Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Firma Software602 otevřela svůj databázový server 602SQL Open Server 11.0. Je dostupný pod licencí GNU LGPL, proprietární výjimkou zůstávají XML a fulltextové funkce. Vizte oznámení na firemních stránkách.
Tiskni
Sdílej:
Ale i tak je to dobré, 602SQL (dříve WinBase602) používám víc než 7 let v různých projektech s maximální spokojeností.
Co jsem se dival do dokumentace, tak chybi podpora SQL200x, podporovano je pouze SQL99, tudiz je to srovnatelne s Firebirdem.SQL 2003 obsahuje pouze malé změny, z nichž je velká část již v 602SQL implementována. A co se týká SQL 2006, nemám bohužel žádné informace o míře implementace v různých DBMS (a ani nevím, co se tam vlastně všechno měnilo).
Skutecne by mne zajimalo, na zaklade ceho tvrdis, ze je 602SQL rychlejsi nez PostgreSQL?Je možné, že už to neplatí. Před časem jsem viděl benchmarky, které to dokazovaly (a kde PostgreSQL dopadl jednoznačně nejhůř ze všech testovaných DBMS, nejlépe naopak MySQL, kromě složitějších spojení). Třeba už je na tom dnes lépe.
Za druhy 5.x verze MySQL se zdaleka nedaji oznacit jako primitivni, funkcionalitou bych rekl ze jsou adekvatni 602 (patrne na fulltext).Ano, verze 5 už má konečně téměř plnohodnotnou funkcionalitu (včetně funkcí, pohledů, triggerů a dalších důležitých věcí). Protože smyslem MySQL původně vůbec nebylo pouštět se do této oblasti - naopak byla cílem co největší rychlost pro jednoduché použití (bez transakcí, bez spojování mnoha tabulek atd.), člověk by tomu možná odpustil i takové věci, jako že mimo InnoDB nefunguje referenční integrita. Co je však neoddiskutovatelné, je řada dosud neopravených chyb, zejména té s nabouráním heapu při uvolňování dočasných tabulek. Pětka se aspoň při jejím výskytu automaticky restartuje, kdežto čtyřka padla na hubu (podle toho, jak byla zkompilována - buď rovnou crash, nebo v horším případě zůstalo viset vlákno, aniž by uvolnilo zámky, takže se následně hryzl i zbytek).
Dovolim si predpokladat, ze kdyby 602SQL podporoval SQL2003 tak by se k tomu 602 hrde hlasila.V dokumentaci jsem zmínky o SQL 2003 (např. u sekvencí) viděl.
V 90 letech se jednalo o unikatni system porovnatelny s MSAccessem.Ehm, to je poněkud mimo, ne? Access je spíš jednoduché klikátko pro vytváření primitivních jednouživatelských aplikací nad obyčejným souborem. Přestože toho umí mnohem víc, směřuje a vždycky směřoval do oblasti osobního použití. Naproti tomu WinBase602/602SQL mířil o třídu výš, někam mezi Access a Oracle.
Ta hlavni je, ze ho pouziva mensi nez kriticke mnozstvi lidi, aby se mohl zaplatit vyvoj.Nemám představu, kolik lidí ho používá. Vzhledem k bídnému marketingu, vysoké ceně (kromě jednouživatelské verze) a také častým změnám licencí (co verze, to jiná licence) jich ale asi opravdu nebude mnoho.
Kdyby se kod otevrel pred 3,4 roky, tak by mel dnes mozna podobnou pozici jako Firebird.Souhlasím. Ale musím se opakovat, když řeknu, že také byla velká chyba pohřbít to původní klientské prostředí, které nabízelo možnost velice rychle vytvořit kompletní aplikaci.
MySQL 5.x neni zase tak primitivni.
Rozumný člověk používá na daný problém to nejvhodnější řešení. A na spoustu věcí skutečně je nejvhodnějším řešením MySQL (ovšem na jinou skupinu věcí je zas nejvhodnější PostgreSQL, případně Firebird).
nemuze nekdo rici, jak se provadi pristup k databazi na servru. Je k tomu nejaka knihovna . Na HP pisou o API, ale to me pripada, ze je to na strane windows.Je na to knihovna pro C/C++, rozhraní pro Pascal/Delphi, PHP a dále pak ODBC, JDBC a SDBC. Všechno se to dá stáhnout.
Dale tam stoji, ze server muze fungovat jako 'uloha' nebo demon. Co to znamena 'jako uloha'?"Jako úloha" znamená na popředí. Vypisuje nějaké informace a lze ho ovládat z klávesnice. Démon se chová jako démon, tedy bez interakce s uživatelem.