Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
sudo
a ne jen právo na vykonání konkrétního příkazu nebo dokonce jen přepnutí na roota (sudo su -
)?
Co máš na mysli pokročilejšími možnostmi?
sudo su -
je z korporátnej príručky ktorá má zabezpečiť aby sa nelogovali príkazy ktoré zadáva výkonný operátor?
sudo
ano. Ale to už nějaký pátek neplatí a logují se otisky SSH klíče. Jenže řada adminů pořád ze setrvačnosti cpe sudo
jako „bezpečnější“ i když jeho možnosti vlastně nevyužívají a dovolí lidem se na toho roota přepnou a ne jen pouštět pár vybraných příkazů.
Nechci ti do toho kecat, ale rozdíl vidím úplně jinde než ty.
A sudo má pochopitelně i další výhodné vlastnosti. Třeba to, že můžeš umožnit určité skupině uživatelů spouštět jenom určitou konkrétní binárku. No a to pochopitelně sebou nese i riziko potenciálního zneužití k eskalaci práv. Jenže v prostředí, kde je vše read-only, navíc překryté overlayem, je to fuk.
Třeba to, že můžeš umožnit určité skupině uživatelů spouštět jenom určitou konkrétní binárku.Ano, tohle je jeho smysluplné využití.
Když se přihlašuješ přes su musíš znát heslo toho, na jehož účet se hlásíš. Když používáš sudo nepotřebuješ znát žádné jiné heslo, než to svojeŠlo mi o to, že na server se přes SSH můžeš přihlašovat přímo na roota a do logu se uloží otisk SSH klíče, takže lze dohledat, kdo se tam přihlásil. Nepřijde mi to méně bezpečné než
sudo
či su
, kterými se běžný uživatel na roota přepne nebo pod ním spustí nějaký příkaz. Mně dává smysl zakázat přihlašování heslem, ale ne přihlašování přímo na roota – přesto to někteří dělají (přesně naopak - hesla u SSH povolí, ale na roota se dostaneš jen přes sudo
).
Někdo může argumentovat tím, že to je pojistka proti lidským chybám, ale mně přijde, že to akorát komplikuje práci (např. kopírování souborů) a čím víc rutinních kroků je potřeba dělat, tím spíš někde člověk udělá chybu.
Tiskni
Sdílej: