Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Na webu everydaylht.com vyšel článek se stručným popisem změn v první betaverzi KDE 4.6.0, která vyšla před několika dny. Autor v něm zmiňuje například filtrování souborů v Dolphinu, optimalizace správce oken KWin nebo migraci KDE PIM na Akonadi.
Tiskni
Sdílej:
moc
kdesi dostal moc parametrů. Když jsem tu chybu googlil, tak jsem nic užitečného nevygooglil, jen to, že je to potřeba buď opravit, nebo použít cmake (možná že mi zde někdo řekne, že jsou to nesmysly, ale tohle jsem prostě našel).
Dá se z nějakých deb balíčků vytáhnout něco jako PKGBUILD, abych viděl, jak to buildí pro Debian či Ubuntu?
Takze nepouzivas KDE, lebo si si neodbornymi zasahmi do systemy rozbil 32bit kniznice?Nepíšu ani to, že nepoužívám KDE, a vůbec už ne to, že ho nepoužívám proto, že jsem si neodbornými zásahy rozbil 32bit knihovny. Ve svém příspěvku uvádím, že KDE používám, a to ve verzi 3.5.10. 32bitové knihovny jsem si také nerozbil. Pouze mi teď jedna chybí a také bych potřeboval přebuildit WINE, které sice funguje, ale kvůli nové nvidii mi v něm nefunguje opengl, které potřebuje zrovna pro mne kritický program. Acroread pro změnu vyžaduje verzi libpng, kterou jsem omylem zahodil a také ji nemám jak sestavit. Ale Evince je dostatečnou náhradou. A s KDE to souvisí jen do té míry, že systém nemohu komplexně updatovat, protože by mi přestalo fungovat. Proto chci sestavit Trinity, abych mohl aktualizovat úplně celý systém a zbavit se rizik toho, že mi přestane občas fungovat něco, co mělo špatně definované závislosti a dovolilo aktualizaci knihovny, kterou přitom potřebuje.
Mně se dělá nevolno vždy když se někde náhodou dostanu ke Gnome. Ovládá se to jinak, má to jiné klávesové zkratky a nepovolí mi to půlku věcí, které v KDE normálně dělám.Ano, Gnome a KDE jsou mezi sebou v těchto věcech do jisté míry odlišné.
Prý aby to nemátlo běžného uživateleTohle je podle mě velmi oblíbená městská historka, zvlášť mezi uživateli KDE (sám jsem občasným uživatelem KDE a kdysi jsem byl i pravidelným).
Můj "oblíbený" problém je Uložit jako/Vytvořit nový adresář. Když se tady člověk splete a vytvoří adresář chybně, tak je v pytli, protože jej nemá šanci přejmenovat nebo smazat.Zajímavé, o tom jsem ani nevěděl (teď jsem si to vyzkoušel a musím vám dát za pravdu). Zajímavé je, že to odpovídá mému stylu práce. Pokud ti na tom záleží, zadej bug report / feature request, zvlášť s patchem by mohl mít velkou šanci na úspěch.
Musím pustit nějaký souborový manager a vyřešit to tam - ohromně uživatelsky přívětivé.Pravda, jen na tyto účely místo souborového manažeru používám shell. Dokonce už i na tu přípravu adresářové struktury. Tak nějak jsem si zvykl a když vyvažuju přínos práce v Gnome a v KDE, tak subjektivně se mi už nějakou dobu pracuje v Gnome. Mezi důvody patří to, že jsem si na KDE zvyknul a zavedl jsem si v něm určitý způsob práce, ale po updatu mi další verze obvykle předchozí způsob práce znemožnily. Takhle jsem přešel postupně z Kate na vim v terminálu, pak jsem vyměnil celé KDE za XFCE kvůli nabubřelosti, pak za Openbox+lxpanel, a nakonec jsem se celkem usadil na Gnome (ano, bylo to v době, kdy jsem měl míň času na ladění prostředí a víc bylo třeba věnovat opravdové práci). Pak mě samozřejmě dlouhodobě nahlodávala nestabilita systému s KDE, o které někteří místní diskutéři tvrdí, že nikdy nikde neexistovala. I přesto mě ta údajně neexistující nestabilita lámala tak dlouho, až mě společně s příliš horlivými a nedotaženými změnami zlomila.
KDE 4 funguje na naprosté většině HW solidně už nějakou dobu. Sem tam je ještě problém s nějakými grafikami, ale jinak už od verze 4.3 je to perfektně použitelné.Tak tak. Přešel jsem na verzi 4.2 a ještě tam bylo pár nedodělků. Ale od s každou další verzí byl vidět výrazný pokrok a KDE je na tom lépe a lépe.