abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Rodina písma Google Noto

    Tofu je nejenom jídlo, ale také problém v IT, kdy je místo znaku zobrazen pouze obdélník, tj. konkrétní font neobsahuje pro daný znak glyf. V roce 2012 se Google rozhodl, že problém vyřeší vytvořením rodiny písma Noto (No more tofu). Včera bylo na blogu Google věnovanému vývojářům oznámeno, že písmo Noto již zahrnuje všechny symboly ze standardu Unicode a pokrývá 800 jazyků a více než 110 000 znaků. Google Noto Fonts (GitHub) jsou k dispozici pod licencí OFL (SIL Open Font License).

    7.10.2016 06:00 | Ladislav Hagara | Zajímavý projekt


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ⧠ A = 0 avatar 7.10.2016 12:36 ⧠ A = 0 | skóre: 11 | blog: Technokratovo_zrcadlo | 上海
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Tak a ještě by to chtělo formát písma, kde by bylo lze mít vše v jednom souboru a pod jedním názvem. Protože mít desítky různých fontů, které by dohromady Unicode pokrývaly, je možné už dlouho.
    Nevolte zmrdy.
    7.10.2016 12:58 Qaxi | skóre: 14 | blog: Qaxi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Ale ono to je jedno písmo, ale je reozsekané na segmenty podle rodin jazyků. Když prohlížím text v latince, tak nepotřebuji, aby v paměti byl gliph pro nějaké "bž" v urdštitně.

    Předpokládám, že by se Vám nechtělo nahrávat 600MB písma do paměti jen abyste si zobrazil "a".
    7.10.2016 13:26 Pali
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    mmap správných blokov?
    ⧠ A = 0 avatar 7.10.2016 13:42 ⧠ A = 0 | skóre: 11 | blog: Technokratovo_zrcadlo | 上海
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Ale ono to je jedno písmo, ale je reozsekané na segmenty podle rodin jazyků. Když prohlížím text v latince, tak nepotřebuji, aby v paměti byl gliph pro nějaké "bž" v urdštitně.
    Když si prohlížím seznam jmen či adres v různých zemích, tak to třeba potřebuji. Nebo když píši v češtině text o hindustání s uváděním výslovnosti, hned jsem na čtyřech zcela odlišných písmech (východoevropská latinka, dévanágarí, arabské písmo a IPA).
    Předpokládám, že by se Vám nechtělo nahrávat 600MB písma do paměti jen abyste si zobrazil "a".
    V dnešní době se dějí z hlediska využívání paměti mnohem horší věci a zrovna tomuto by se dalo vyhnout – netřeba ten soubor načítat celý.
    Nevolte zmrdy.
    kyknos avatar 7.10.2016 14:08 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    tak se glyfy natáhnou on demand, v čem je problém?
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    8.10.2016 12:41 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Jo, a pak to pismo nekdo pouzije na webu a bude se stahovat 600MB soubor. Naprosta zbytecnost, kdyz si vetsina stranek vystaci s jednou rodinou.
    Conscript89 avatar 8.10.2016 15:35 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    A co teprve kdyz budou vsichni jezdit do prace/na dovolenou/na chatu (dosad si sam) kamionem? Naprosta zbytecnost, kdyz si vetsina lidi vystaci s jednou Fabii/Octavkou.
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    kyknos avatar 9.10.2016 02:16 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    No ten jeden soubor odpovídá spíš kamionu napevno svarenemu s osobakem, motorkou, bicyklem, motorovým člunem a bagrem dohromady.
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    Grunt avatar 7.10.2016 17:21 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Však ten zip má taky 476MB. Akorát mi není moc jasné na co když třeba pochybuju že vedle sebe uvidím všech 10k čínských znaků (nebo kolik jich je) natož abych některý z nich potřeboval zobrazit ke čtení. A o takovém Tibetském písmu jsem do dnešního dne ani nevěděl že existuje.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    7.10.2016 19:11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    trolling

    Zobrazit komentář
    7.10.2016 13:20 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto

    Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.

    7.10.2016 17:00 Idaho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Super, diky za zpravicku. Hned jsem zkusil, zda je moznost jej pouzit v Google Docs (Suite) a prozatim bohuzel ne :( Coz je dost skoda.
    7.10.2016 18:30 ffffff
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Nastavil jsem font noto monospace v terminalu co je v KDE, Ale chova se divne, vzdy vidim mezeru a pak kurzor, kdyz Napisu text, tak je tam hnusna mezera a pak kurzor.
    7.10.2016 18:52 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Testoval som to písmo v termináli pre Xfce a aj v textovom editore a písmo vyzerá normálne (a aj kurzor je presne tam, kde má byť).
    7.10.2016 18:53 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Původní Droid Sans je mnohem hezčí font než Noto Sans. A nejlepší font je stejně DejaVu Sans.
    clayman avatar 10.10.2016 15:37 clayman | skóre: 13 | Praha 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    DejaVu je fajn, ale o chlup lepší mi přijde Menlo z OS X. Má výraznější speciální znaky (asterisk, tilda, podtržítko, tečka atd.) a subjektivně mi přijde líp ohintované. Samozřejmě ale není free. :-(
    mirec avatar 10.10.2016 15:41 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto

    Menlo sa líši len v pár detailoch. Čo sa týka hintinguu tu sa mi práve DejaVu zdalo výrazne lepšie. Mimochodom vymazali sa tu nejaké príspevky z diskusie?

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    clayman avatar 11.10.2016 08:17 clayman | skóre: 13 | Praha 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rodina písma Google Noto
    Ano, moc jich není, ale IMHO jsou poměrně výrazné a napomáhají čitelnosti. Co se hintingu týče, asi bychom o tom mohli polemizovat, ale je to zbytečné. :-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.