Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
S tím bych nesouhlasil. Čím více se bude Linux používat v praxi, tím bude zajímavější pro výrobce hardware a producenty software. Ti první ho budou muset brát vážně, nebudou moci zbastlit komunikační protokoly s tím, že stačí dodat driver pro Windows a je vymalováno. Ti druzí budou mít zájem portovat své aplikace i pro Linux, takže nebude tolik uživatelů nuceno mít v záloze ještě Windows kvůli pár aplikacím.
Jistě, můžete prohlásit (a párkrát už jste něco podobného naznačil), že komerční software nepotřebujeme, že vystačíme s tím, co vyprodukuje free software komunita (tj. FSF a spřízněné duše). Ale s tím nemohu souhlasit. Tato komunita totiž produkuje především software sama pro sebe, jiné typy aplikací se od ní očekávat nedají. Má-li být Linux plnohodnotným systémem (a teď nemyslím jádro), budou potřeba i ty aplikace (kancelářské balíky, účetní software, zpracování zvuku a videa, high-end databáze), které komunita nevyprodukuje.
Začínal jsem s Linuxem asi před deseti lety a pamatuji si dobře, jaká byla tehdy situace. Při nákupu jakéhokoli hardware jsem musel složitě zjišťovat, jestli bude v Linuxu podpora, použitelného software bylo málo. Opravdu netoužím po tom, aby se tato doba vrátila. Možná byla z určitého pohledu svobodnější, ale tehdy jsem se bez Windows neměl šanci obejít, dnes ano. Ať se vám to líbí nebo ne, Linux může a měl by koexistovat i s komerční sférou. Je to ku prospěchu obou. Nedělejme z toho, prosím, náboženství.
Pro vás je takové nasazení Linuxu bezcenné, protože nešíří evangelium FSF. Pro mne je nesmírně cenné, protože ukazuje dvě věci: že je možné nasadit Linux i na takto rozsáhlé projekty a že je možné nasadit Linux i tam, kde je obsluha počítačově prakticky nevzdělaná. Tím se výrazně vylepšuje pozice ostatních firem a jednotlivců, kteří nabízejí řešení postavená na Linuxu. Snižuje se tím pravděpodobnost, že budu znovu vystaven frustraci z toho, jak je řešení postavené na Linuxu a Firebirdu (tehdy InterBase) nahrazeno Windows a MS SQL víceméně jen proto, že někdo z toho má lepší pocit a připadá mu to profesionálnější.
Jsem nechutný pragmatik? Možná. Ale nemyslím si, že bych se za to měl stydět. Nevím už, kde jsem to viděl, ale docela se to hodí: "Neodsuzujme pragmatiky. Husa neupálili pragmatici, to musel udělat ideologický zaslepenec."
The man who trades freedom for security does not deserve nor will he ever receive either.Jenže co chceš dělat s lidma, kteří to dělají dnes a denně a ještě s písní na rtech. Některým blbečkům zkrátka nevysvětlíš, že Linux je tam kde je právě proto, že je svobodný. Rozhodně to není navzdory tomu a už vůbec jeho dalšímu rozvoji nemůže prospět výměna svobody za jakési pochybné krátkodobé výhody. Vždyť to vidíš všude kolem sebe. Kdo dnes myslí dál než na pár neděl dopředu?
Benjamin Franklin
Takže ještě jednou. Uživatel, kterému nezáleží možnosti podívat se na zdrojové kódy, měnit je, etc., na svobodný software zvysoka kašle. Tyto kvality pro něj mají nulovou váhu a nikdy pro něj žádnou váhu mít nebudou. Klidně zase přejde k proprietárnímu software, když bude mít nějakou výhodu. Tyto uživatele si nemůžeš udržet, nezajímáš je -- a proto nezajímají oni mě.
Tiskni
Sdílej: