Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pokud patříte ke stoupencům Linuxu, ale pokukujete také po FreeBSD, mohl by vás zaujmout úvod do tohoto operačního systému sepsaný právě pro linuxové uživatele. Na tento článek upozornil LinuxOS.sk.
Tiskni
Sdílej:
he main ones are FreeBSD, OpenBSD, NetBSD. I can't tell you how they differ. Possibly, they are the analogues of Red Hat, Debian and SUSE. Of the 3, FreeBSD has the lion's share of users.nj, to hovori za vsetko. kebyze to nenazve aspon "freebsd - intro for linux devotees".
Už delší dobu sleduju tvoje příspěvky na ROOTu (Rozšířenost *BSD systémů) a docela jsi mě navnadil na OpenBSD. