Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Sony, IBM a Toshiba odhalily specifikace procesoru Cell. IBM tvrdí, že procesor není vázán na konkrétní OS a bude možné na něm provozovat více systémů zároveň. Informuje více zdrojů např. The Register, ElectronicsWeekly.com.
Tiskni
Sdílej:
Nejsem odborník na procesory, ale domnívám se, že pokud vyrobím procesor a *kompletní* dokumentaci poskytnu jen jednomu výrobci OS pod silně restriktivní licencí (což je pro mě např. použití jen pro daný OS, kdyby náhodou začali vyvíjet další), tak o procesoru lze říct, že je svázán s onkrétním OS.To by pak výrobce toho OS musel taky psát všechny programy, ovladače, biosy atd., protože nikdo jiný by to udělat nemohl.
Tomu úplně nerozumím - přece by mohl nabízet nástroje pro vývoj (překladač, SDK...).Jistě, na psaní programů ve vyšší jazycích v zásadě znalost architektury CPU (instrukční sada, registry..) potřeba není, nicméně jsou tu stále oblasti, kde se to obejít nedá, jako právě ovladače, BIOSy nebo třeba i výkonově kritické rutiny ve hrách i mnohých jiných aplikacích.
Zvláště u herních zařízení bych se tomu nedivil (pevné vazbě procesor-OS). Rozchodil už někdo Linux na PSX? Jestli ne, tak proč?Zřejmě proto, že na stroji s 2MB RAM, který má navíc pouze cd-rom a gamepad by to byla ztráta času. Na PS2 linux existuje, stejně jako třeba na Dreamcast.
Rozchodil už někdo Linux na PSX? Jestli ne, tak proč?Jiste ze rozchodil, proc by nerozchodil? Je tam zcela normalni MIPS procesor. Mrkni na linux-mips...