Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Server Techrights přinesl rozhovor s Richardem Stallmanem o UEFI secure boot (TechBytes Episode 69). Guru svobodného software opět nezklamal. Ve svých názorech je konzistentní. Nejedná se o bezpečné zavádění ale o omezování zavádění. Musíme rozlišovat mezi neočekávaným malwarem, jako jsou viry a očekávaným malwarem, jako jsou Windows, Mac OS nebo Flash. Nemá-li uživatel klíče pod kontrolou, pak není svobodný a nezáleží, zda se jedná o Windows nebo Linux. To co dělá Microsoft má obrovský negativní dopad, musíme hledat všechny možné způsoby, jak to zastavit nebo změnit. To co opravdu potřebujeme je svobodný coreboot, stejně jako svobodný Linux, bez jakýchkoliv binárních blobů.
Tiskni
Sdílej:
Nemá-li uživatel klíče pod kontrolou, pak není svobodný a nezáleží, zda se jedná o Windows nebo Linux.S tímhle se IMO nedá nesouhlasit.
+∞
To co opravdu potřebujeme je svobodný coreboot, stejně jako svobodný Linux, bez jakýchkoliv binárních blobů.+1
zhorsit pristup obycajneho uzivatela k pouzivaniu alternativDuvodem je Apple, ktery dovedl k dokonalosti plne uzavreny model zalozeny na (2) a vydelal behem kratke doby mnohem vice nez MS. Akcionari MS se certi a jak ma MS zvykem, snazi se [castecne] okopirovat obchodni model Apple, vcetne Application Store, tedy uzavrit ekosystem a dostat vse pod kontrolu. Secure Boot k tomu muze pomoci. Ted zalezi na postoji stavajicich vyrobcu HW a zda-li si MS dovoli vyrabet svuj vlastni HW ve vetsim rozsahu jim navzdory. Linux a jeho minorita uzivatelu v tom asi nehraji zadnou roli.
Apple ti narozdil od M$ doda HW+SW a garantuje ti, ze tohle bude fungovat.To vam bude MS na svem HW garantovat take, krom toho pres Secure Boot muze donutit vyrobce pouzivat podepsane [a certifikovane] drivery.
Ty si navic muzes koupit totozny HW bez SWKompaktni a stejne dobre zpracovany ekvivalent Mac mini jsem bohuzel jeste nenasel.