Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tofu je nejenom jídlo, ale také problém v IT, kdy je místo znaku zobrazen pouze obdélník, tj. konkrétní font neobsahuje pro daný znak glyf. V roce 2012 se Google rozhodl, že problém vyřeší vytvořením rodiny písma Noto (No more tofu). Včera bylo na blogu Google věnovanému vývojářům oznámeno, že písmo Noto již zahrnuje všechny symboly ze standardu Unicode a pokrývá 800 jazyků a více než 110 000 znaků. Google Noto Fonts (GitHub) jsou k dispozici pod licencí OFL (SIL Open Font License).
Tiskni
Sdílej:
Ale ono to je jedno písmo, ale je reozsekané na segmenty podle rodin jazyků. Když prohlížím text v latince, tak nepotřebuji, aby v paměti byl gliph pro nějaké "bž" v urdštitně.Když si prohlížím seznam jmen či adres v různých zemích, tak to třeba potřebuji. Nebo když píši v češtině text o hindustání s uváděním výslovnosti, hned jsem na čtyřech zcela odlišných písmech (východoevropská latinka, dévanágarí, arabské písmo a IPA).
Předpokládám, že by se Vám nechtělo nahrávat 600MB písma do paměti jen abyste si zobrazil "a".V dnešní době se dějí z hlediska využívání paměti mnohem horší věci a zrovna tomuto by se dalo vyhnout – netřeba ten soubor načítat celý.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Menlo sa líši len v pár detailoch. Čo sa týka hintinguu tu sa mi práve DejaVu zdalo výrazne lepšie. Mimochodom vymazali sa tu nejaké príspevky z diskusie?