Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
TECHED, nejrozsáhlejší odborná konference pro IT specialisty, se v ČR koná letos již posedmé. Počítačová škola Gopas, největší IT školicí středisko, na jaře vždy přináší hlubší pohled na novinkové produkty, technologie a platformy společnosti Microsoft.
Tiskni
Sdílej:
+1
+1,
I když produkty MS (hlavně Windows a Visual Studio) hodně používám, reklamy od MS zde se mi opravdu nelíbí. Nechci, aby to dopadlo jako na rootu, kde člověk bez zapnutého AdBlocku raději nevleze... 
Nejhorší na tom je, že se tyto reklamy v poslední době začínají objevovat na více cz serverech zabývajících se Open Source. Například dnes jsem viděl reklamu typu "jedinečný IIS 7 - zažijte novou dimenzi správy web serveru" na linuxzone.cz... 
vzdyt to neni prece zadna novinka... hodne open source komunit je ruzne provazana s komercnima softwarovyma firmama a zijou z jejich dotaci a penez za reklamu... nebo si snad myslis, ze by linux byl tam kde je, bez tehle veci? vy mladsi si to moc idealizujete (ja to delal taky), ale ten byznys je do jisty miry za vsim. proste kazdej ma nejakou hodnotu, nejaky svoje potreby a potrebuje penize... jsou to prece jejich servery, maj na to pravo, treba uz jen proto, ze jejich provoz taky neni nejlacinejsi... jestli se ti to nelibi, tak muzes zalozit nejakej konkurecni server, na kterym das verejnej prislib, ze tam reklamy na MS nikdy nebudou, ale pak by si toho taky mohl casem treba litovat.... proste Microsoft tu je, neco od nich nestoji za starou backoru, neco je naopak docela slusny, ale zaplatis si to.... ja vidim spis problem v nedostatecny podpore open source ze strany vlady CR... ale to je uz o necem jinym.
no je fakt, ze to je trosku zrada a moc dobry jmeno to linuxu nedela.... ale zalezi jak se na to kouka. je to jenom reklama, nevidel bych v tom takovy zlo... microsoft dela horsi veci. a jeste teda navic k tomu ze to je tady ve zpravickach muzeme byt radi, ze se k tomu lze svobodne vyjadrit..... kde jinde dostanes tolik prostoru pro vlastni nazor k reklame? :)
vy mladsi si to moc idealizujete (ja to delal taky)Pardon, tyhle všeznalé hlášky fakt nesnáším. Kolik vám je a jak dlouho používáte open source?
Rozdil mezi rootem a abickem je zdejsi absence reklamy na MS. Pral bych si aby top tak zustalo i nadale.My také.