Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Richard Stallman oznámil, že sice rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation (FSF), ale nadále zůstává vedoucím projektu GNU.
Tiskni
Sdílej:
[[[ To any NSA and FBI agents reading my email: please consider ]]] [[[ whether defending the US Constitution against all enemies, ]]] [[[ foreign or domestic, requires you to follow Snowden's example. ]]]Ježiš to je mimoň.
Tajné služby získávají většinu informací z veřejně dostupných zdrojů. Takže já bych se naopak hodně divil, kdyby tyhle e-mailové konference nesledovaly. Pravděpodobně nad tím nechávají pracovat hlavně AI a jiné automatické algoritmy, ale část těch e-mailů se dostane i k agentům-lidem, kteří si to přečtou.
Neříkám, že mě úplně baví číst tyhle tři řádky v každém jeho e-mailu, ale svým způsobem to chápu.
Proč se nějaká hospoda nejmenuje třeba podle TMNT?
pohrozili, že GNU opustí
S tím bych byl trochu opatrnější. Nebo je tu něco víc, než ten blogový zápisek? V oficiálních tiskových zprávách jsem to neviděl a hlasování mezi vývojáři taky AFAIK neproběhlo.
V komentáři k tomu blogpostu se k tomu píše (píše to Executive Director, takže bych to bral vážně):
If the FSF board don’t act, then that will be an official communication. At the moment, the relationship hasn’t officially changed. I wanted to have the official project news left for that eventuality.
takže až (jestli) bude oficiální tisková zpráva, tak už bude pozdě.
As a GNOME Foundation member, I would have preferred this to be an official GNOME communication rather than something on your blog.Je to prostě směšné. No tak či tak to není poprvé. Já si nemůžu pomoct, ale z mého pohledu pár vlivným lidem Dr. Stallman opravdu ležel a leží v žaludku do dnešního dne.
A na druhé straně, vzhledem k tomu, kolik napsal softwaru a v poslední době hlavně skvělých článků a jak jezdí přednášet všude po světě… tak má spoustu věrných příznivců (a troufám si tvrdit, že těch bude víc). Pokud by se situace takhle vyhrotila a došlo k nějakému rozkolu, tak to poškodí svobodný software jako takový a v konečném důsledku všechny uživatele. A tady jsou motivy celkem jasné – komu by se to hodilo (a čí zaměstnanci na tom Twitteru a jinde eskalují konflikty). Svobodný software urazil od toho roku 1984 obrovský kus cesty a v mnoha oblastech plně nahradil proprietární software a postupuje dál a dál… je tedy zřejmé, že firmám, které na vydělávají proprietárním softwaru či cloudu se, to nehodí (těm se hodí tak leda open source pod permisivními licencemi, který můžou zadarmo vzít a prodat zákazníkům zabalený jako proprietární software nebo službu).
Ono je pro Stallmanův fan club strašně jednoduché za vším hledat spiknutí Zlých SJW a Tajemných Korporací tahajících za nitky těch Zlých SJW. Asi je to jednodušší a méně bolestivé, než si připustit, že to byla jen poslední kapka v hodně dlouhé řadě excesů a že co mohlo být roztomilé v 80. letech u okrajového projektu pro pár geeků, je neudržitelné v roce 2019 u představitele organizace s poměrně velkým vlivem a publicitou. Ona se nám vesnice, mladý muži, trochu změnila… Nakonec je spíš zarážející, že mu to procházelo tak dlouho a že tak dlouho byli všichni ochotni zavírat oči.
těm se hodí tak leda open source pod permisivními licencemi, který můžou zadarmo vzít a prodat zákazníkům zabalený jako proprietární software nebo službu
Ani tady ten ideologický pohled tak moc neodpovídá realitě. Je sice pravda, že pro firmy, které chtějí využít existující open source jako základ nebo součást svého produktu, je nějaká volnější licence výhodnější než GPL. Pokud se ale ta firma chce na vývoji toho open source projektu i podílet, ať už proto, aby snížila nároky na udržování vlastní verze, nebo proto, aby mohla ovlivnit jeho směřování, je to najednou naopak: do upstreamu GPL projektů komerční firmy přispívají daleko ochotněji než do upstreamu projektů s volnějšími licencemi. Existuje také řada projektů, kde je business model založen na duálním licencování GPL plus nějaká komerční licence; s volnějšími licencemi se to neděje, protože by to dost dobře nemohlo fungovat.
Nedávno se třeba ukázalo, že Intel ve svých produktech ve velkém používal Minix. Znamená to ale, že by vývojáři Intelu přispívali do Minixu? Asi ne, když se to i Andrew Tannenbaum dozvěděl spíš náhodou. Sice se může chlubit, že je Minix dost možná nejrozšířenějším operačním systémem v PC, ale to je asi tak všechno, co z toho Minix kdy měl. Oproti tomu do Linuxu přispívá Intel docela dost.
Stejně tak se to má s těmi firmami, které vydělávají na proprietárním cloudu; public cloud jsou dnes v podstatě jen tři firmy: Amazon, Google a Microsoft. Google a Microsoft už nějaký pátek figurují na čelných místech mezi přispěvateli do linuxového jádra (ať už si o směrodatnosti těch žebříčků myslím cokoli) a i Amazon už tam svou stopu má. Takže teorie, že tyto firmy mají vyrážku ze všeho, co jen trochu zavání GPL, povážlivě kulhá na obě nohy.
Doporučuji se ve tom svatém boji na chvilku zastavit, sundat z očí ideologické brýle a pořádně se rozhlédnout kolem sebe. Možná zjistíte, že svět není zdaleka tak jednoduchý a černobílý, jak vám dosud připadal.
V pripade aplikaci je diky nastupu SaaS situace jeste horsi nez byla v minulosti. Nejen, ze clovek nema ty (ctyri) svobody k nakladani s programem (dle RMS)
Od toho je tu GNU Affero GPL.
ale ve vetsine pripadu nema ani primy pristup ke svym datum, a ke vsemu jej jeste provozovatel vytezuje.
Souhlasím, že tohle je problém, ale nemá cenu ho vyčítat svobodnému softwaru – je to jako mu vyčítat, že moc/málo prší, nebo že je někde hladomor. Svobodný software je skvělý vynález, ale všechny světové problémy opravdu vyřešit nemůže. Pokud se uživatelé rozhodnou, že přestanou používat software instalovaný na jejich počítači, který mohli mít pod kontrolou, a substituují ho nějakou vzdáleně poskytovanou službou s nevýhodnými podmínkami, tak je to jejich smůla.
To jsme si pomohli...
FSF je tu od toho, aby na takové problémy upozorňovala a ukazovala cestu, jak z toho ven. Viz Who does that server really serve? (SaSS).
Nicméně uživatelé, kteří o takovou pomoc nestojí, tak mají prostě smůlu, je to jejich volba. Jak se říká: komu není rady, tomu není pomoci.
A jestli máš nápad na nějakou lepší kampaň a způsob, jak o těchto problémech informovat, nikdo ti v tom nebrání.
Od toho je tu GNU Affero GPL.Ano, znam. A kolik pouzivanych sluzeb je pod AGPL? Kolik existuje vhodnych ekvivalentu pod AGPL k nejcastejsi pouzivanym sluzbam, treba od Googlu. Navic AGPL neresi problem nakladani s daty... Co by tak ale mohlo resit cast problemu s daty... ze by nejake GDPR? To ne, to vymyslela evropska unie, to musi byt spatne...
Souhlasím, že tohle je problém, ale nemá cenu ho vyčítat svobodnému softwaruJe to nevycitam svobodnemu software. Co rikam, ze svobodny software resi problemy, ktere byly aktualni pred dvaceti triceti lety. Dnes svet pocitacu vypada uplne jinak a musi celit jinym problemum.
Pokud se uživatelé rozhodnou, že přestanou používat software instalovaný na jejich počítači, který mohli mít pod kontrolou, a substituují ho nějakou vzdáleně poskytovanou službou s nevýhodnými podmínkami, tak je to jejich smůla.Je iluzorni si myslet, ze se uzivatele takto rozhoduji. Je pod rozlisovaci schopnosti uzivatelu, jestli pouzivaji uzavreny software, otevreny software nebo software jako sluzbu. Ani potrebuji resit svuj problem (komunikovat, vytvaret dokumenty, pracovat s daty) a je na "lidech od pocitacu", aby to fungovalo (k jejich prospechu).
FSF je tu od toho, aby na takové problémy upozorňovala a ukazovala cestu, jak z toho ven. Viz Who does that server really serve? (SaSS).Ve sve dobe projekt GNU ukazoval cestu, dnes toho moc nevidim...
Je to nevycitam svobodnemu software. Co rikam, ze svobodny software resi problemy, ktere byly aktualni pred dvaceti triceti lety. Dnes svet pocitacu vypada uplne jinak a musi celit jinym problemum.
Ty původní problémy ale nikdy nezmizí a ty hrozby tu budou vždycky. Pokud by se přestaly řešit, tak se to zase vrátí. Není to nějaké zlo, které bychom jednou pro vždy porazili a mohli zapomenout.
Co se týče jiných témat, je to poměrně ošemetné, protože, protože když příliš rozšíříš svůj záběr, nedosáhneš ničeho. Píšu o tom v tom svém článku Future of the Free Software Foundation (předposlední bod). Čím širší záběr, tím hůř najdeš shodu a nakonec se lidi rozhádají a tu organizaci to paralyzuje, nakonec nebude schopná spolupracovat ani v těch původních otázkách.
Pokusy naroubovat do licencí jakési konání „dobra“ už tu v minulosti byly (viz třeba JSON non free license) a je to opravdu špatný nápad. Definice svobodného softwaru a copyleftu je geniální a ta myšlenka je nesmírně silná. A pozitivní vedlejší efekt toho, že software lze používat k libovolnému účelu, je v tom, že přivede ke spolupráci i lidi, kteří by se jinak ani nepotkali, což pomáhá utlumovat napětí ve společnosti a její rozdělení a najít v druhých (se kterými se jinak třeba neshodneš) i to dobré.
(a na druhé straně, pokud je někdo opravdu zlý, tak softwarová licence je asi to poslední, co by ho zajímalo a omezovalo)
Ve sve dobe projekt GNU ukazoval cestu, dnes toho moc nevidim...
Tak to asi moc nesleduješ. FSF přišla např. s tou GNU Affero GPL licencí a začala na problémy upozorňovat dávno před tím než většina lidí vůbec něco tušila a vesele ládovala svoje data do různých cloudů a pěstovala si závislost na proprietárním softwaru běžícím kdesi vzdáleně.
Většina těch kampaní FSF vypadá zpočátku (alespoň pro nezasvěcené) bláznivě, ale nakonec lidi uznávají, že ten RMS měl zase pravdu.
Schválně ukaž, co jsi udělal ty – kolik jsi napsal článků, kolika lidem jsi pomohl ke svobodnějšímu používání počítačů? Pokud máš pocit, že to FSF dělá špatně nebo pomalu, nic ti nebrání se zapojit, jít pomoci nebo se angažovat v jiné organizaci nebo o těchto věcech psát či přednášet sám za sebe a pomáhat lidem.
Není to nějaké zlo, které bychom jednou pro vždy porazili a mohli zapomenout.V pripade infrastrukturnich projektu jsme za bodem zvratu, operacni systemy, programovaci jazyky, runtimy, atp. Uz jen s ohledem na to, ze rada firem (vcetne MS) zacala davat sve rodinne stribro jako opensource v nadeji, ze to jednak pritahne dalsi vyvojare a hlavne uzivatele, aby jim mohli nabidnout sluzby s dalsi pridanou hodnotou.
Tak to asi moc nesleduješ. FSF přišla např. s tou GNU Affero GPL licencí a začala na problémy upozorňovat dávno před tím než většina lidí vůbec něco tušila a vesele ládovala svoje data do různých cloudů a pěstovala si závislost na proprietárním softwaru běžícím kdesi vzdáleně.AGPL znam od jejiho vydani, ale nevidim, ze by to realne neco resilo. Obzvlast s ohledem na to, ze to neresi opravneni a pristup k datum, coz je z meho pohledu palcivejsi oblast nez nesvobodny kod, kterym jsou ta data zpracovavana. A jak uz jsem psal, GDPR (od te zle evropske unie) tady udelalo nasobne vic nez cele FSF. GNU byl realny krok, neco, co mohli realne pouzit. Psat clanky a vykladat lidem o tom, ze by meli pouzivat svobodny software, ... to mi pripomina jednu sestnactiletou holku, ktera to dotahla az na prispevek v OSN. Jo, je dobre, ze se o tom mluvi, ale jeste potreba udelat neco konkretniho.
Schválně ukaž, co jsi udělal ty – kolik jsi napsal článků, kolika lidem jsi pomohl ke svobodnějšímu používání počítačů?Proc bych to mel delat? Necitim se byt bohem vyvoleny, k tomu abych zvestoval jednu spravnou pravdu. Radeji davam prednost vysvetleni, ze svet neni cernobily a je jen na konkretnim cloveku/firme, pro co se rozhodne. Nemam nejakou extra touhu stat na nadrazi z letacky a zvestovat viru v jednu spravnou licenci.
Pokud máš pocit, že to FSF dělá špatně nebo pomalu, nic ti nebrání se zapojit, jít pomoci nebo se angažovat v jiné organizaci nebo o těchto věcech psát či přednášet sám za sebe a pomáhat lidem.A to musim?
Nikdy jsem se nepovažoval za odborníka na mezilidskou komunikaci nebo balicí konvence, ale obhajovat to, že zaměstnanec fakulty navrhuje studentkám, aby si šly nahoře bez lehnout na matraci u něj v kanclu, s tím, že vlastně jen "říká co si myslí" nebo "je prostě jen přímo a bez oklik pozval na rande" (tuhle interpretaci jsem se dočetl na LWN), mi přijde poněkud demagogické. Hodně demagogické, abych pravdu řekl.
Četl jsem také dokument, kde Richard Stallman popisuje, co je potřeba zařídit, aby někam přijel přednášet. Vyrazilo mi to dech, takovou hromadu sebestřednosti bych čekal spíš od nějaké namachrované holywoodské hvězdičky - a i tam bych to bral jako doklad její ubohosti.
To není vůbec o nějaké nemodernosti nebo o tom, že není cool. To je o člověku, který se celou dobu chová tak, že by mu i Sheldon Cooper mohl dávat lekce slušnosti a skromnosti. A když už jednou pohár trpělivosti přeteče, nekritičtí stoupenci hned vyrazí na barikády a začnou vykřikovat něco o svobodě slova a cenzuře. Svobodu slova mu ale nikdo neupírá, svůj názor mohl vyjádřit a nikdo mu ho necenzuroval; jen se prostě na základě (nejen) toho vyjádření někdo jiný svobodně rozhodl, že nechce, aby ho takový člověk dál reprezentoval, to je vše.
Za ty ideály bojuje spousta jiných lidí. Např. xkucf03 za ně taky bojuje dost vehementně - a nemá při tom problém zvládat i základní sociální inteligenci. Richard Stallman je možná nejvíc zapálený, ale to neznamená, že je nutné zavírat oči před vším, co udělal nebo řekl, a omlouvat ho, že když je ta ikona, tak mu všechno promineme.
Znovu připomínám, že tu neprobíhá nějaký soud. Prostě se jen nějaké organizace a nějaké projekty rozhodly, že jeho chování a vystupování je natolik problematické, že to poškozuje jejich obraz a že nechtějí, aby je dále reprezentoval. Koneckonců i pro FSF a GNU bude jen dobře, když se veřejnost oprostí od představy, že to všechno stojí a padá s jediným člověkem (což už stejně dávno není pravda).
Četl jsem také dokument, kde Richard Stallman popisuje, co je potřeba zařídit, aby někam přijel přednášet. Vyrazilo mi to dech, takovou hromadu sebestřednosti bych čekal spíš od nějaké namachrované holywoodské hvězdičky - a i tam bych to bral jako doklad její ubohosti.Tenhle? Pche. Takový normální seznam
jj, tohle je vtipné. RMS má skvělý smysl pro humor, i když ne všichni to chápou. Čímž tedy neříkám, že je to celé vtip – má to praktický význam a hostitel pak ví, na co se má připravit, předejde to nepříjemným překvapením a komplikacím. Důležitý je také odstavec:
In some places, my hosts act as if my every wish were their command. By catering to my every whim, in effect they make me a tyrant over them, which is not a role I like. I start to worry that I might subject them to great burdens without even realizing. I start being afraid to express my appreciation of anything, because they would get it and give it to me at any cost. If it is night, and the stars are beautiful, I hesitate to say so, lest my hosts feel obligated to try to get one for me.
RMS má skvělý smysl pro humor, i když ne všichni to chápou
Obávám se, že tahle věta sama o sobě stačí k tomu, aby bylo zřejmé, že naše diskuse na toto téma nemá šanci dojít k nějaké shodě. Pokud reakce, kterou ve mně vzbuzují jeho vtipy, bude v nejlepším případě útrpné pousmání, opravdu to není tím, že bych je nechápal.
obhajovat to, že zaměstnanec fakulty navrhuje studentkám, aby si šly nahoře bez lehnout na matraci u něj v kanclu, s tím, že vlastně jen "říká co si myslí" nebo "je prostě jen přímo a bez oklik pozval na rande" (tuhle interpretaci jsem se dočetl na LWN), mi přijde poněkud demagogickéNic takového jsem neobhajoval, jelikož nic takového nebylo prokázáno, a na rozdíl od RMS hejterů, kteří ho bez důkazů odsoudili ještě před touhle kauzou, ctím presumpci neviny. Spouštěčem honu na RMS byly jeho výroky týkající se kauzy Epstein. To a nic jiného. A tyto výroky patří do svobody slova. To je to, na co reaguji já - pokud jsi to nepochopil. To, co sem taháš ty, jsou nepotvrzená obvinění, která se objevila najednou po tom, co RMS výše zmíněné výroky pronesl. Nikdy před tím jsem o nich neslyšel a vzhledem k tomu, kolik má RMS hejterů bych čekal, že kdyby taková obvinění byla vznesena dříve, věděl by o tom celý internet. Tato obvinění navíc nebyla vznesena na policii, jak bych čekal, ale stylem jedna paní povídala v příspěvcích na internetu. Takovým obviněním nepřikládám žádnou váhu. Přesto však se ti k příslušným obviněním vyjádřím. Vídím to takto. Pokud na MIT někdy existovaly takové poměry, že někomu mohlo takové chování procházet i po četných opakovaných stížnostech a udání na polici ze strany mnoha studentek, pak bych očekával, že nerezignuje jen jeden člověk, ale celé vedení školy a každý, kdo příslušného pachatele kryl. Protože pokud se tak nestane, lze očekávat, že pakliže dané chování procházelo jednomu člověku, patrně procházelo i dalším, a možná některým prochází stále. Ale ze strany naštvané "veřejnosti" nějak nevidím tlak na MIT, aby podnikli něco v tomto duchu. Což mě přivádí k hypotéze, že davu šlo jen a pouze o likvidaci RMS, nikoliv o to, aby MIT bylo bezpečné prostředí pro studentky. Hmm...
jelikož nic takového nebylo prokázáno
To je trochu moc laciné. Svědků toho chování bylo příliš mnoho a na druhou stranu nikdo - a to včetně něj samotného - se neozval, že to není pravda. (Výkřiky "nemáte neprůstřelné důkazy" nepočítám, nejsme u soudu.)
Spouštěčem honu na RMS byly jeho výroky týkající se kauzy Epstein.
