Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nezisková organizace EISi (European Information Society Institute) informuje o rozhodnutí slovenského antimonopolního úřadu. Finanční ředitelství SR, dle EISi zjevným zvýhodňováním společnosti Microsoft, tj. nucením daňových subjektů k používání Windows a Internet Exploreru, zákon o hospodářské soutěži neporušilo. Právník EISi: "Štátne orgány môžu podľa úradu nútiť slovenské daňové subjekty používať prehliadač s 20 % podielom na trhu bez toho, aby tak čelili pokute. Európska Komisia poskytla európskym zákazníkom Microsoftu slobodu voľby pokiaľ ide o prehliadač. Výklad Protimonopolného úradu SR im však túto voľbu berie".
Tiskni
Sdílej:
"WP" (ať už je to cokoli)WP bude Windows Phone.
Google je soukromá firma a je zcela na vás, zda budete uživatelem "WP" (ať už je to cokoli).Problém je, že v OS pro mobilní telefony má Google reálně dominantní postavení (iOS je uzavřená platforma, takže bychom ho dokonce ani nemuseli počítat do koláče...). To, že svoje služby (které mají také poměrně významnou popularitu) schválně znepřístupní konkurentovi, je podle mě zneužívání postavení na trhu. Zkrátka pokus zajistit, aby systému s nízkým tržním podílem zůstal ten podíl nízký. Okej, MS zase ubírá ekosystému Androidu zisky nuceným licencováním IP, ale to je v rámci zákona IMHO /páč jsem narozdíl od většiny lidstva nenabyl mystické poznání, že patenty jsou apriori špatné a že ty od MS jsou všecky neplatné a tak/.
To, že svoje služby (které mají také poměrně významnou popularitu) schválně znepřístupní konkurentovi, je podle mě zneužívání postavení na trhu.
Pokud to je tak, jak tady několikrát padlo, tj. že to "znepřístupnění" proběhlo tak, že Google jen přestal podporovat proprietární protokol MS a nadále podporuje jen ty standardní, tak v tom nevidím nejmenší problém. Pokud by MS implementoval ve svých produktech standardní protokoly a Google jim přesto nějakou kličkou zamezil přístup, pak by to bylo bezesporu špatně. Ale takhle?
standardní exchange protokolHeh...
Oni prostě nedokážou přiznat, že to jde nakonfigurovat i bez eye candy