Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Do zdrojových kódů správce systému a služeb systemd byl začleněn nový nástroj systemd-mount (commit, #3909). Nový mount by měl být k dispozici v systemd 232 [Phoronix].
Tiskni
Sdílej:
U Zemana alespoň víme, co říká.Tak to bych v jeho případě nehodnotil zrovna kladně. Kdyby místo svých projevů raději spal, udělal by pro republiku víc. Nic je totiž víc než, co dělá.
systemd je prý x86 only
Hochu, teď jsi dokázal, že vůbec nevíš, o čem mluvíš. Hlavně, že jsi tady v diskusi počastoval lidi osloveními jako "vypatlanec" a podobně. Zanech již svých komentářů, ztrapňuješ se natolik, že už se to dá definovat jako sebepoškozování.
Peníze tu rozhodly, žádná svoboda.On Debian, resp. ta debianí komise, co o tom rozhodla, dostal nějaké prachy za přijetí systemd?
a celé je to jenom o tom, že lennart a spol. se "svobodně rozhodli" se do něčeho nas... ehm, nacpat a zprasit toNe. Problém není v Lennartovi. Já jsem taky naprasil pár věcí. Problém je v tom, že ty prasárny přebírají distribuce.
Muzete mu zajet podekovat na IslandŽe nechávám zdravit a posílám velký bludný balvan jako ocenění.
protože jim správce služeb chybíPřípadně si jen myslí, že jim chybí, a vycházejí z mylného předpokladu, že něco takového je vůbec potřeba.
PA nefungovalo před takovými 6-8 lety.
PA začalo fungovat tak rok dva nazpět a dodnes není na úrovni čisté alsy.
Před PA to bylo naprostá tragédie.Aha, tak to jo no. Prostě se aplikace připojila na nějaké alsa zařízení a ono to hrálo. To je zřejmě ta tragédie.
Hrálo to v plné specifikaci karty, tedy klidně 192kHz/24b a samozřejmě i vejš. Zatímco takové PA mělo ještě před dvěma lety problém s 96kHz (resp. mělo problém s čímkoliv jiným, než default 44 nebo 48). O SRC si můžu dodnes nechat tak akorát zdát (no nemusím, stačí nepoužívat PA).
Naštěstí (na rozdíl od systemd) si PA neuzurpuje celý zvukový subsystém, takže lze mít PA na něčem zcela nedůležitém pro systémové zvuky a na hudbu používat alsu.
A neni nahodou schodou okolnosti ty dva roky nazpet doba kdy se na to Lennart vybodnul a konecne to nekdo dal dohromady?
Je to možné, už jsem to zaslechl několikrát.
o jo no. Prostě se aplikace připojila na nějaké alsa zařízení a ono to hrálo. To je zřejmě ta tragédie.Jj, to "ono to hrálo" si moc dobře pamatuji... aneb za našich mladých let bejval svět jako květ
Třeba to, že to nehrálo, když hrálo něco jiného.
Pokud zrovna zařízení nemělo HW mixování, tak s dmixem v alse jsem nezaznamenal žádný problém (krom vyšší zátěže při výběru nějakého insane resampleru).
A nebo nepodporoval žádného a jel rovnou na staré OSS.
Pro spojení s OSS existoval wrapper, stejně jako dnes se PA tváří jako alsa device a má také oss rozhranní.
Nebo bylo potřeba restartovat programy, když to najednou mělo hrát někde jinde.
V programech si lze vybrat alsa device, takže pokud má program hrát na jinou zvukovku, tak se prostě vybere jiné zařízení. Tohle používám zcela běžně.
Per-application ovladanie hlasitostiJen bych si dovolil upozornit, že signál by se měl udržovat na co nejvyšší úrovni až do posledního stupně. Zeslabit to někde na počátku znamená horší odstup signál / šum. Osobně v OS nikde nemám snadno dostupné ovládání hlasitosti, u appek, kde to jde odstranit z ovládacího panelu, to mám odstraněné. Úroveň nastaveny na max a z PC očekávám jen linkovou úroveň 0dB. Zbytek se pořeší na výkonovém stupni.
Na vstupech mám pověšené různé zvukovky, ty mám nastaveny v různých appkách jako výstupy.V čem je to lepší než softwarové řešení?
pi@raspberrypi:~ $ dpkg -l | grep systemd ii libpam-systemd:armhf 215-17+deb8u4 armhf system and service manager - PAM module ii libsystemd0:armhf 215-17+deb8u4 armhf systemd utility library ii systemd 215-17+deb8u4 armhf system and service manager ii systemd-sysv 215-17+deb8u4 armhf system and service manager - SysV links
ja spravuji desitky servru a za poslednich 25 let jsem jeste ani jednou nepotreboval zapsat mount do nejake fronty a ani jsem nestal v situaci, ze by to bylo nejak portrebaAsi tak. Jinak on ten nástroj vlastně není nic nového. mount unity tady jsou už dlouho a tento nástroj má sloužit na vytvoření dočasné mount unity v paměti. Podobně jako třeba systemd-run vytvoří dočasnou service unitu. Takže nejde o novou věc v systemd, ale o nový nástroj usnadňující práci s již existující vlastností sd.
dokonce mi napada, ze mezi temi stovkami vyvojaru v Brne se najde dost takovych, pro ktere je uplne normalni pouzivat jedno software na dve tak ruzne veci jako je server a desktop
Tak ono je to ještě horší. Chodím na pivko s pár redhaťákama a pokaždé tam kecají prakticky pouze o nových ntb, telefonech, single board pc apod. Už si tam připadám, se svými servery, jako exot.
