosazovat do hlavni, a ne, ze si hraji na vlastnim pisecku. V tomhle ma bohuzel maslo na hlave hlavne Canonical s temi jejich snapy.IMO víceméně za to může celý linuxový ekosystém taknějak kolektivně...
Dnes je to prakticky jen Flatpak vs SnapJá teda těch pár věcí co používám mimo distribuci (Gqrx, Electrum -- protože to je v Debianu permanentně rozbité, Drawio) mám jako appimage. Flatpak ani Snap jsem nikdy neměl. No a pak tu jsou gigantické komerční bazmeky (CST Studio, Vivado, Quartus) co se distribuují jako „instalátor“ co to plácne někam do /opt nebo home, a kupodivu v dnešní době unifikovaného systemd má i funkční init skripty (unity) napříč distribucema.
co se distribuují jako „instalátor“ co to plácne někam do /opt nebo homeUf, tyhle prasárny se dnes ještě používají?
Debata je, ze balickovaci systemy jsou pase a kdyz chce linux prezit tak musi jit cestou immutable core + snap/flat/appimg.Myslíš to, co napsal nějakej anonym tady? Tak možná by bylo lepší reagovat tam, pokud nesouhlasíš...
Co to je zas server, že na něm použíšá LibreOffice?LibreOffice/OpenOffice můžeš pouštět v
--headless
režimu bez GUI, pak je to
služba běžící na pozadí a naslouchající na TCP portu. Na serverech se to používá
pro různé konverze dokumentů, generování PDF, tisk atd. Klienti to volají přes
UNO - síťové/distribuované objekty… docela zajímavá technologie.