Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
AV-TEST (Wikipedie), nezávislý institut zabývající se bezpečností informačních technologií, zveřejnil výsledky srovnávacího testu 16 antivirových produktů, jež je možné používat na Linuxu. Testování probíhalo na 64bitovém Ubuntu 12.04 LTS. Testovací vzorky obsahovaly jak malware určený pro Windows, tak malware určený pro Linux. Celkově dopadl nejlépe ESET NOD32 Antivirus for Linux Desktop. Veškerý malware pro Windows odchytil Symantec Endpoint Protection Manager. Veškerý malware pro Linux odchytil Kaspersky Endpoint Security for Linux.
Tiskni
Sdílej:
Hlavně mě připadá, že starat se o bezpečnost antivirem je strašně pozdě.vs.
... nějaký hledač rootkitu s reportem.Není na ten náhodou taky pozdě?
Máte někdo databázi linuxových virů se způsobem šíření??Zvířátko od HackingTeam používalo Flash. Jinak na černém trhu se prý dají koupit i za docela dobrou cenu 0daye na všechny běžné prohlížeče, mohly by fungovat i v Linuxu. Browser je jedna velká díra. A jinak takové pěkné chyby poslední dobou byly CVE-2011-2690 (exploit PNG obrázkem) a CVE-2015-1038 (exploit 7z archivem). Ale žádné využití in the wild jsem nezaznamenal (třeba si jenom dávali pozor). Btw. tady, byť od MS, je vidět, jak se 0daye používají.
Třeba na konferenci ISS World je dost vidět, co se dělá v exploitech.Já jsem tam teda byl jenom na pár přednáškách, pak mě vyhodili, protože jsem neměl razítko, že jsem law enforcement, ale nějak mi nepřijde, že bych se dozvěděl něco nového. Lidi od finfisheru tam ukazovali, jak mají krásné GUI po tom, co počítač infikují, nějaký týpek učil policajty analyzovat BTC transakce klikáním na blockchain info, a pak tahali data z Facebooku a dalších věcí. O exploitaci nic. Co mi uniklo?
pak mě vyhodili, protože jsem neměl razítko, že jsem law enforcement(ve skutečnosti to bylo trochu složitější)
Škoda, doufal jsem že skončí jako Hacking TeamLeak z Gammy byl méně katastrofální. A jinak HT skončil? Podle mě se vzpamatovávají. V těch Corporate Enemies chybí Mozilla.
V těch Corporate Enemies chybí Mozilla.Jsem čekal, že se někdo zeptá. Za to, že neumožňuje přístup na HTTPS bez svěceného certifikátu, ale umožňuje přístup na HTTP, čímž umožňuje prasárny jako GCHQ sniffující kompletní obsah komunikace z Evropy do USA. Bez tohoto by GCHQ musela na miliardu uživatelů dělat aktivní MITM útok, což nejde, protože si toho někdo všimne a ztropí povyk. Za to, že HTTP challenge-response auth a autentizace klientským certifikátem je v jejich browseru v tak hrozném stavu, že se musí přihlašovat heslem vyplňovaným do HTML formuláře, kvůli čemuž vznikají leaky ať už rovnou plaintextů, nebo alespoň slabých hashů. Za to, že v roce 2015 neumí zvalidovat DANE záznam v DNSSEC, ale domain-validated certifikát od MITM krabice přijmou, a když jim ho někdo strčí do bugzilly, tak tomu dají RESOLVED WONTFIX.
Na co psát viry, když se dá dneska postavit botnet jen ze strojů, kde se podařilo slovníkovým útokem na heslo prolomit na roota?Protože mě botnet z milionu náhodných strojů nebaví. Mě zajímá pár konkrétních strojů, a ty heslo toor nemají. Ale Flash je super, to souhlasím.