Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Phoronix informuje o rozhodnutí vývojářů Ubuntu zůstat ve vydání Lucid Lynx u ovladače grafických karet xf86-video-intel 2.9, ačkoliv je již na světě verze 2.10 a 2.11 to pravděpodobně do vydání 10.04 také stihne. Důvodem je, že verze 2.10 odstraňuje podporu user-space mode-setting a zůstává tak jen kernel mode-setting, což zatím způsobuje problémy například uživatelům některých starších karet. Vzhledem k tomu, že 10.04 bude LTS, byla vybrána verze 2.9, do které budou backportovány bugfixy a některá vylepšení novějších verzí.
Tiskni
Sdílej:
root@ubuntu:/# ls -a --format=single-column . .. bin boot cdrom .config dev etc home initrd.img initrd.img.old .kde lib lib64 lost+found media mnt opt proc root sbin selinux srv sys tmp usr var vmlinuz vmlinuz.old
root@ntb:/# ls -a --format=single-column . .. bin boot cdrom dev etc home initrd.img initrd.img.old lib lib32 lib64 lost+found media mnt opt proc root sbin selinux srv sys tmp usr var vmlinuz vmlinuz.old
cdrom initrd.img initrd.img.old vmlinuz vmlinuz.oldTam nemají co dělat.
a taky /sys a /proc ;) viz. wiki a FHS 2.3
cdrom, initrd.img, vmlinuz jsou dedictvim z predchozich let a ponechany v ramci kompatibility
přečtěte si ten dokument pořádně. /proc tam samozřejmě patří. Nepatří tam ale /sys.
ano /proc a /sys je specificke pro linux, ale pokud se budeme drzet cisteho FHS, tak tam nepatri
Jen to ilustruje, jaká je Ubuntu vlastně naprostá chlívárna. S takovým bordelem v kořenovém adresáři, že se nestydí s tím vůbec vylézt na veřejnost.
To je teda bordel...ale me to nevadi a obcas i pomaha
a dale viz. wiki:
Most Linux distributions follow the FHS and declare it their own policy to maintain FHS compliance. However, the vast majority (as of 2009) of distributions, including those developed by members of the Free Standards Group, do not follow the proposed standard completely
On Linux systems, if the kernel is located in /, we recommend using the names vmlinux or vmlinuz, which have been used in recent Linux kernel source packages.Tudíž to FHS zřejmě toleruje. Podle mého ale jádro má být v /boot.
/
to teda fakt nepochopim.
$HOME/.config
;) Ono se to casem rozsiri vic.
$ ls -1 $HOME/.config autostart blueman brasero cairo-dock chromium deluge enchant exaile gecko-mediaplayer gigolo gnome-mplayer Google gtk-2.0 inkscape mousepad orage ristretto Thunar Trolltech.conf wormux xarchiver xfburn xfce4 xfce4-dict xfce4-session xfce4-taskmanager.rc
To je teda bordel...ale me to nevadi a obcas i pomaha
V čem konkrétně pomáhá, že jsou jádro a initial ramdisk v kořenovém adresáři, což znemožňuje jejich oddělení mimo kořenový filesystém?
- jedna se pouze o symlinky do /boot na aktualni a predchozi(.old) verzi kernelu a initrd - pokud je /boot na stejnem diskovem oddilu jako / tak pak muzu v grubu jednodusse pouzit
linux /vmlinuz initrd /initrd.imga nepremyslet jakou tam mam vlastne verzi
/boot
(a řada distribucí to tak má).
Nezlobte se na mě, ale zatím co /proc je ve vámi odkazovaném dokumentu skutečně uvedeno, o adresáři /sys není v celém dokumentu ani zmínka. Těžko říct, zda je to chyba dokumentu, protože /sys používají všichni.Čistým FHS jsem myslel to, co je v kapitole 3 (The Root Filesystem). Tam samozřejmě není. Samozřejmě jsou tam výjimky, které „standardizují“ /proc, ale i jádro v / (což je dle mého neskutečná prasárna, hlavně z pohledu odděleného /boot)
- cdrom a image soubory jsou jen symlinky .. jak jsem rekl drive, troufam si tvrdit ze zduvodu zpetne kompatibility.
muzete trochu vice rozvest
Například vytrvale ignorují /srv a jeho obsah zatvrzele cpou do /var.pouzivam krom Debianu a Ubuntu i CentOS a i tam je ten adresar tez prazdny. Priznam se, ze smysl pouziti toho adresare mi nejak zatim unika
/srv
, /var/ww
w a $HOME/public_html
je zcela dostacujici. Pres FTP polezu bud do home, nebo do nejakeho nasdileneho adresare obvykle namountovaneho pod /mnt, samba to same, aftp, nfs ditto.
