Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Na portále kvalifikačních prací vypisovaných společností Red Hat se včera objevilo téma zajímavé pro příznivce KDE PIM: Data synchronization between multiple instances of Akonadi, které vypsal Dan Vrátil. Sháníte-li téma školní práce (nebo víte-li o někom), je to ideální příležitost, jak se zapojit do vývoje přímo pod vedením současného správce projektu Akonadi. A jste-li příznivci jiných technologií, ani další témata (a lidé za nimi) nejsou k zahození …
Tiskni
Sdílej:
Neprijde mi to jako stastny krok -- namisto synchronizace skutecnych ulozist (IMAP, CalDAV, CardDAV,...)na to jsou jiné projekty finta fň je v tom, že ty můžeš mít těch úložišť více různých, a teď máš zkonfigurované nějaké vlastní prostředí, které k nim nějak přistupuje - a ty chceš to prostředí přenést na jiný počítač (mobil, tablet ...), nikoli ta samotná úložiště
se projekt snazi sychronizovat neco, co melo puvodne slouzit "jen jako cache".mno, tož o původních záměrech a designu atd. bych raději pomlčel; můj negativní názor na Akonadi je zde myslím všeobecně znám ... nicméně když už s tím musíme žít(*), považuju toto za velmi dobrý počin (ehm, tedy ... popravdě, Dana jsem o to požádal
Jak už psal kolega, je to především o závazku té firmy, že se tomu studentovi bude věnovat.tak to se pochopitelne mysli samo sebou
Už jsme v Red Hatu vedli práce studentům z 11 VŠ v ČR a SR a nikde nebyl zásadní problém to domluvit.tak to rad slysim. Jen pak nechapu, proc to firmy masivne nevyuzivaji - aspon mam ten dojem (mozna mylny), ze to neni moc caste, ze firmy vypisuji nejake DP (ostatne, kdyz se divam na jednotlive kategorie v tom systemu, tak to vypada, soude podle poctu vypsanych temat, ze v RH se dela prevazne jboss/java
a dnes mam puk za pet let ve zbrani na stole
Nějak se mi nedaří tu větu rozparsovat. Mají slova "puk" a "zbraň" jiný význam než obvykle nebo je trik v něčem jiném?
Aha, asi jsem si to špatně uzávorkoval. Varianta
dnes mam (puk za ((pet let) ve zbrani)) na stole
dává o poznání víc smyslu. :-)
Jen pak nechapu, proc to firmy masivne nevyuzivaji - aspon mam ten dojem (mozna mylny), ze to neni moc caste, ze firmy vypisuji nejake DPprotože to není taková sranda, jak to vypadá ... pro někoho může být problém třebas to, že je ta práce pak víceméně volně přístupná - což je fajn u opensource projektů, ale jinak moc ne
máme-li se držet opensource, tak ... kolik znáš takových firem, které se nějak seriozně zabývají vývojem?vyvojem nebo open source vyvojem? Pokud se mam omezit na CR, tak v prvnim pripade jich par bude, ve druhem uz tolik ne, ale pointa byla, ze i kdyz ty firmy delaji closed source vyvoj, velmi casto pouzivaji open source nastroje - daval jsem jako priklad maven i konkretni priklad, kdy jim chybi nejaka funkcionalita, ale nejak nechapu, ze by si to mohli napsat sami nebo by jim to dokonce mohl nekdo napsat vymenou za par hodin konzultaci.
jak naznačuje okolní diskuse, ono to jaksi není o tom "potřebujeme funkci X, tak ať nám ji napíše nějaký student"v pripade bakalarek to velmi casto je jen tady o tom + text, ktery popisuje pouzite technolige, jaky problem se resil a proc se resil. Na diplomky temata typu "potrebujeme funkci X" obecne nejsou dostatecna, ale zas hromada lidi resi i slozitejsi problemy nez jen "potrebujeme funkci X".
... a to tvoje "riziko podnikání" také není zcela nezanedbatelný problém (jak jsem slyšel od kolegy, co vedeodmitnout spolupraci s flakacem, co nic nedela neni problem (resp. je to problem jen toho studenta) a pripady, kdy je student tak extremne tupy, ze ani pri nadstandardni snaze ze strany vedouciho to nikam nevede, lze IMHO poznat hned pri prvnim rozhovoru a hned mu doporucit, at si vybere neco jineho. Toto snizuje riziko na IMHO prijatelnou mez.)
radši zkousnu KMail2 s Akonadi, než Thunderbird a jiné :-/Toto mi pride dost divne. Preco nie potom KMail bez Akonadi?
No nech sa snazim na to pozriet akokolvek state je KMail z KDE3 stabilnejsi, nez to s Akonadi...YMMV ... já jsem hlavně naivně doufal, že se dětské nemoci vyřeší, no a když už jsem si zvyknul na nové chyby a nové workaroundy (dokonce už ani nemusím dělat to harakiri s několikerým restartem akonadiserveru, jak jsem tu popisoval asi před rokem), tak nemám valného důvodu a chuti migrovat zpět a řešit nco mimo standardní distribuční verze, takže jaksi již nemůžu srovnat, co z toho je aktuálně stabilnější
Stary KMail (1.9.10) ma svoje bugy, ale je pouzitelny.mezi "nefungoval ideálně" a "není použitelný" vidím jistý rozdíl, takže nevím, oč se tu přeme, má-li to tedy rozporovat moje tvrzení
Pouzivam denne so 4 IMAP uctami.a kolik z nich je na serveru, který půlku protokolu implementuje blbě, upstream chyby neřeší, a když je omylem vyřeší, tak se patch nasadí tak možná za dva roky od vyřešení (ne nahlášení), a je schopen spadnut (resp. utnout spojení) například jen na tom, že jej požádáš o zprávy v jiném pořadí, než očekává (Zimbra)? - chápu, že jeden program nemůže (no, neměl by ...) řešit chyby druhého, nicméně dostává-li na vstupu něco, s čím se neumí vyrovnat, měl by zahlásit příslušnou chybu, a ne to nějak sežvejkat a pak někde později spadnout nebo odmítnou zobrazit/vymazat zprávu bez zjevné příčiny apod.
To si pletes s Nepomukem.sakryš, zase byl někdo rychlejší
Digikam umi zapisovat snad veskere metainformace do exif, primo do fotek. Pri kopirovani je pak umi vycist. Sam takhle provozuji dva stroje...to je IMO nejlepší řešení (tedy, mně by se ještě o trošinku lépe jevilo, kdyby se nemodifiovaly přímo fotky, ale ty informace byly uloženy u nich, aby se jednoduše dal zkopírovat celý adresář včetně informací, ale neznám takovéto řešení, které by bylo dostatečně přenositelné :-/ )
to je IMO nejlepší řešení (tedy, mně by se ještě o trošinku lépe jevilo, kdyby se nemodifiovaly přímo fotky, ale ty informace byly uloženy u nich, aby se jednoduše dal zkopírovat celý adresář včetně informací, ale neznám takovéto řešení, které by bylo dostatečně přenositelné :-/ )Konkrétně u Digikamu tohle nastavit jde. Data se pak ukládají do XMP souboru (je tam na to hned několik nastavení).