Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Bylo vydáno RFC 8484 řešící posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS (DoH, DNS over HTTPS). V aktuálních verzích Firefoxu je DoH ve výchozím nastavení zakázáno. Povolit jej lze v about:config změnou hodnoty network.trr.mode (Trusted Recursive Resolver). V srpnu zveřejnila Mozilla výsledky experimentu s DNS přes HTTPS ve Firefoxu Nightly.
Tiskni
Sdílej:
Jeste jsou tu mnohem horsi Do No Evil (tm) Googlisti s Chrome a Gmailem
Google na to jde trochu jinak, ten pro změnu snaží všechny stávající mechanismy obejít a tlačí QUIC.
tak si myslím, že je čas křičetVisací Zámek
nevěřte nikomu, komu je přes deset
Ad bod jedna, ja jsem nerekl, ze je to konspirace IETF, to je spis o tech clenech a o jejich rozpoctech, ze. A potom o sekundarni slozitosti s komunitnim rozpoctem z Cech tyhle jejich seance nasledovat, je temer nemozny. Ty to mas vyreseny, kdyz hostujes miliony a miliony domen komercne, ze jo Nerikam, ze ty lokace vybira vedeni IETF, jestli vubec nejaky je - cekal bych, ze je to co nejtensi layer lidi, vsak fakt netvrdim, ze je tam konspirace - jenom tvrdim, ze to korporatni prachy "unesly" dal od vsech ostatnich, min privilegovanych - tj. i globalni akademie. Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Ad bod tri, berlica pro ktera zvlastni prostredi? Browser nebezi v prostredi, kde bezi i standardni, rozvijejici se podporovany prostredi, ktery standardne podporuje resolvovani? Jakoze, proc to browsery musi resit jinak a vsechny ostatni aplikace na Internetu maji dal pouzivat normalni DNS standardy, ne nejaky sprsknutiny kone s veverkou?
Ad bod ctyri, myslis, ze by to slo bez toho, aby ses s tema lidma znal osobne uz?
Dik za obsahlou odpoved, i kdyz to trochu posvitilo na temny zakouti, furt v nich neni dost svetla, abych tam ten poklad, proc se tohle cely dela, nasel...
Jak se treba profesori z UK/CVUT muzou do takovy veci zapojit? Kdo jim zaplati cestovny a hotely?
Teď zrovna bude v březnu meeting IETF v Praze. :-)