Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Ken Starks, mimo jiné zakladatel projektu Helios (organizace zpřístupňující informační technologie studentům z nízkopříjmových vrstev obyvatelstva), svádí nerovný boj s rakovinou – a prohrává. Jeho přátelé a rodina uspořádali sbírku pro shromáždění potřebných prostředků na jeho léčení.
Po neúspěšném ozařování je nyní jedinou nadějí chirurgické odstranění napadené lymfatické uzliny, a to co nejdříve. Vlastní zákrok bude pravděpodobně proveden zdarma, jenže pronájem operačního sálu s pomocným personálem i tak vyžaduje celých 50 tisíc dolarů.
Tiskni
Sdílej:
... jenže pronájem operačního sálu s pomocným personálem i tak vyžaduje celých 50 tisíc dolarů.Clovek si uvedomuje, ze evropsky model zdravotniho pojisteni ma neco do sebe.
není "uzdravený pacient" v češtině tak trochu nesmysl? - pokud je člověk zdravý, tak není pacient ... Odmítám se hašteřit o slovíčko.tak se nehašteř :-p mně to přišlo zajímavé, jakým způsobem jazyk používáme, jestli tebe tato diskuse nebere, tak to nepitvej - říkal jsem "tak naokraj", žádnou odpověď jsem neočekával (!= že bych čekal, že nikdo neodpoví)
Čeština není vulkanština, aby se svou přesností vyrovnala čiré matematice.což je ovšem nebetyčná škoda, a pokud se máme někam posouvat, tak raděj spíš k té vulkanštině, nežli k tomu, že někdo vydá hrdelní skřek "hhháááh", a od druhého se očekává, že sám nějak telepaticky pochopí, co to přesně mělo znamenat tedy, ne že bych češtinu chtěl někam extra posouvat, současný stav mi téměř vyhovuje, občasné využití slovních hříček a dvojsmyslů se mi líbí, ale aby byl ten stav zachován, tak je potřeba tvořit protiváhu k těm tlakům směrem k oněm hrdelním skřekům a přístupu "můžu napsat jakýkoli nesmysl, ale od čtenáře očekávám, že mě naprosto přesně pochopí a běda mu, jestli ne"
Zabít není totéž co vyléčit. Sebevražda není uzdravení.no, a tady jsme právě u té češtiny ... napsals "A jak, ale přesně, by si měl člověk pomoct sám" "pomoct" není totéž co "vyléčit" "pomoct" není totéž co "uzdravení" neznám tady přesnou diagnózu, ale mluvilo se obecně, a v tom případě to není až takový nesmysl - jsou formy rakoviny, které jsou velice bolestivé, léčit je neumíme, a jen se čeká, kdy tomu pacient podlehne, s tím, že jej to od určité fáze víceméně vyřadí z normálního života přičemž od té bolesti lze pomoci jen velmi omezeně, jediné, co funguje, je umělý spánek, ovšem to pro člověka jaksi není žádoucí stav - k čemu život, který nežije takže pacient trpí na lůžku, a jen se modlí, aby mu povolili eutanasii v tomto případě si sebevraždou opravdu může pomoci
Ano, při pečlivém vyšetření se u každého zaručeně najde nějaká odchylka od normy, nějaká neškodná metabolická porucha, vývojová deformace, benigní výrůstek či cysta, která si někde tiše sedí, neublíží, nepřekáží a nijak překážet nebude, a pacient se v klidu dožije třeba osmdesáti let, kdy ho zabije padající květináč petúnií nebo ho trefí šlak při čtení politických news.nevím, jestli jsi nechtěl mluvit spíše o odchylce od průměru než o odchylce od normy ... odchylka od průměru není nemoc, odchylka od normy nejspíše problém je (když odhlédneme od toho, že norma může být blbě stanovena, neb o těle nevíme vše) pokud někoho trefí šlak při čtení zpráv, tak zcela jistě zdravý nebyl, takže "ta věc, která neublíží a nepřekáží" asi ublížila a pokud ho nezabije květináč, tak na co zemře, bude tu žít věčně? krom toho, proč se bavit jenom o tom, co může zabít? - co když ta "neškodná metabolická porucha" má za následek hormonální nerovnováhu a psychické problémy? ono se to svede na stres dnešní doby, ale co kdyby se pouhou úpravou jídelníčku z yet another nerváka stal úplně pohodový optimista?
