Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Server Techrights přinesl rozhovor s Richardem Stallmanem o UEFI secure boot (TechBytes Episode 69). Guru svobodného software opět nezklamal. Ve svých názorech je konzistentní. Nejedná se o bezpečné zavádění ale o omezování zavádění. Musíme rozlišovat mezi neočekávaným malwarem, jako jsou viry a očekávaným malwarem, jako jsou Windows, Mac OS nebo Flash. Nemá-li uživatel klíče pod kontrolou, pak není svobodný a nezáleží, zda se jedná o Windows nebo Linux. To co dělá Microsoft má obrovský negativní dopad, musíme hledat všechny možné způsoby, jak to zastavit nebo změnit. To co opravdu potřebujeme je svobodný coreboot, stejně jako svobodný Linux, bez jakýchkoliv binárních blobů.
Tiskni
Sdílej:
Nemá-li uživatel klíče pod kontrolou, pak není svobodný a nezáleží, zda se jedná o Windows nebo Linux.S tímhle se IMO nedá nesouhlasit.
+∞
To co opravdu potřebujeme je svobodný coreboot, stejně jako svobodný Linux, bez jakýchkoliv binárních blobů.+1
zhorsit pristup obycajneho uzivatela k pouzivaniu alternativDuvodem je Apple, ktery dovedl k dokonalosti plne uzavreny model zalozeny na (2) a vydelal behem kratke doby mnohem vice nez MS. Akcionari MS se certi a jak ma MS zvykem, snazi se [castecne] okopirovat obchodni model Apple, vcetne Application Store, tedy uzavrit ekosystem a dostat vse pod kontrolu. Secure Boot k tomu muze pomoci. Ted zalezi na postoji stavajicich vyrobcu HW a zda-li si MS dovoli vyrabet svuj vlastni HW ve vetsim rozsahu jim navzdory. Linux a jeho minorita uzivatelu v tom asi nehraji zadnou roli.
Apple ti narozdil od M$ doda HW+SW a garantuje ti, ze tohle bude fungovat.To vam bude MS na svem HW garantovat take, krom toho pres Secure Boot muze donutit vyrobce pouzivat podepsane [a certifikovane] drivery.
Ty si navic muzes koupit totozny HW bez SWKompaktni a stejne dobre zpracovany ekvivalent Mac mini jsem bohuzel jeste nenasel.