Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Na blogu Martina Fiedlera vyšlo srovnání kvality videa enkódovaného pomocí x264, Theora, XviD, FFmpeg MPEG-2 a Dirac. Pro srovnání kvality byl použit SSIM index. Theora v testu dopadla podobně jako XviD (lepší v nižších bitratech, horší ve vyšších). Dirac naprosto pohořel. V diskuzi však bylo upozorněno na několik problémů - např. Theora byla použita s konstantním bitrate (pro variabilní bitrate musí být použito nastavení kvality) a na enkódování Diracu byl použit referenční libdirac, nikoliv podstatně lepší Schroedinger.
Tiskni
Sdílej:
Docela by me zajimalo, kdy nekdo udela takove srovnani pro normalni lidi a pro normalni nasazeni.
Vubec by me nevadilo, kdyby soubor s Theora byl o 50MB vetsi nez treba x264 a mela by stejnou kvalitu. Je vice mene jedno jak se k tomu dojde. Seste aby asi ta komprimace trvala stejnou dobu. Nejake takove srovnani me dava smysl.
Dobra. Z toho testu teda asi vypliva, ze clovek by potreboval asi dvakrat tak velke video v Theore aby dosahnul kvality v x264. Mozna vice. Teda jestli jsem to spravne pochopil.
Docela by me zajimalo, kdy nekdo udela takove srovnani pro normalni lidi a pro normalni nasazeni.Normální nasazení a normální lidi má být zas jako co?
Nejake takove srovnani me dava smysl.Smysl v čem? Smysl v tom mít také svůj názor?
Theora v testu dopadla podobně jako XviDTak to se divím. Buď neumí autor nastavit pořádně kodér XviDu(a co tak zkusit MPEG4 ASP z dílen ffmpegu?) a nebo jsem lama já a neumím nastavit Theoru.
Dirac naprosto pohořelDirac naprosto nepohořel, ale zkoušet Dirac na 500 a 1000kbps je směšné. Ten formát je určen na úplně něco jiného. Chvástaly se, že u 9Mbps se vyrovná v subjektivním srovnání MPEGu-2 o 15Mbps. A jinak ho BBC používá při 250Mbps(!!!) kde už ocení výhody Vlnkové transformace oproti blokově založeným formátům. Je to podobné jako testovat Musepack při 64kbps.
V diskuzi však bylo upozorněno na několik problémů - např. Theora byla použita s konstantním bitrate (pro variabilní bitrate musí být použito nastavení kvality) a na enkódování Diracu byl použit referenční libdirac, nikoliv podstatně lepší Schroedinger.Nepřebral David nějak? Není to dávno co (dokonce mě osobně) doporučoval pro kódování použít Dirac-research s tím, že Schroedinger je sice rychlejší, ale vrací bůh ví jaké výsledky (což jsem si také osobně potvrdil).
Tak to se divím. Buď neumí autor nastavit pořádně kodér XviDu(a co tak zkusit MPEG4 ASP z dílen ffmpegu?) a nebo jsem lama já a neumím nastavit Theoru.Parametry jsou tam uvedené:
mencoder -ovc xvid -xvidencopts me_quality=6:qpel:trellis:nogmc:chroma_me:hq_ac:vhq=4:lumi_mask:max_bframes=2:bitrate=<bitrate>:pass=X
To je podle mě nastavení dobře optimalizované pro kvalitní výstup. Theora byla oproti tomu použita prakticky s výchozím nastavením (ffmpeg2theora --optimize --two-pass -V <bitrate>
), což ovšem podle té diskkuze pod článkem znamená, že byla de facto znevýhodněna, viz:
for theora, you shouldn’t try to use bitrate number at all, use quality number instead and check the quality. setting a bitrate using ffmpeg2theora will only produce CBR files, soft-target does not help. Only quality number (1-10) seems to be able to do VBR in theora.Navíc současná větev Theory je údajně podle diskuze na tom ještě lépe:
It’s unfortunate that you didn’t use the most current Theora encoder… The 1.1 release is known to perform poorly on SSIM, the current encoder work results in an across the board SSIM improvement of about 2dB. A marked improvement, certainly, though x264 is still a more advanced encoder (and one extensively tuned against SSIM).Co se týče Diracu / Schroedingeru, tak k tomu se vyjádřit nemůžu, sám jsem ho nikdy nějak víc nezkoušel. Jen jsem tlumočil co bylo uvedeno v té diskuzi.
nebo udělam pořádné blind testy...A ty je zaplatíš?
nebo udělam pořádné blind testy...A ty je zaplatíš?
A proč bych to měl dělat? Já se nesnažím za každou cenu dokázat, že určitý kodek je nah*vno. Když už to ale někdo dělá, měl by používat relevatntí argumenty a ne jen vytvářet FUDy...
Theora vypadá rozhodně líp než MPEG-2Se mi válí na disku, tak ať to můžu smazat:MPEG-2/Theora.(Na E-disku to také moc dlouho nepobude)
MPEG-2: frame= 5016 fps= 19 q=3.4 LPSNR=Y:40.85 U:44.83 V:46.05 *:41.91 size= 94760kB time=209.17 bitrate=3711.3kbits/s video:89410kB audio:4903kB global headers:0kB muxing overhead 0.473551% Theora: 22.4342 (Y': 20.8903 Cb: 31.1065 Cr: 30.4835)I když se mi teda ten výsledek moc nezdá. Na první pohled po sobě míň MPEG-2
maže, ale rozlišení je tak vysoké, že bloky vnímám podobně jako záchvěvy spíše jako zkreslení než jako nějaký rušivý efekt. Omezením asi bude u tak vysokého rozlišení velikost DCT bloků. Pokud je mi známo, tak Theora má 8x8 a MPEG-2 má 16x16 a prostě se tak malým blokům při tak obrovském rozlišení nedostává dat, tak jsou rády, že obsahují aspoň nějakou DC složku.
tedy alespoň z mého pohledu, díky tobě jsem zjistil, že zjevně existují i lidé kterým se kostičky líbíJsem neřekl, že se mi líbí, ale radši kostičky než deblockované fleky. U kostiček aspoň vím, že tam nepatří, ale u těch fleků si nikdo nemůže být ničím jistý. A navíc jsou víc vidět, protože dodržují jakýsi tvar a jak už jsem řekl, tak na nízké frekvence je oko háklivé a tak celkově i když se to vyhladí a obsahuje méně rušivých artefaktů(zkreslení má menší výšku, ale zase se rozprostře po ploše) to v mém případě snižuje subjektivní dojem.
deblocking a deringingJinak na ty dvě mrchy bacha. Oni sice spojují navazující bloky, ale také ovlivňují data uvnitř bloků. Také jeden z důvodů proč ty post-procesní filtry zrovna 2× nemusím.Btw. deblocking a deringing filtry zásadně zapínám i u XviDu.
BTW: Chceš 720p nebo 1080p?
Using Schroedinger encoder for video Option --full-search currently not supported in Schro encoder Option --full-search currently not supported in Schro encoder 0:00:05.58 audio: 46kbps video: 6593kbps, time remaining: 00:20:37 SCHRO: ERROR: schroencoder.c(2335): schro_encoder_mode_decision: DC block ratio too high for frame 140, inserting an intra picture 0:00:08.92 audio: 54kbps video: 6550kbps, time remaining: 00:20:32 SCHRO: ERROR: schroencoder.c(2335): schro_encoder_mode_decision: DC block ratio too high for frame 220, inserting an intra picture 0:00:17.68 audio: 61kbps video: 6510kbps, time remaining: 00:20:00 SCHRO: ERROR: schroencoder.c(2335): schro_encoder_mode_decision: DC block ratio too high for frame 430, inserting an intra picture 0:00:17.85 audio: 61kbps video: 6510kbps, time remaining: 00:19:59 SCHRO: ERROR: schroencoder.c(2335): schro_encoder_mode_decision: DC block ratio too high for frame 434, inserting an intra picture …A to jsem si ještě schválně stáhnul GIT/SVN verzi.
Using Schroedinger encoder for video Option --numL1 currently not supported in Schro encoder Option --sepL1 currently not supported in Schro encoder Option --mc-block-overlap currently not supported in Schro encoder Option --full-search currently not supported in Schro encoder Option --numL1 currently not supported in Schro encoder Option --sepL1 currently not supported in Schro encoder Option --mc-block-overlap currently not supported in Schro encoder Option --full-search currently not supported in Schro encoderDost pochybuju, že má vůbec cenu to zkoušet, jestli ty hodnoty nejsou rozumně nastavené.