sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
NSA oznámila první veřejné vydání projektu Security Enhanced Android (SE Android). Cílem projektu je identifikovat a odstranit kritické nedostatky v bezpečnosti Androidu. Prvním krokem je nasazení SELinuxu s cílem minimalizovat jejich bezpečnostní dopady, projekt se však hodlá zaměřit i na jiné oblasti než je SELinux.
Tiskni
Sdílej:
A study on confidentiality and integrity protection of SELinux Xu, X. , Xiao, C. , Gao, C., Tian, G. College of Computer Science and Technology, Beijing University of Technology, Beijing, Chinapublikováno v
ICNIT 2010 - 2010 International Conference on Networking and Information Technology 2010, Article number 5508513, Pages 269-273nemyslím si, že na čínské univerzitě by se SELinuxem zabývali zaměstnanci NSA. Ale hlavně jsem narazil na článek
Securing Android-Powered Mobile Devices Using SELinux Author(s): Shabtai, A (Shabtai, Asaf)1; Fledel, Y (Fledel, Yuval)1; Elovici, Y (Elovici, Yuval)2 Source: IEEE SECURITY & PRIVACY Volume: 8 Issue: 3 Pages: 36-44 DOI: 10.1109/MSP.2009.144 Published: MAY-JUN 2010 Times Cited: 1 (from Web of Science)z něhož plyne, že parta hochů z Izraele SELinux do androidu ohnula už před 2 lety. (vyjíti v květnu znamená že nejpozději v listopadu 2009 odešel článek do redakce.) A článků v posledních dvou letech o práci na bezpečnosti mobilních zařízení je v odborném tisku velmi mnoho.