Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Richard M. Stallman vydal článek na Wired.com na téma "Kolik špehování demokracie ustojí?". Upozorňuje ve něm například na zhoršující se postavení tzv. whistleblowerů ve společnosti, kde je každý sledován. Dále poukazuje na to, že shromažďovaná data budou vždy zneužívána. Na závěr se věnuje tomu, jak by podle něj měly věci fungovat.
Tiskni
Sdílej:
Vládne nám tu hrstka nevolených lidí na stranických kandidátkách, které člověk neovlivní(kroužkování je malá úleva), pokud nemá peníze a moc. Na bilboardech(kdoví z čeho finanncovaných) se civí stále ti stejní. A zas kdo tam není, nevyhraje:)Tohle není vůbec pravda. A dá se proti tomu dělat spousta.
Populace neni schopna se dohodnout ani na zakladnich vecech a pak s tim zalozeni nove osvicene strany nic neudela.+1
V ČR by měla být zakázána stavba mešit? (V ČR nyní stojí několik mešit a jiných muslimských modliteben. Podle zastánců jejich výstavby jde o vyjádření svobody vyznání, podle odpůrců existence mešit v ČR není v souladu s křesťanskou tradicí země.) NE. Stát nemá právo nařizovat, co si kdo postaví na soukromém pozemku nebo co na něm dělá, pokud tím nenarušuje svoje okolí (např. nadměrným hlukem).
Mesita ma jiny ucel, provoz striktni pravidla a rozhodne to neni diskuzni klub; nenechte se mast skutecnosti, ze u mesity mohou byt provozovany dalsi vedlejsi aktivity.To je mi jasné. Šlo mi jen o to národnostní povyšování. Trošku jiné kultůry by nikomu nezaškodilo (to bych měl hlásat v takové Kosovské Mitrovicii, že?).
no ono to bude v podstatě podobné u židů.Krome ortodoxnich zidu tu problem asi nebude, ostatni jsou vicemene integrovani.
Srb bude chtít vzít třeba slečnu někde z BosnyTo je jina vec, problem je zde mnohem hlubsi. Zde se to tyka i jiz narozenych muslimu, britskych obcanu, kteri tady vyrostli, chodili do skol, a nemeli by citit nejakou zast, a kteri presto radsi nez aby si nasli zenskou zde, odjedou do Pakistanu ci jinam a vrati se za mesic se submisivni pologramotnou manzelkou. V Londyne se mimo tuto zemi narodila polovina obyvatel, v celem South East je plno lidi z celeho sveta, s nikym jinym nejsou takove problemy s intergraci. Radikalove z zadne jine skupiny tu nezpochybnuji, casto i nasilne, fundamenty na kterych stoji zapadni spolecnost, pricemz jejich neradikalni zbytek se neni schopen nebo ochoten se ve sve vetsine jim postavit ci vymezit; coz je vedle integrace klicovy problem.
odjedou do Pakistanu ci jinam a vrati se za mesic se submisivni pologramotnou manzelkou.Možná mají strach, že se s nimi jejich Britské protějšky po pár rocích nudy rozvedou. Na to holt chudáci jedni Pákistánští nejsou ze své země zvyklí, že každých pár let se obměňují manželé v manželství jak na běžícím páse.
Možná mají strach, že se s nimi jejich Britské protějšky po pár rocích nudy rozvedou.Spise jim neakceptuji, v tomto Religion of Peace, treba toto, .
Na to holt chudáci jedni Pákistánští nejsou ze své země zvyklí,Podstatnou casti problemu je, ze presto ze se plno z nich tady narodilo, chodilo do skoly, nejsou ochotni prijmout tradice a hodnoty teto zeme, a prijmou ji za 'svou'. Pak je nutne se ptat proc sem tedy lezou, kdyz jim system zde natolik vadi; a proc je sem nekdo pousti kdyz jejich system je neslucitelny s vetsinovou populaci; to proste nedava smysl.
nebo si myslíte, že když si Srb bude chtít vzít třeba slečnu někde z Bosny, že to půjde? Asi moc ne.Tohle je právě strašně zajímavé téma. Tu Mitrovici jsem zmínil schválně. Některé děti (znovu opakuji:některé děti, protože jiné děti v tom naopak mají úplně jasno) tamních Srbů i tamních (Kosovských) Albánců nechápou proč jim jejich rodiče přikazují se segregovat od sebe navzájem, proč staví na mostě barikády a nebo proč naopak přes most chodí vypalovat baráky jejich vlastních spolužáků (teď už tam asi mixované školy nebudou). Zkuste jim to logicky vysvětlit.
S nikym jinym, od hinduistu po vyznavace vodou nejsou takove problemy.Já jsem měl zatím problém tohoto rázu s křesťany. I když ti byli ještě relativně tolerantní a jen očekávali bezpodmínečné převzetí víry a diktování (ne)sexuálního života. A pak ještě s jedněmi ateisty, ale ti v podstatě vyžadovali přistěhování a otroctví ;).