To nebyl spouštěč a už vůbec ne spouštěč nějakého "honu". To byla pro spoustu lidí ta poslední kapka, kdy se rozhodli, že to už nemohou dál tolerovat. Některé projekty a některé organizace došly k závěru, že není žádoucí asociovat se s člověkem, který veřejně vydá takhle necitlivé prohlášení k tak mediálně sledované kauze, zvlášť když při té příležitosti pochopitelně znovu vypluje na povrch jeho problematické chování a výroky v minulosti. To není "hon", to je pud sebezáchovy. Klidně tomu můžete říkat zbabělost, ale já chápu vedení projektu Gnome, že se v takové situaci raději distancují od Richarda Stallmana a třeba i GNU, než by se jich drželi do posledního dechu i třeba za cenu ohrožení jejich projektu.
IMHO ten největší problém bylo, že to lidé kolem něj nechali dojít až takhle daleko. Že se nepokusili s tím něco udělat už mnohem dřív, že v něm svou tichou tolerancí a někdy i hlasitým poplácáváním po ramenou, jak je skvělé, že je "svůj" a "nenechává se svazovat konvencemi", posilovali pocit, že je všechno nejen v naprostém pořádku, ale snad dokonce i pocit, že by bylo špatně, kdyby se snažil se sebou něco udělat.
To je právě ten průšvih. Pokud člověku podobné asociální chování celý život prochází a někdy je za něj dokonce chválen nebo se "jen" dává k lepšímu jako dobrý vtip, utvrzuje se v něm pocit, že je vlastně naprosto v pořádku. A když to pak jednou přežene a dostane konečně přes prsty, cítí - ze svého pohledu - oprávněně křivdu, proč se na něj teď najednou všichni sesypali kvůli takové "maličkosti". Svým způsobem je to podobná reakce jako když se Andrej Babiš cítí ukřivděný, že by se měl najednou zodpovídat kvůli nějakým hloupým padesáti milionům ("vždyť jsou to drobné").
Je bohužel asi nevyhnutelné, že se i teď najdou lidé, kteří ho dál chtějí vidět na piedestalu, ať už popíráním informací (jako vy) nebo rovnou prohlášením, že ten člověk je tak Velký, že si může dělat co chce a ostatní jsou nuly, které ho nemají právo hodnotit (pan Podtržítko na rootu).
popíráním informací (jako vy)Já nepopírám informace, já jen nevěřím každému diskusnímu příspěvku na internetu, který čtu. A také slepě nevěřím každému údajnému obvinění, které bylo vzneseno na sociálních sítích místo na policii.
Výkřiky "nemáte neprůstřelné důkazy" nepočítám, nejsme u soudu.Ano, u soudu skutečně nejsme. Kdybychom byli u soudu, konkrétně u trestního řízení, obviněný by měl právo na spravedlivý proces. Měl by právo čelit svým žalobcům a byl by považován za nevinného, dokud by se mu nad rozumnou pochybnost neprokázalo, že čin spáchal. Veřejný internetový lynč, kterému je RMS vystaven, žádná taková práva neuznává. Proti armádě hejterů a rozzuřenému davu se těžko brání.
Je bohužel asi nevyhnutelné, že se i teď najdou lidé, kteří ho dál chtějí vidět na piedestaluTo opravdu není o tom, že bych ho chtěl vidět na piedestalu, to je o tom, že chci, aby každý měl právo na spravedlivý proces před tím, než bude odsouzen. Co se mne týče, pokud RMS skutečně prováděl nějaké nepřístojnosti, zasluhuje adekvátní trest. Ale na základě spravedlivého procesu, ne na základě názorů hejterů na sociálních sítích. Ano, máte pravdu v tom, že někdy dochází k tolerování maligního jednání. Jenže stejně tak někdy dochází k účelovým lžím, falešným obviněním, přehánění, zveličování, očerňování a manipulování. Kde je pravda v tuto chvíli s veškerou úctou nemůžete vědět.
A také slepě nevěřím každému údajnému obvinění, které bylo vzneseno na sociálních sítích místo na policii.
Ne všechno se reálně dá ohlásit na policii. Uvědomte si, že se bavíme o přelomu 70. a 80. let, tehdy by se nejspíš studentce, která by podobný oplzlý návrh bez přímého fyzického kontaktu chtěla řešit oficiální cestou, velmi pravděpodobně vysmáli i na samotné škole, natož na policii. Všimněte si ale, že ani ti nejvášnivější obhájci Richarda Stallmana nikde neřekli přímo: "Ne, nic takového se nedělo, jsou to výmysly." (A ani on sám to AFAIK nikde nepopřel.) Místo toho se to snaží zlehčovat a tvrdit, že to je jen projev nedostatečné sociální inteligence a komunikační neobratnosti. (facepalm) V horším případě dokonce začnou tvrdit, že se prostě cítil osamělý, tak je tímto způsobem přímo a upřímně "zval na rande". (raději bez komentáře)
Ještě jednou: stejně jako tu nejde o žádný soud, nejde tu o žádný trest. Každý má právo svobodně se na základě dostupných informací rozhodnout, jestli chce, aby ho daný člověk reprezentoval. To nemá nic společného s žádným soudem, nezvratitelnými důkazy ani trestem. I když nemám tak silné důkazy, aby obstály před soudem, nebo daný čin není vůbec trestný, případně není prakticky dokazatelný (protože to nakonec vždy bude v rovině "tvrzení proti tvrzení"), mohu se na základě dostupných informací rozhodnout, že mi něčí chování vadí natolik, že nechci, aby mne dotyčný reprezentoval. A přesně to se tady také stalo. Žádný soud, žádný lynč, žádný trest.
Já tedy pořád nevím, co na tom má být tak skandálního.Protoze zijes v ceskych pomerech. Na US univerzitach jsou standardy nastavene jinak. Vztahy (i kdyby konsenzualni) mezi studentem a clovekem jemu nadrizenym, at uz je to ucitel nebo TA (jiny student podilejici se na vyuce), ve vetsine pripadu zakazane. Jde o to, aby byla absolutni jistota, ze nikdo nezneuziva sve postaveni nebo neziskal nezaslouzenou vyhodu. V pripade, ze se neco nahodou vyvine, melo by se to resit vypovedi nebo prechodem studenta na jinou skolu. Je spis s podivem, ze mu neco takoveho docela dlouho prochazelo.
"Chodili spolu"??? Tady není řeč o nějakém "chození spolu". Tady je řeč o tom, že zaměstnanec se studentky, se kterou nemá žádný náznak mimopracovního vztahu, jen tak zeptá, jestli by nechtěla "lay topless on his mattress". Ani já nemám problém rozeznat, že něco takového nemá absolutně nic společného s nějakým "chozením", "pozvánkou na rande" a ani při nejlepší vůli se to nedá nazvat ani flirtováním; to je prostě přes čáru kdykoli a kdekoli. Trochu mne děsí představa, že by někdo ten rozdíl opravdu neviděl, takže doufám, že to ti diskutující předstírají.
zatím ty neziskovky, internet a univerzity bojují proti tomu, aby se tohle dělalo intersex dětem bez jejich vědomí. Po desítkách let mrzačení nemluvňat.Je úplně jedno, jestli budete šestileté děti přešívat s, nebo bez, jejich vědomí. Tak malé děti nejsou vyvinuty k zodpovědnému rozhodnutí. Příroda takové děti dává pod vedení rodičů právě proto, že nejsou zralé ani k vlastnímu životu, ani k vlastnímu rozhodnutí. Ani šestileté dítě, ba ani dvanáctileté dítě není schopno se zodpovědně samo rozhodnout k tak závažnému rozhodnutí. Jen úchyl by to po nich chtěl. Prostě celej svět - a USA nejvíce - jsou žhaví k tomu tvrdě sexualizovat i batolata a předškolní děti. Ale nejvíce naše hysterky a hysteráky pobuřuje, když dospělý muž má zájem o dospělou ženu. To je na zvracení.
A proto se ptám na zdroj.Jo, no tak na to se můžeš rovnou vykašlat. Já se tu p. Ponkráce ptám na zdroj k jednomu jeho výroku soustavně už v několika diskusích a je vidět, že to z něj už nedostanu (protože kde nic není, ani smrt nebere). P. Ponkrác se s něčím takovým vůbec nezatěžuje, pro něj je autoritativní jeho vlastní pocit a všechno ostatní je nepodstatné...