Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Firma Software602 otevřela svůj databázový server 602SQL Open Server 11.0. Je dostupný pod licencí GNU LGPL, proprietární výjimkou zůstávají XML a fulltextové funkce. Vizte oznámení na firemních stránkách.
Tiskni
Sdílej:
Co jsem se dival do dokumentace, tak chybi podpora SQL200x, podporovano je pouze SQL99, tudiz je to srovnatelne s Firebirdem.SQL 2003 obsahuje pouze malé změny, z nichž je velká část již v 602SQL implementována. A co se týká SQL 2006, nemám bohužel žádné informace o míře implementace v různých DBMS (a ani nevím, co se tam vlastně všechno měnilo).
Skutecne by mne zajimalo, na zaklade ceho tvrdis, ze je 602SQL rychlejsi nez PostgreSQL?Je možné, že už to neplatí. Před časem jsem viděl benchmarky, které to dokazovaly (a kde PostgreSQL dopadl jednoznačně nejhůř ze všech testovaných DBMS, nejlépe naopak MySQL, kromě složitějších spojení). Třeba už je na tom dnes lépe.
Za druhy 5.x verze MySQL se zdaleka nedaji oznacit jako primitivni, funkcionalitou bych rekl ze jsou adekvatni 602 (patrne na fulltext).Ano, verze 5 už má konečně téměř plnohodnotnou funkcionalitu (včetně funkcí, pohledů, triggerů a dalších důležitých věcí). Protože smyslem MySQL původně vůbec nebylo pouštět se do této oblasti - naopak byla cílem co největší rychlost pro jednoduché použití (bez transakcí, bez spojování mnoha tabulek atd.), člověk by tomu možná odpustil i takové věci, jako že mimo InnoDB nefunguje referenční integrita. Co je však neoddiskutovatelné, je řada dosud neopravených chyb, zejména té s nabouráním heapu při uvolňování dočasných tabulek. Pětka se aspoň při jejím výskytu automaticky restartuje, kdežto čtyřka padla na hubu (podle toho, jak byla zkompilována - buď rovnou crash, nebo v horším případě zůstalo viset vlákno, aniž by uvolnilo zámky, takže se následně hryzl i zbytek).
Dovolim si predpokladat, ze kdyby 602SQL podporoval SQL2003 tak by se k tomu 602 hrde hlasila.V dokumentaci jsem zmínky o SQL 2003 (např. u sekvencí) viděl.
V 90 letech se jednalo o unikatni system porovnatelny s MSAccessem.Ehm, to je poněkud mimo, ne? Access je spíš jednoduché klikátko pro vytváření primitivních jednouživatelských aplikací nad obyčejným souborem. Přestože toho umí mnohem víc, směřuje a vždycky směřoval do oblasti osobního použití. Naproti tomu WinBase602/602SQL mířil o třídu výš, někam mezi Access a Oracle.
Ta hlavni je, ze ho pouziva mensi nez kriticke mnozstvi lidi, aby se mohl zaplatit vyvoj.Nemám představu, kolik lidí ho používá. Vzhledem k bídnému marketingu, vysoké ceně (kromě jednouživatelské verze) a také častým změnám licencí (co verze, to jiná licence) jich ale asi opravdu nebude mnoho.
Kdyby se kod otevrel pred 3,4 roky, tak by mel dnes mozna podobnou pozici jako Firebird.Souhlasím. Ale musím se opakovat, když řeknu, že také byla velká chyba pohřbít to původní klientské prostředí, které nabízelo možnost velice rychle vytvořit kompletní aplikaci.
nemuze nekdo rici, jak se provadi pristup k databazi na servru. Je k tomu nejaka knihovna . Na HP pisou o API, ale to me pripada, ze je to na strane windows.Je na to knihovna pro C/C++, rozhraní pro Pascal/Delphi, PHP a dále pak ODBC, JDBC a SDBC. Všechno se to dá stáhnout.
Dale tam stoji, ze server muze fungovat jako 'uloha' nebo demon. Co to znamena 'jako uloha'?"Jako úloha" znamená na popředí. Vypisuje nějaké informace a lze ho ovládat z klávesnice. Démon se chová jako démon, tedy bez interakce s uživatelem.