říkají ti co ještě zrovna nedávno upalovali vlastní lidi na hranici jakožto čarodějnice a heretikyTi, co neco takoveho delali, jiz davno neziji, tudiz nic takoveho rikat nemohou a jejich potomci se od takovych praktik distancovali a dnes ziji jinak. I tehdy to byly z historickeho pohledu jen minoritni excesy, nikoliv systemicka zalezitost pramenici z fundamentalni podstaty nabozenstvi.
Jmenujte mi prosím pět rozdílů mezi křesťanstvím a islámem.To si snad muzete najit sam a pokud pokladate takovehle otazky, vite asi kulovy o obojim. Az nebude 90% teroristickych aktivit behem poslednich let v UK pochazet z muslimske komunity, prestoze je mnohem mensi nez treba hinduisticka, muzem se bavit o tom, ze nepredstavuji zakladni problem.
Az nebude 90% teroristickych aktivit behem poslednich let v UK pochazet z muslimske komunity, prestoze je mnohem mensi nez treba hinduisticka, muzem se bavit o tom, ze nepredstavuji zakladni problem.Jestli se bude GB aktivně účastnit akcí, které ničí hindustické obyvatelstvo v různých částech světa, tak na to třeba dojde.
Mam tomu rozumnet tak, ze pokud nebudu spokojen se zahranicni politikou CR, ktera 'nici' muslimske obyvatelstvo treba v Afganistanu, mohu si nekde venku podriznout nejakeho nahodne vybraneho vojaka ceske armady?Poukazoval jsem na zajímavou souvislost, která ukazuje na staré známé: „Zlo plodí zlo.“ A jednostraný pohled na věc plodí zlo vždycky. Ono to pak může vypadat, jako by naprostá většina muslimů byli vrazi.
Ten list statu, ktery ma v soucasnosti problemy a statu, kteri aktivne intervenuji v zahranici je nesoumeritelny, abys to mohl takto zduvodnit.Mám to chápat tak, že tam žádnou korelaci mezi významnými agresory a cíli útoků nevidíš?
Ono to pak může vypadat, jako by naprostá většina muslimů byli vrazi.Coz je celkem nesmysl. Tech par promile militantnich magoru je mozne likvidovat hrubou silou, i kdyz obcas sice uspeji. Tech par procent fundamentalistu, co tu pohoduji s manzelkami v burkach a vykrikuji, ze skoncim v pekle, se da take ustat i kdyz pocit, ze je dotuji ze sve 40% dane me nenaplnuje blahem. Zakladni problem vidim, jak jsem jiz psal, v jejich navenek tiche majorite, ktera je neodsoudi a tebe se, kdyz se ozves nebo dostane do problemu, nezastane, vedle jejich skryte latentni spolecenske exkluze.
Mám to chápat tak, že tam žádnou korelaci mezi významnými agresory a cíli útoků nevidíš?Vim kam miris, jenze jsi vedle. Nejvetsi pocet utoku je tam, kde je silna muslimska populace a slabe represivni slozky statu; coz jsou paradoxne ted nektere muslimske zeme. V soucasne situaci nejsou utoky na USA ci UK dusledek, nybrz zaminka.
Kde je problém?To myslite vazne? A proc by je mel tady nekdo pak chtit a umoznovat jim pobyt, kdyz se tedy nechteji integrovat - neznamena asimilovat, ale respektovat dohodnuta pravidla? Jaky je jejich prinos? Ja to ma smysl? Proc by jim mel nekdo zajistovat onen zivotni standard, zejmena kdyz jejich chovani je v primem rozporu s jeho dosazenim a udrzenim a ve podstate jsou diky velkym rodinam a nepracujicim zenam jen zatezi pro zbytek populace? Proc bych je mel podporovat ze svych dani?
Že ti spoluobčani ale mají stejný životní standard jako myTo nevím jak bylo myšleno, ale já znám i takové spoluobčany, kteří mají životní standard hodně i nad ten můj.
možnost získávat informace (ať se pod tím myslí cokolivJojo. Např. takhle... :-X
Tak to beru taky a mrzi me to, ze s tim nejsem kvuli sve lenosti a neschopnosti nic delat.Jak nekdo napsal, je to o prioritach. Navic komu by se chtelo hadat se s nejakym blbcem, ve verejnem zajmu. Ta bariera pro vstup do politiky je zamerne celkem vysoka; lidem uvnitr to samozrejme tak vyhovuje. Resenim je prima demokracie a vetsi otevrenost, ktera umoznuje ucastnit se deni i bez nutnosti byt profesionalnim politikem/urednikem. Nevim, proc byste nemohl podporovat Piratskou stranu. Huleni je proti tomu prece drobnost. Tohle je cekani na ideal, ktery neprijde.
