Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zápis v blogu na XYZ Computing kritizuje vývojáře Linuxových aplikací za nedostatečný důraz na tzv. naming conventions - vybírání srozumitelných jmen. Uvádí také, že je to jeden z hlavních faktorů ovlivňujících prosazování Linuxu na desktopu.
Tiskni
Sdílej:
V Linuxe najdeme pre kazdu Windows * aplikaciu niekolko ekvivalentov. Asi by sa malo pomenovavat takto: mplayer == Linux media player 1, xine == Linux media player 2, ... ale po tom by bol problem ze kto a preco ma 1,2 ... :o)A ono se to tak většinou skutečně jmenuje (alespoň v menu KDE/GNOME, o souborech v /usr/bin běžný uživatel nemusí vědět). Pokud by hlavní faktory ovlivňující prosazování Linuxu na desktopubyly takovéhle pseudoproblémy, tak to MS a Apple můžou do roka zabalit
BTW: není náhodou jediný správný Oracle :-)
V enterprise kruzích určitě. Ale v některých firmách prostě i ořezávátka na tužky musejí být od MS. Takže všechny počítače s Microsoft Windows, vývoj v lepším případě MSVC, v horším nějaký MS Access nebo ještě něco horšího, webové aplikace pod MS IIS v ASP a jako databáze jedině MS SQL (funkční pak pochopitelně jen v MSIE), maily MS Exchange a jako MUA jedině MS Outlook atd.
lint, ddd, valgrind, glade ,mesa, yada. Zaciatocnik by sa mal naucit ...Až na to, že ddd, valgrind, glade a spol nejsou začátečníkům určeny. To jsou nástroje pro programátory, kteří by měli být schopní se naučit jejich názvy