Tak k cemu mi to /srv
ksakru asi tak bude? Protoze nekdo z panu kolem FHS mysles, az "vymyslel"?
/srv
patri nevedi ani sami autori toho genialniho "standardu".
The methodology used to name subdirectories of /srv is unspecified as there is currently no consensus on how this should be done. One method for structuring data under /srv is by protocol, eg. ftp, rsync, www, and cvs. On large systems it can be useful to structure /srv by administrative context, such as /srv/physics/www, /srv/compsci/cvs, etc. This setup will differ from host to host. Therefore, no program should rely on a specific subdirectory structure of /srv existing or data necessarily being stored in /srv. However /srv should always exist on FHS compliant systems and should be used as the default location for such data.Bajecny standard.
/srv
a vsichni si z toho kleknou na zadek. Ze uvnitr muze byt libovolny bordel a nikdo se neshodne na tom, jak to tam ma vypadat, to nevadi. Hlavne je potreba zaneradit /
dalsim adresarem.
/srv
, bez toho se zbori svet. Co na tom, ze vetsina zamyslenych sluzeb cpe data naprosto logicky uplne nekam jinam. /srv
, protoze je to tak "logicke" Ja v tom problem moc nevidim, protoze to je o konfiguraci tech konkretnich sluzeb.
CentOS / Debian:
- dve hlavni sluzby (mail a www) defaultne ve /var, popr. v domovskem adresari uzivateleTuhle šárádu pak přebírají všihni ti paraziti Debianu, kteří nemají na nic vlastní názor, protože nejlepší je, když za ně všechno vymyslí a hlavně zabalí Debian.Aaaano, napr. Gentoo, ktere na spoustu nesmyslu z FHS taky hazi bobek.
Problém vidím zejména v tom, že na jednu stranu ignorují /srv, a na druhou stranu se chlubí, jak nejsou "FHS compliant". Co je tohle za šaškárnu. Řeknu na rovinu, že FHS mým potřebám nevyhovuje a hotovo. Svět se nezboří, a aspoň budeme vědět na čem jsme. Ale to by asi poškodilo svatou auru svobodného Debianu, kdyby si na rovinu přiznali, že otevřený standard FHS nerespektují.
Prectete si citovany odstavec a popr. jeste jednou v poslednim komentari odkazovanou wiki stranku. V podstate se zadna distribuce striktne nedrzi FHS.
ze stranek Red Hatu:
The FHS document is the authoritative reference to any FHS-compliant file system, but the standard leaves many areas undefined or extensible. This section is an overview of the standard and a description of the parts of the file system not covered by the standard.
ze stranek Debianu:
The location of all installed files and directories must comply with the Filesystem Hierarchy Standard (FHS), version 2.3, with the exceptions noted below, and except where doing so would violate other terms of Debian Policy.
ze stranek Ubuntu:
The standard Ubuntu directory structure mostly follows the Filesystem Hierarchy Standard, which can be referred to for more detailed information.U Debianu i Ubuntu se nikde netvrdi, ze jsou ciste FHS+Linux .
Prectete si citovany odstavec a popr. jeste jednou v poslednim komentari odkazovanou wiki stranku. V podstate se zadna distribuce striktne nedrzi FHS.Wikipedia je pouze orientační zdroj informací. Nikdy ji nemůžete brát 100% vážně. http://en.opensuse.org/Packaging/SUSE_Package_Conventions/Filesystem_Structure
The FHS document is the authoritative reference to any FHS-compliant file system, but the standard leaves many areas undefined or extensible. This section is an overview of the standard and a description of the parts of the file system not covered by the standard.To se přece nijak nerozporuje. Dodržuj to, co je v FHS. A co není v FHS, to si pak udělej jak uznáš za vhodné.
The location of all installed files and directories must comply with the Filesystem Hierarchy Standard (FHS), version 2.3, with the exceptions noted below, and except where doing so would violate other terms of Debian Policy.Zde se moc omlouvám. Mé informace byly notně zastaralé a evidentně již tedy mylné.
Wikipedia je pouze orientační zdroj informací. Nikdy ji nemůžete brát 100% vážně.Tak to samozrejme, ale to plati o dokumentech na webu obecne (duveruj, ale proveruj)
http://en.opensuse.org/Packaging/SUSE_Package_Conventions/Filesystem_StructureMusim pochvalit, protoze zde je /srv hezky popsan.
Hranice mezi umistovanim dat do /var a /srv je podle me hodne tenka a zalezi na historickem vyvoji konkretni distribuce.
/srv
... nebo /media