Takze kdy tu stranu zalozime?party_count++;
bez huleni - nic proti huleni, jsem za legalizaci, ale ;To je stejně hlavně provokativní téma. Konopí je už možno prodávat na předpis (i když zatím byrokraticky hyperneefektivně).
Tohle není vůbec pravda. A dá se proti tomu dělat spousta.Uz byste mohl zjistit, ze mezi teorii a praxi je casto nebetycny rozdil.
Ale smysl to moc nemělo.U nás to smysl mělo. Zabránili jsme znovuzvolení jednoho politického uskupení, které mělo dříve místostarostu a podílelo se na nejedné špatnosti. Současně jsme také dost výrazně oslabili dříve vládnoucí ODS. Mělo to také významný podíl na tom, že teď sedím v komisi pro IT (a zhruba rok jsem jejím předsedou) a mám tedy možnost věci přímo ovlivňovat.
Zkušenost taková - polovina známých se se mnou přestala bavit a tři měsíce po volbách jsem zamalovával kosočtverce na svém plotě, které mi tam malovali přívrženci jisté vládnoucí pravicové partaje.Já jsem se s ničím takovým nesetkal, naopak mi lidé vyjadřovali podporu.
Srovnavat s jinymi totalitami a soudit co je horsi bych si ale netroufal. Kazdopadne ke zmene dojde az po kolapsu hostitele zasazeneho tou "rakovinou" vycerpanim. Driv ne, protoze vetsina neni nikdy pripravena na odpojeni.
Ne nezbytně.
V 10 letech jsem nevolil, protože jsem nemohl. Ve 20 letech jsem nevolil, protože mě to nezajímalo. Ve třiceti letech jsem nevolil, protože jsem byl znechucený. Po 40 letech půjdu poprvmé k volbám.
Stačilo mi vidět včera předvolební debatu ve složení velkých stran co tam jsou léta a mladé strany Pirátů.
p.Bartoš jako jediný co je v politice, bez problému řekne "Na tohle neznám odpověď" = pro mě je upřímný a nejhraje si na všeználka. Všechny je tam včera doslova uvařil argumenty, rozumými argumenty svobodného člověka, který prosazuje svoboný software, svobodné názory a svobodu obecně, očividně má peníze až na druhém místě.
Pochopitelně v koncentraci hloupého stáda které je namixované z 45% lidmi kterým jde jen o vlastní zisk a 50% těch, co jen natahují ruce nebudou mít šanci na větší úspěch. Nicméně doba jde kupředu a starým stranám došel dech, neumí držet krok s dobou.
Tak nějak mě to zase probralo k životu. Jde i menželka, ukaceli jsem i rodiče. Po 40 letech jsem pochopil, že každý hlas může něco změnit, když je koho vybrat.
Ale dnesni doba povysila moznost vyjadrovat nazor na svobodu, takze co delat.
No díky bohu že už je tu doba, kdy je tu možnost vyjadřovat názor na svobodu, pevně doufám že "lidi" co svobodu potlačují už jsou na odchodu.
Nevím jak ostatní, ale i kdyby Piráti nedosáhli ničeho, jsou to pro mě nerozdíl od ostatních stran lidi, kterým nejde jen o prachy, nechtějí si držet koryta za každou cenu a namjemají kriminální minulost
z programu: Stát ani soukromé organizace nemají právo o svých občanech a zákaznících shromažďovat nadstandardní informace ani je dále poskytovat či prodávat bez jejich vědomí...už jen pro tohle se mi taky libí, hnusí se mi nadnárodní korporace co si dělají s daty lidí co chtějí.
takže mají i můj hlas
Jednoduchá předvolební kalukačka pro nerozhodnuté:
Mám nasráno v palici? Proto volím pravici.
Chci na hradě vačici? Proto volím levici.
Nechci viset za hnáty? Proto volím piráty.
Ti co už u korta byli nebo jsou (ODS, TOP09, ČSSD, KSČ, VV, LIDEM atd.), vždy něco jiného říkali a něco jiného potom udělali. I díky tomu se vše rozpadlo. Je to nepsaný standard (předvolební sliby) všech starých stran a politiky dělané pouze pro osobní zisk.
A protože Piráty jsem tam ještě neviděl, tak se rád nechám přesvědčit, jestli také říkají jen před volbami, nebo i činní. Žádná ze současných stran mě nemůže přesvědčit, všichni lhali. A z nových, když škrtnu strany co jdou do politiky opět jen pro peníze a nechám ty, co je mi blízké jejich smýšlení, mi zůstávají jen Piráti a zelení, který bych vybral pokud by tam nebyli Piráti.
This video contains content from Channel 4, who has blocked it in your country on copyright grounds.