Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Vyšlo Subversion 1.7, které přináší řadu nových funkcí a vylepšení. Kompletně měni systém správy metadat pracovní kopie, lépe využívá protokol HTTP, přidává funkci svn patch pro aplikaci patchů, rozšiřuje svn diff o nové volby a tak dále. Řada funkcí je ale dostupná, pouze pokud je i na serveru nová verze softwaru.
Tiskni
Sdílej:
K centralni sprave verziOsobně preferuju občasnou možnost práce offline, pořádek v commitech/changesetech včetně těch měnících adresářovou strukturu, podporu větví a tagů, a další věci, které Subversion neumělo v době, kdy jsem z něj přecházel na Git, který byl v začátcích, a přesto tyto věci zvládal (a nebyl to jediný systém, který je zvládal). Proto mě zajímá, jestli existuje nějaký důvod, proč používat Subversion mimo setrvačnosti (tedy, že už se používá, je to nastaveno, všichni to umí, atd). Setrvačnost je samozřejmě velmi pádný důvod, ale pro mě jaksi nemá cenu se zabývat technologií, která žije jenom ze setrvačnosti.
Tahle zpravicka je o nove verzi Subversion, pokud nekdo Subversion nepouziva, tak je zbytecne, aby ji komentoval.Asitak stejně jako je zbytečné, abys odpovídal na moji otázku, pokud na to nemáš :). Nevšiml jsem si, že by na Abclinuxu byla možnost komentování podmíněna pozitivním názorem vůči komentované věci.
Já mám třeba jeden zásadní důvod: „K čemu Git, když mi nic nepřináší, a k vůli tomu, že je in to je pro mě spíš mínusPokud ti nic nepřináší, tak ho přece nemáš důvod používat :). Ale osobně, když už chci nějaký VCS používat, tak nedokážu najít jedinou podstatnou výhodu Subversion oproti Gitu (s výjimkou dosavadního používání) na verzování projektů, která by mě přesvědčila někomu vůbec na nějaký účel Subversion doporučit. Do toho mi správa Subversion připadá podstatně složitější a náchylnější na problémy. Když se hodně snažím cucat si z prstu aspoň teoretické nevýhody Gitu oproti Subversion (opět na projekty), tak bych jich pár vyslovit uměl. Na každou z nich pak mám metodu, jak ji obejít. Ale nejlepší na tom celém je, že nakonec zjistím, že ty nevýhody jsou opravdu jen teoretické a obcházet je vůbec nepotřebuju. Snad jediná oblast, kde bych uměl z možností Subversion/Git doporučit spíše Subversion je, když se nepracuje s celými projekty, ale verzuje se nějaký strom nesouvisejících souborů s mnoha odlišnými oprávněními. To by si úplně s návrhem Gitu (nebo alespoň vysokoúrovňových příkazů Gitu) nerozumělo. Ale otázka je, jestli bych následně nevyškrtnul i Subversion a nepoužil úplně něco jiného nebo například tenkou nadstavbu třeba nad nízkoúrovňový Git nebo nějakou obecnou databázi.“
Odpovídal jsem na otázku:Tak to je horší než jsem si myslel, jestli tvůj důvod k používání Subversion je ve vlastnostech Gitu a ne ve vlastnostech Subversion.
Proto nechapu lidi, co maji potrebu psat negativni komentare pod zpravicku o nove verzi softwaru, kdyz ten software nepozivaji.Co vidíš negativního? Vyšla zprávička o software, který už má dneska pro drtivou většinu použití lepší alternativu. Lidi se ptají, zda tento software ještě dneska něco nabízí. Někdo se zeptal, jiný (jen čirou náhodou ty) ho hloupě a nesmyslně odpálkoval. Tak jsem tu otázku podpořil. Z několika důvodů. Zaprvé, opravdu mě zajímá, jestli Subversion má ještě dneska co nabídnout, a zadruhé, rád trochu pomůžu osvětě kolem méně omezených VCS. A proč dělat osvětu? Protože mi pak lidi volají a chtějí pomoct se Subversion, a mně to nebaví, nechci se to učit, protože mi ta technologie připadá mrtvá. Když mi (byť méně často) zavolají kvůli Gitu, tak mám pocit, že pracuju s něčím, co má smysl.
Ne, na Abclinuxu neni komentovani podmineno pozitivnim nazorem, ale napsat nekdo pod zpravicku o IPv6, ze to je nesmysl, tak ty jsi prvni, kdo zacne vyskakovat, takze sis odpovedel sam.Obávám se, že jsi to špatně pochopil :). Já inteligentní komentáře pod články o IPv6 vítám. A kdybys věděl, kolik lidí už jsem od IPv6 vědomě odradil, v životě bys toto nemohl napsat.
Tak to prr - otazka se da polozit ruzne a tahle vyznela ofenzivne (navic u anonyma clovek nikdy nevi).A právě proto jsem otázku podpořil já, neanonym. Nádech té věty, že by Subversion mohlo být zbytečné, tě sice nemusí těšit, ale pořád za tím může být praktická úvaha.
Srovnavat SVN s Gitem je nesmysl, protoze to jsou nastroje urcene do rozdilnych prostredi.Jestli je podle tebe srovnávání SVN s Gitem nesmysl, tak považuju další diskuzi za zbytečnou. Nesmysl by to byl, kdyby už Subversion skoro nikdo nepoužíval a neznal, a tudíž by nejspíš nikdo neřešil systém, který podle mého skromného názoru nemá oproti Gitu co nabídnout. V jakémkoli prostředí, kromě toho, které jsem uvedl výše, tedy když se vůbec o správu verzí projektů nejedná.
Pokud mi ten nastroj bude umoznovat verzovani kodu, nemam s tim problem.V tomhle se naprosto shodneme (i když teď jsi v rozporu s tím, že Git a Subversion nemá smysl srovnávat, najednou to jsou pro tebe dva nástroje na stejnou věc, předtím na různé věci, ujasni si to). Vzhledem k tomu, že zdaleka nejsem 100% pracovního času online, tak v souladu s tvým vyjádřením mi Git umožňuje verzování kódu, Subversion ne. A nezáleží na tom, jestli jsem online 40% času, 98% času, nebo běžně 100%, ale z ničeho nic přijde výjimka/výpadek, a já zrovna nutně potřebuju na něčem pracovat.
SVn je VCS, Git je DVCS, tudiz jdou "urceny do rozdilnych prostredi". Co na tomhle nechapes?A DVCS je VCS, tedy Git i Subversion patří mezi VCS :). Taky bych se tě mohl zeptat, co na tom nechápeš, ale nejsem jako ty.
Jasne, muzu pouzivat Git jako VCS, ale to je trochu kanon na vrabce...Přirovnání sice hezké, ale nefunguje. Absence schopností DVCS u Subversion neposkytuje uživateli žádnou výhodu. Naopak absence některých schopností centralizovaného VCS (například zmíněná práce offline) se dá považovat za velkou nevýhodu Subversion. Tedy pro srovnání, Git velmi dobře funguje decentralizovaně i centralizovaně, Subversion funguje jen centralizovaně a ještě ne moc dobře.
Takze kdyz ja nepotrebuju byt 100% on-line, tak podle tve logiky nepouzivam verzovaci nastroj, heh?Ne, to je logika, kterou sis vymyslel sám. Mám podezření, že ti právě došly technické argumenty a proto volíš pseudoargumenty jako je tento.
Stejne jsi zavisly na tom, ze kod potrebujes commitnout, takze v pripade vypadku muzes delat pouze lokalne, kdezto ja mam pristup celou dobu.Snad nechceš říct, že když úplně odpojíš pracovní stanici od zbytku světa, můžeš commitovat nějak jinak než pouze v rámci lokálního stroje? To bych chtěl docela vidět.
Na notebooku bez konektivity
Ano, tak přesně k tomu to určeno není. Což nepochybně víš a jen tady rejpeš.
Každý projekt má něco. Také jsem přešel na git, ale ne všude. Někdě se prostě centrální server moc hodí, jinde se hodí lokální commitování.
Ano, tak přesně k tomu to určeno není.It is not a bug, it is a feature. Neboli, ten systém je natolik omezený, že už po týdnu používání narazíš na jeho hranice, ať chceš nebo nechceš.Což nepochybně víš a jen tady rejpeš.
Každý projekt má něco. Také jsem přešel na git, ale ne všude. Někdě se prostě centrální server moc hodí, jinde se hodí lokální commitování.Já neříkám, že Git je ultimátní řešení všeho, alternativy uznávám. Ale docela by mě zajímalo, kde vidíš kolizi mezi použitím Gitu a provozem centrálního serveru? U mých zákazníků, tedy většinou menších firem, se nasazuje centrální server s Gitem prakticky vždy.