Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Bylo vydáno RFC 8484 řešící posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS (DoH, DNS over HTTPS). V aktuálních verzích Firefoxu je DoH ve výchozím nastavení zakázáno. Povolit jej lze v about:config změnou hodnoty network.trr.mode (Trusted Recursive Resolver). V srpnu zveřejnila Mozilla výsledky experimentu s DNS přes HTTPS ve Firefoxu Nightly.
Tiskni
Sdílej:
Jeste jsou tu mnohem horsi Do No Evil (tm) Googlisti s Chrome a Gmailem
Google na to jde trochu jinak, ten pro změnu snaží všechny stávající mechanismy obejít a tlačí QUIC.
tak si myslím, že je čas křičetVisací Zámek
nevěřte nikomu, komu je přes deset
Ad bod jedna, ja jsem nerekl, ze je to konspirace IETF, to je spis o tech clenech a o jejich rozpoctech, ze. A potom o sekundarni slozitosti s komunitnim rozpoctem z Cech tyhle jejich seance nasledovat, je temer nemozny. Ty to mas vyreseny, kdyz hostujes miliony a miliony domen komercne, ze jo Nerikam, ze ty lokace vybira vedeni IETF, jestli vubec nejaky je - cekal bych, ze je to co nejtensi layer lidi, vsak fakt netvrdim, ze je tam konspirace - jenom tvrdim, ze to korporatni prachy "unesly" dal od vsech ostatnich, min privilegovanych - tj. i globalni akademie. Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Ad bod tri, berlica pro ktera zvlastni prostredi? Browser nebezi v prostredi, kde bezi i standardni, rozvijejici se podporovany prostredi, ktery standardne podporuje resolvovani? Jakoze, proc to browsery musi resit jinak a vsechny ostatni aplikace na Internetu maji dal pouzivat normalni DNS standardy, ne nejaky sprsknutiny kone s veverkou?
Ad bod ctyri, myslis, ze by to slo bez toho, aby ses s tema lidma znal osobne uz?
Dik za obsahlou odpoved, i kdyz to trochu posvitilo na temny zakouti, furt v nich neni dost svetla, abych tam ten poklad, proc se tohle cely dela, nasel...
Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Teď zrovna bude v březnu meeting IETF v Praze. :-)