Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V katalogu distribuční platformy Steam je k dispozici již 1800 her pro SteamOS a Linux. Dle aktuálního přehledu o softwarovém a hardwarovém vybavení uživatelů služby Steam ale podíl Linuxu klesá a aktuálně činí 0,96 %.
Tiskni
Sdílej:
Příjde jen mě, že Steam by potřeboval pro ty své konzole hry jako má Xbox své "Sports" a "Forza"?
A kdyby měl i ovladač něco jako kinect a dal se na tom pařit "Dance", prostě něco kolektivnějšího, tak že by spíš uspěl?
Na miesto forzy je pre linux Grid Autosport. Podporuje aj splitscreen hranie aj ked zatial som to nejak neskusal. V plane bol aj port Project Cars, ale netusim ako dopadol ten.
Problem steam machines je kazdopadne inde -- zatial to je nedorobene. HW uz celkom maju, ale SW je mile daleko za konzolami.
1.) Pri hrani napr. Trine 3 so steam controllerom to vypisuje veci ako 'Press Button 16', moc neverim tomu, ze ludia si pamataju, ktory je prave ten Button 16 na ich ovladaci. Toto by chcelo pravdepodobne dokopat vyrobcov k lepsej podpore steam ovladaca, nieco ako ma xbox ovladac.
2.) Chybaju automaticke profily a pod. veci pre steam ovladac. Kopa hier vyzaduje nastavenie ovladaca pred pouzitim a aj tak to casto nie je uplny ideal. Keby na to zamestnalo Valve jedneho cloveka na nejaky ten mesiac-dva, tak to ma aspon zbezne pokryte svojimi default profilmi pre aspon vacsie hry..
3.) Vsetko casto pada, ci uz ide o hry alebo priamo o steam. Zas musim priznat, ze kvoli steam ovladacu pouzivam podla odporucani Valve Steam Beta.
4.) Hry sa neprisposobuju HW -- maju default niekedy moc vysoko, niekedy moc nizko. Niektore novsie hry uz pouzivaju na toto auto-detekciu, co aspon trocha pomaha, ale casto ziadna slava. Zaujimavo ma toto vyriesene Android, kde nastavenia urovne detailov prebiehaju transparentne na pozadi, aj ked to zavisi skor od podporovanej urovne OpenGLES nez cohokolvek ineho.
Cize celkovo clovek v dnesnej dobe robi skor testera pre buducu hernu platformu nez cokolvek ine a to je aj najvacsi problem steam os. Ak si z neho vela ludi odnesie to, ze je to komplikovane, nestabilne a pod., tak sa nepresadi podla mna nikdy.