Ale veď keď má niekto notebook s wifi a ďalším wifi donglom, chodí s ním kde kade, pripája sa každú chvíľu na externý monitor alebo projektor, vždy na inej sieti a raz na sústruh a potom zasa na mix pult, tak dobre pre neho ten systemd asi má zmysel.
Ale ja mám stroj, ktorý stojí pod stolom (a vybrať ho odtiaľ je práca na 15 minút), je pripojený ethernetovým káblom, má furt tú istú IP, ten istý monitor, žiadne wifi, žiaden hot-plug to a hot-plug hento (snáď okrem SD karty). Ten Linux čo mi tam beží, má jedného užívateľa (a keď raz boh dá, tak bude mať dvoch) a nebudú si robiť zle a súťažiť o disk, CPU a bandwidth. A tak to je teraz, bolo to tak pred 10 rokmi a bude to tak aj o 10 rokov. Prečo by som tam ja mal mať nejaké systemd, ktoré rieši problémy, ktoré tam skrátka neexistujú?
Ak existujú scenáre, ktoré sú odlišné od toho môjho, tak voči tomu nič nemám. A kľudne nech si taký človek nasadí čokoľvek, čo mu je pre jeho scenár výhodné. Ale nech to nenanucuje mne. A mám obavy, že keď na systemd začne byť závislý FF, LibreOffice, KDE, ... tak už nebude možné povedať: ale veď ti to nikto nenúti.
Teraz je to tak, že pre normálneho užívateľa, ktorých chce také jednoduché desktopové riešenie ako ja, je najrozumnejšie bežať - tadá! - staršie serverové distro.
Mně na něm vadí hlavně to, že rozbíjí věci, které mnoho let (spíš už desítek let) fungovaly a necítil jsem potřebu na nich něco měnit.Přesnější pojmenování je, že už jsme si zvykli, jak ty věci nefungují, a umíme to bravurně obcházet. Rozseknout to a udělat to správně samozřejmě není bezbolestné, protože ty staré polofunkční věci není možné emulovat stoprocentně (to bychom se těch problémů nezbavili). Je to podobné jako s IPv4 s NATem a IPv6 – taky někteří argumentují, že více veřejných IP adres nepotřebují, ale že hlavně potřebují ten NAT, protože jsou na něj zvyklí, léta pomocí něj řeší vše možné i nemožné a odmítají přijmout, že v IPv6 se daná věc řeší jinak a lépe.
ty staré polofunkční věci není možné emulovat stoprocentně
Ale musím ocenit vaši vytrvalost. Před několika týdny jste v jednom našem flamu vynalezl tento "argument", tedy že vše staré je rozbité a systemd to musí uklidit a to, že u toho cestou rozbije další věci není přece jeho chyba, protože on je ten, kdo tady dělá pořádek.
Mno, sice ta rozbitost není ničím podložena, ale tak jako vytrvejte.
Příklad s natem je úplně mimo. Pokud je někdo zvyklý pouze na natované prostředí a nezná nic jiného, tak je většinou velmi snadné mu v krátkosti ukázat výhody peer to peer prostředí. (Několikrát vyzkoušeno.)
U nasazení systemd se distribuce snaží to ohnout tak, aby se nic nezměnilo. Takže zařídí wrapery na příkazy typu service, nastaví sd tak, aby to pokud možno nikdo nepoznal (což se většinou nedaří a pokud už distro na sd přejde, tak je nejlepší začít používat výhradně příkazy sd). Ostatně to bylo i u update 230. Stejně všechna distra nastavují by default KillUserProcesses na no, jako to bylo před tím. Takže udělala se kolem toho bouře, byl učiněn pokus o donucení např. tmux na "přizpůsobení se", a distra si to zařídila po svém.
že vše staré je rozbitéOpravdu máte zapotřebí používat podsunutý argument?
Pokud je někdo zvyklý pouze na natované prostředí a nezná nic jiného, tak je většinou velmi snadné mu v krátkosti ukázat výhody peer to peer prostředí.No nevim, protoze vetsina tehle lidi (nebo aspon ty s kterymi jsem se potkal) si mysli ze NAT=firewall. Tak nevim v cem by pro ne P2P byla vyhodna.
Doufám že si kompiluješ vlastní kernel, protože jinak tam je spousta pro tebe zbytečných ovladačů.Zhodou okolností áno
Spousta distribucí ti v základu nainstaluje spoustu nástrojů, které jsou ti k ničemu.Preto používam distribúciu, kde si to môžem rozhodnúť ja. Ale keby aj nie - je rozdiel, či mi nejaký súbor len tak leží na disku a nič nerobí a nikto ho nepoužíva, alebo tam niečo robí, niečo, čo používam, na ňom záleží a treba o ňom vedieť (napr. ak do neho zasiahnem a rok na to urobím upgrade).
protože jinak tam je spousta pro tebe zbytečných ovladačůvam je ale znamo, ze ty zbytecne ovladace muze predrecnik odinstalovat. Zkuste to u systemd.
Demagogické je především to, když někdo tvrdí, že kernel nabízí uživateli víc volby tím, že nemusí používat některé moduly. systemd také umožňuje některé jeho komponenty nepoužívat a distribuce celou řadu z nich nepoužívají.
Jinak GNU/Linux je název, který je dnes už dost mimo. GNU už dnes opravdu není to, co sjednocuje userspace. To už u mnoha distribucí víc sedí systemd/Linux.
Prečo by som tam ja mal mať nejaké systemd, ktoré rieši problémy, ktoré tam skrátka neexistujú?Drtivá většina toho, co máte nainstalované na počítači, nemá přímo pro vás význam, a spousta z toho bude, co opravdu nepoužíváte (ani zprostředkovaně). Pokud chcete mít počítač plně pod kontrolou, nainstalujte si LFS. A nebo Gentoo, ale i s tím dostanete spoustu věcí, které řeší problémy, které vy nemáte. Ale běžné distribuce jsou univerzální, takže s nimi vždy dostanete spoustu toho, co nepotřebujete. Navíc výhoda systemd je, že spoustu věcí standardizuje – takže možná budete mít na počítači věci, které nepotřebujete, ale alespoň to bude mít jednotné rozhraní s věcmi, které používáte. Což je pořád lepší, než když tam dnes tu věc máte nainstalovanou stejně, ale ještě navíc k ní máte nainstalované rozhraní.
Myslíte, že když systemd bude umět pracovat s tím neustále se měnícím notebookem, nezvládne váš neměnný desktop?Ne, nezvladne. A nemyslim si to, ale vim to.
protoze to resi veciPretože niekto manažérom povedal že to veci rieši. Skutočnosť asi vieme obaja.
Každý se může GTK/Gnome celkem svobodně vyhnout a hodně tím získat.
Ano, kdyby cokoliv jiného dělalo to samé, tedy, že se pověsí na stdin/out/err spouštěných procesů, tak to taktéž nepůjde vyměnit bez toho, aniž by se restartoval celý systém nebo alespoň všechny procesy takto ohákované.Ale půjde. Otevřené file descriptory lze přes unix socket poslat jinému procesu.
systemctl restart systemd-journald.service
sten@kouts ~ $ ps -Af | grep journald root 1343 1 0 srp22 ? 00:00:02 /lib/systemd/systemd-journald sten 25281 3954 0 12:23 pts/3 00:00:00 grep --color journald sten@kouts ~ $ sudo systemctl restart systemd-journald.service sten@kouts ~ $ ps -Af | grep journald root 26045 1 1 12:24 ? 00:00:00 /lib/systemd/systemd-journald sten 26069 3954 0 12:24 pts/3 00:00:00 grep --color journald
$ sudo dnf remove avahi
Dependencies resolved.
===============================================================================
Package Arch Version Repository Size
===============================================================================
Removing:
avahi x86_64 0.6.32-4.fc24 @updates 1.1 M
avahi-ui-gtk3 x86_64 0.6.32-4.fc24 @updates 51 k
avahi-ui-tools x86_64 0.6.32-4.fc24 @updates 53 k
chromium x86_64 52.0.2743.116-1.fc24 @updates 132 M
chromium-libs x86_64 52.0.2743.116-1.fc24 @updates 133 M
chromium-libs-media x86_64 52.0.2743.116-1.fc24 @updates 3.9 M
dotconf x86_64 1.3-12.fc24 @fedora 54 k
espeak x86_64 1.48.04-9.fc24 @updates 2.4 M
fltk x86_64 1.3.3-8.fc24 @updates 1.2 M
libao x86_64 1.2.0-6.fc24 @fedora 127 k
libcanberra-gtk2 x86_64 0.30-11.fc24 @fedora 46 k
nss-mdns x86_64 0.10-17.fc24 @fedora 94 k
pygtk2-libglade x86_64 2.24.0-14.fc24 @fedora 24 k
python-avahi x86_64 0.6.32-4.fc24 @updates 15 k
re2 x86_64 20160401-2.fc24 @fedora 461 k
speech-dispatcher x86_64 0.8.5-1.fc24 @updates 1.8 M
speech-dispatcher-espeak x86_64 0.8.5-1.fc24 @updates 101 k
tigervnc x86_64 1.6.0-6.fc24 @fedora 579 k
tigervnc-icons noarch 1.6.0-6.fc24 @fedora 33 k
u2f-hidraw-policy x86_64 1.0.2-2.fc24 @fedora 36 k
Transaction Summary
===============================================================================
Remove 20 Packages
Installed size: 276 M
Is this ok [y/N]: