Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 8.0.0. Přidáno bylo celkem 7716 nových znaků. Nových je například 41 obrázkových znaků Emoji (NERD FACE) včetně 5 modifikátorů barvy kůže (Diversity).
Tiskni
Sdílej:
Zřejmě příprava na to, že se z lidí stávají polo-dementní opice, které nerozumí psanému textu, a budou se dorozumívat pomocí obrázkového písma.
Se poinformuje kolik obrazku ma cinstina a kolik jich realne ovlada rodilej cinan.Čínština nepoužívá obrázky. Naopak to skládání jednotlivých znaků do složitějších má poměrně logická pravidla.
Cinstina neni pravda klasicky obrazkovy pismo, ale ma tisice (pokud vim tak desitky tisic) znaku, pricemz rodilej cinan jich zvlada neco kolem 1k5 - 2k, a clovek, kterej se tim zivi mozna neco kolem 3-4k.Z toho logicky plyne, že druhé tvrzení
Cinani to vyresili obrazkem pro kazdou vec ...nemůže být pravdivé, protože by to znamenalo, že umějí popsat jen 1k5 - 2k věcí. Logicky tak musí znaky kombinovat do nových slov.
The longer-term goal for implementations should be to support embedded graphics, in addition to the emoji characters.Jo. Říkáme tomu obrázky.
...Akorát bych rád věděl, kdo se s tím bude (chtít) patlat při tvorbě písma... ehm, je nekde nejake doporuceni/seznam, na ktere znaky se "uz" da spolehnout? Predpokladam, zakladni ascii bude asi vsude, blbosti jako diakritika vetsinou taky, ale prepokladam, ze takoveto opicarny jeste dlouho nebudou implementovane "vsude".
Nevýhody se určitě taky najdou, ale absence alternativního textu to tam, kde se tohle používá, asi nebude.Například na mapy.cz ty ikonky předávají informace které jinde nejsou. Ale je možné, že to prostě používají blbě (jak bys to tam udělal? místo ikonky kola tam bude ikonka kola a vedle popisek "kolo"?)
Je to vektorové, takže není problém se škálovánímSVG
SVG můžeš taky nastylovat a můžeš ho i naskriptovat – navíc to nemusíš dělat s obrázkem jako celkem, ale můžeš měnit vlastnosti jednotlivých jeho částí nebo na ně navěsit události, je to normální DOM.
S tou velikostí a základní linkou máš pravdu, ale stejně by mi přišlo lepší, kdyby standard byl (relativně) jednoduchý a obsahoval různá světová písma a ne milion ptákovin kolem. K tomu by stačilo vyhradit nějaké volné pozice na libovolné využití a do nich by sis nakreslil, co potřebuješ a připojil vlastní písmo (ke kterému bys ideálně dodal i alternativní texty pro dané znaky). Protože stejně by ses nemohl v takovém případě spoléhat na výchozí písmo (je nereálné, že by někdo do písma všechny ty obrázky dal, resp. nemůžeš se spolehnout na to, že uživatel bude zrovna takové písmo mít → a musíš dodat vlastní).
Celé mi to trochu připadá, že má někdo organizaci/funkci, skutečná práce už je hotová a není pořádně co dělat, ale on potřebuje vykazovat nějakou činnost…
Celé mi to trochu připadá, že má někdo organizaci/funkci, skutečná práce už je hotová a není pořádně co dělat, ale on potřebuje vykazovat nějakou činnost…Jo. A kdyby přiletěli mimozemšťani, nebo přišli lidé z jiné dimenze, tak budeme muset vytvořit nový standard, protože unicode bude tak zasrané těmahle kravinama, že už se tam nic jiného nevejde.
Nebylo by v tom případě lepší nechat vyhrazených třeba 1000 pozic pro volné použití? Stejně to ti autoři webů používají s nějakým svým písmem, které k webu přiloží (resp. není to písmo, jen to (zne)užívá technologii pro písma), a každý by si tak do tohoto prostoru mohl beztrestně vložit libovolné obrázky.
Standardizace by teoreticky mohla pomoci postiženým, kteří používají čtečky – ale pochybuji, že čtečky budou ty spousty divných znaků podporovat. Nakonec by asi bylo jednodušší, kdyby k písmu byl ke každému obrázkovému znaku přiložen i alternativní text.
Nebylo by v tom případě lepší nechat vyhrazených třeba 1000 pozic pro volné použití?Nejsem si jistej, jestli chápu otázku, ale myslíš tohle?
Přesně. Proč tedy cpát ty obrázky přímo do standardu?
ale pochybuji, že čtečky budou ty spousty divných znaků podporovatTeď je třeba (příliš) nepodporují, ale časem (po standardizaci) mohou. Zájem by tu jistě byl. Nepodceňoval bych čtečky a jejich autory, že usnuli někdy v 90. letech.