Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly
Ty důvody hlavně ani nikdy nebyly, takže nemohly pominout. Článek 17 se týká počítačové bezpečnosti a jsou tam jasně uvedené příklady, co se tím myslí:
Sdružení CZ.NIC je oprávněno dle svého uvážení zrušit delegaci Jména domény, jestliže je Jméno domény užíváno takovým způsobem, že dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti, a to zejména tím, že prostřednictvím Jména domény, či služeb, které jsou jeho prostřednictvím dostupné, dochází k distribuci škodlivého obsahu (zejm. viry, malware), nebo je předstírán obsah jiné služby (zejm. phishing), nebo hardware dostupný prostřednictvím Jména domény je řídícím centrem sítě propojeného hardware distribuujícího škodlivý obsah (zejm. botnet).
Netýká se to publikace ani zavádějících, ani lživých informací ani nepohodlných názorů.
leda by to jako byli ňáký nepřátelský user-agenti aspoň :P :P :D ;D
dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti
Jestli nějaký počítačový systém může být ohrožen projevem názoru (byť třeba zcestného, nebo „závadného“), tak je něco špatně primárně s tím počítačovým systémem.
A jestli ho dokázala ohrozit publikace názorů v .cz doméně, tak ho stejně dobře může ohrozit publikace třeba .com, .net nebo .su doménách. Běžný uživatel/čtenář to moc nerozlišuje a rychlost globálního internetu je taková, že na šíření názorů doména, podsíť nebo geografická lokace nemají vliv.
Z toho ale vyplývá, že stát by měl postavit něco jako Velký český firewall (Velký evropský firewall?) a chránit občany, aby si nepřečetli něco závadného na zahraničních serverech, ne?
áááááááááááááááááááááááá nicky už začínaj mit nahnáno :D :D
Nepamatovat doby, kdy to komerční subjekt vedl, asi bych s vámi souhlasila.Jiste, ja take. Byly to divoke doby, ze? Ale co se konkretne delo horsiho nez to, co se deje ted ci posledni roky?
Bohužel cenu šestnáct stovek za registraci doményTed se zase domeny prodavaji za nakupky, ktere urcuje cznic.
A navíc netuším, jak by správa soukromou firmou bránila něčemu podobnému, za co je CZ.NIC kritizován - koneckonců ten je také sdružením soukromých firem...Jiste, honosi se tim, ze jsou zajmovym sdruzenim pravnickych osob...
Tady se těžko hledá ideální řešení, jen méně špatné. Obecně jsem pro tržní přístup, ale tady z principu konkurence existovat nemůže – správce .cz TLD je jen jeden. V jistém smyslu .cz doméně (a jejímu NICu) konkurují správci jiných TLD, ale vzhledem k tomu, jak obtížný a drahý přechod od jednoho TLD k druhému je, to moc za konkurenci považovat nejde.
Nevím, jestli by šlo technicky realizovat nějaké multi-master řešení, mezi více správci jedné TLD, kteří by se navzájem hlídali a zálohovali/replikovali…
Spíš si myslím, že by .cz doména měla být považovaná za majetek českých občanů (jako třeba rádiové spektrum na našem území), který by byl spravovaný státem resp. státem delegovaný na nějakou firmu, ale za jasně daných podmínek, které nejdou jen tak změnit (zřejmě by to zasluhovalo ústavní zákon, který se nedá jen tak snadno přepsat podle toho, kdo je zrovna u moci).
Ty podmínky, by byly asi dost podobné těm současným, akorát by v nich mělo být explicitně uvedeno, že správci TLD nepřísluší cenzurovat ani hodnotit něčí názory a společenskou nebezpečnost. Explicitně proto, že někteří to z těch současných podmínek nepochopili (nebo je záměrně překroutili či vědomě porušili).
P.S. I když jak nad tím tak přemýšlím, to multi-master řešení možná není úplně nereálné…
Súťažiť ? Nie skôr čo najnižšia cena a že to zle funguje nezáleži ? Týmto spôsobom môže dôjsť k tomu, že správci root dns vypnú danú doménu prvého rádu.
Tiskni
Sdílej: