Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Bylo vydáno RFC 8484 řešící posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS (DoH, DNS over HTTPS). V aktuálních verzích Firefoxu je DoH ve výchozím nastavení zakázáno. Povolit jej lze v about:config změnou hodnoty network.trr.mode (Trusted Recursive Resolver). V srpnu zveřejnila Mozilla výsledky experimentu s DNS přes HTTPS ve Firefoxu Nightly.
Tiskni
Sdílej:
Jeste jsou tu mnohem horsi Do No Evil (tm) Googlisti s Chrome a Gmailem
Google na to jde trochu jinak, ten pro změnu snaží všechny stávající mechanismy obejít a tlačí QUIC.
tak si myslím, že je čas křičetVisací Zámek
nevěřte nikomu, komu je přes deset
Ad bod jedna, ja jsem nerekl, ze je to konspirace IETF, to je spis o tech clenech a o jejich rozpoctech, ze. A potom o sekundarni slozitosti s komunitnim rozpoctem z Cech tyhle jejich seance nasledovat, je temer nemozny. Ty to mas vyreseny, kdyz hostujes miliony a miliony domen komercne, ze jo Nerikam, ze ty lokace vybira vedeni IETF, jestli vubec nejaky je - cekal bych, ze je to co nejtensi layer lidi, vsak fakt netvrdim, ze je tam konspirace - jenom tvrdim, ze to korporatni prachy "unesly" dal od vsech ostatnich, min privilegovanych - tj. i globalni akademie. Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Ad bod tri, berlica pro ktera zvlastni prostredi? Browser nebezi v prostredi, kde bezi i standardni, rozvijejici se podporovany prostredi, ktery standardne podporuje resolvovani? Jakoze, proc to browsery musi resit jinak a vsechny ostatni aplikace na Internetu maji dal pouzivat normalni DNS standardy, ne nejaky sprsknutiny kone s veverkou?
Ad bod ctyri, myslis, ze by to slo bez toho, aby ses s tema lidma znal osobne uz?
Dik za obsahlou odpoved, i kdyz to trochu posvitilo na temny zakouti, furt v nich neni dost svetla, abych tam ten poklad, proc se tohle cely dela, nasel...
Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Teď zrovna bude v březnu meeting IETF v Praze. :-)