A pak jsou nešťastníci, kterým najdou agresivního raka, který je může sprovodit ze světa během půl roku. Pokud nevidíš ten rozdíl, měl by sis nechat prohlédnout hlavu.rozdíl vidím, a každá mince má dvě strany ... když člověka trefí květináč, nestihne si vypořádat své věci poslední; na druhou stranu, okolí aspoň nežije ve stresu z nevyhnutelného jenom pro info, z mých předků, které jsem stihl poznat dřív než zemřeli, pouze jedna nepodlehla rakovině, a jeden je právě ve fázi neúspěšné léčby; petúnie nespadly na nikoho ani ze širší rodiny p.s. vidím, že na své poměry reaguješ dost podrážděně, a když jsem si ve výpisu příspěvků kontroloval připsání mojeho, všiml jsem si, žes přispěl dvakrát ... můžu se zeptat, co tě konkrétně k tomuto případu tak váže?
Jedinej stát EU, kde mají rozumně fungující zdravotní pojištění, je (kupodivu) FrancieNejenom zdravotní. Když jsem byl u jednoho člověka, měl rozbité velké sklo ve dveřích do zahrady - prý to rozflákal, když se ho snažil namontovat. Při poznámce, že ho taková montáž vyjde draho, se okamžitě ohradil, že vůbec, má totiž - jako každý - pojištěnou domácnost. Já na něj hleděl jak na vola, on hleděl na mne jak na vola. To je přece úplně samozřejmé a normální, že to pojišťovna zaplatí
Nějak nemohl pochopit, že u nás by od pojišovny neviděl ani halíř…Na druhou stranu u nás by následně bylo takovejch rozflákanejch skel, až by to hezké nebylo :)
ach, ano, jistě ... u nás by to bylo zadarmo (hledej v článku slovo "cena" a věř mi, že se to "z paušálu nemocnice" opravdu neproplácí) jinak $50k se mi zdá jako pikatchovina, to je extra super moc i na emériku, což by potvrzovalo i to, že cílem odkazované kampaně je $5k ... kdepak vzal autor zprávičky těch "50 tisíc"?... jenže pronájem operačního sálu s pomocným personálem i tak vyžaduje celých 50 tisíc dolarů.Clovek si uvedomuje, ze evropsky model zdravotniho pojisteni ma neco do sebe.
The need is far from met, however: just reserving the operating room for Ken's surgery costs a staggering $50,000
Přístroj, jenž je k zákroku třeba, stojí několik milionů korun.co sakra na elektroporátoru stojí několik mega, přičemž tohle
Na každou operaci je však třeba zakoupit sadu elektrod, jejíž cena se blíží 90 000 korun.je podobné, i kdyby byly kvůli biologické nereaktivitě ze zlata/titanu, tak to 90 litrů prostě stát nebude.
Ještě bych se zamyslelno, nejspíš nějaký patenty a to, co říká Dejv ... to není jak ubastlit si reprap někde v Brmlabu (ať už chci nebo nechci věřit, že tamní hackeři by tu krabici zvládli stejně dobře)Přístroj, jenž je k zákroku třeba, stojí několik milionů korun.co sakra na elektroporátoru stojí několik mega,
přičemž tohlenojo, ale ten přístroj se přece musí zaplatit, S.A.B. není charita - když ho půjčujou "zadarmo", tak proč by si coby výhradní dodavatel neosolili cenu spotřebáku, a navíc proč by touto metodou na tom nevydělávali do alelujá, místo jednorázovýho velkýho výdělku za přístroj a pak paběrkování na levným spotřebáku, nedejbože s možností, že ho bude dodávat konkurence, když ztratí kontrolu nad tím, s čím se ta krabice používá ... (jinak sál a personál AFAIK už na to konto "paušálu nemocnice" jde, pojišťovna na to prdí, místo aby to zaplatila aspoň jako normální operaci, ale doktoři si nenechaj ujít vyzkoušet si novou metodu, když jim pacient proplatí ten spotřebák)Na každou operaci je však třeba zakoupit sadu elektrod, jejíž cena se blíží 90 000 korun.je podobné, i kdyby byly kvůli biologické nereaktivitě ze zlata/titanu, tak to 90 litrů prostě stát nebude.
ale čtyřicetinásobek? WTF?To je jednoduché. Ten elektroporátor by šel postavit z toho, co se teď válí kolem mě (sedím v brmlabu :). Ale kdybych to chtěl prodat nějaké nemocnici, aby tím začala operovat lidi? Bez šance.
ehm, neřekl jsem, že Kenovi nejlíp pomůže právě tahle hračkaHypoteticky Ken nemá mega na operaci certifikovaným přístrojem v certifikované nemocnici, takže si může vybrat - buď se nenechá operovat vůbec a umře, nebo se nechá operovat řezníkem, který bude používat nástroj z Arduina s obslužným SW v Gambasu, a bude mít alespoň nějakou šanci. Jo moment, nechá stát uzavřít Kena dohodu se řezníkem, že když řezníkovi spadnou během operace Windows 95 a elektroporátor zůstane v poloze ON, nebude za to popotahován?
jinak ... jsi střízliv?Je hrozné vedro a mám za sebou osm hodin rejpání ve složitém programu, takže můžu působit všelijak :).
nevšiml sis, že jsem ti o kousek výše odpovídal principiálně to samé, co ty teď říkáš mně? proč mi to říkáš?Ptal ses, kde se může nabrat čtyřicetinásobek. Snažil jsem se jemně naznačit, že je to jednoduše oligopolem na „trhu“ se zdravotnictvím pro lidi - a to jak oligopolem způsobeným vysokými oficiálními vstupními náklady (certifikace), tak tím, že pro dodávání do nemocnic je též potřeba mít kontakty.
zatímco pro veterinární kliniku je dán strachem, že při pochybení na nich majitel pacienta vysoudí kalhoty, a tedy ve vlastním zájmuJe veterina a veterina.
Matthias Rath, the vitamin campaigner accused of endangering thousands of lives in South Africa by promoting his pills while denouncing conventional medicines as toxic and dangerous, has dropped a year-long libel action against the Guardian and been ordered to pay costs. ... Mark Wainberg, director of the McGill Aids centre in Montreal, said: "It is clear that he [Rath] has done enormous harm to people with HIV." Rath was linked to the Aids deniers who convinced people, he said, that Aids was not dangerous and that "you can treat yourself with medicines that are a complete waste of time".Raději bez komentáře.
Ale v tom případě musí vědec či léčitel svému pacientovi vysvětlit, že vlastně sám neví, co dělá, že jen zkouší něco úplně nového a že lze doufat maximálně v prodloužení života a získání nových dat o chorobě či léčbě.A co placebo efekt?
S placebo efektem je samozřejmě nutné počítat.fajn, proč potom doporučuješ hned na začátku pacientovi sebrat naději? btw, on funguje na obě strany, nejen "věř a víra tvá tě uzdraví" nýbrž i kdo věří, že zemře, může zemřít (dříve, než by ho k tomu dovedla choroba samotná, ba i pokud je zdráv!)
Placebo efekt nemůže rakovinu vyléčit, stejně jako nemůže vyléčit nic kromě psychosomatických záležitostíTím bych si tak jistý nebyl. Jako jestli je rozdíl mezi tím, když mu natvrdo řekneš, že tohle léčit neumíme, a pošleš ho domů umřít, nebo když bu dáš „lék“. Řekl bych teda, že na to nejsou data, ale nedivil bych se, kdyby to fakt nějaký efekt mělo.
Zabití z nedbalosti (v případě, že rádobyléčitel je jen idiot), eventuálně vražda (v případě, že vysaje z oběti všechny peníze), popřípadě podvod (pokud to pacient přežil).Tohle je vetsinou liche, umysl se tezko prokazuje, casto to jde pres treti osoby ("kamaradka zna nekoho, kdo ..."), nac zalovat nekoho, kdo vam chtel "pomoci" ...
i mezi doktory není mnoho dobrých diagnostiků (ale aspoň můžou pacienta poslat dál)Ano. Nicmene, casto jde o rutini vysetreni, kde to muze delat i doktor oslik sledujici kroky v manualu, hlavne prijit. Chlapik mel krev ve stolici, ne to jsou jen haemorroidy, to je normalni, banalita, nechci aby se mi nekdo stoural v zadku, pocit studu a nikam nejdu. Zena, bulky v prsou, ne to jsou jen cysty a spatna strava a zivotni styl a malo vitaminu. Byly to ukazkove pripady pro studenty LF. Clovek ma tendenci utikat pred realitou a tihle profesionalni hledaci alternativni cest prekrucujici zakladni veci lidskeho poznani pak zpusobuji tragedie.
jenže pacient ten manuál nemá, takže neví, že má přijít ... navíc do něj kydy o čekárnách plných hypochondrů, co si jdou jen popovídat, hustí nejen naše milá vláda, ale i ostatní jinak celkem rozumně se chovající lidi jinak nevim, co znamená "často", nicméně ony ani ty kroky v manuálu nejsou obvykle tak úplně jednoznačné - stejné příznaky může mít více příčin, a když se nenajdou nějaké doplňující příznaky na rozlišení, tak babo raď; posílat každého na všechna specifická vyšetření, která vyloučí jednotlivé možné příčiny, jest poněkud náročné, navíc zdaleka ne všechna jsou vždy průkazná, a spousta vyšetření není vůbec příjemných a některá nejsou ani zcela neškodná ...i mezi doktory není mnoho dobrých diagnostiků (ale aspoň můžou pacienta poslat dál)Ano. Nicmene, casto jde o rutini vysetreni, kde to muze delat i doktor oslik sledujici kroky v manualu, hlavne prijit.
jenže pacient ten manuál nemá, takže neví, že má přijít ...No jo no. Hlavne mit stesti a trosku se vzdelavat (lehke zaklady). Cesti felcari trpi obcas bozskym syndromem a celkove neumi jednak s pacienty.
Cesti felcari trpi obcas bozskym syndromem a celkove neumi jednak s pacienty.A co na to doktor House? Nemá z toho mindrák?
Já jsem třeba teď v situaci, kdy platím nesmyslně dvoje zdravotní pojištění. Jasně, čert vem těch 1070,- základního v ČR, ale je na hlavu postavené.A proč to děláš?
(možná by byl problém za těchto okolností u nás získat pojištění? nevím).Jaké pojištění? Zdravotní? No to snad nemyslíte vážně, že by se to platilo z českého ZP. Ten pán by si to samozřejmě zaplatil sám, ovšem s tím, že cena zákroku by byla tak desetinová než v USA.
Sakra, lidi. Je tu možnost pořídit zázrak za peníze. To není běžný stav. Většinou se zázrak koupit nedá a když, tak podstatně dráž (za duši, za život). Co byste ještě chtěli?O zázraku mám silné pochybnosti, třeba přežije o pár let déle. Jak píšu, takových případů jsou tisíce.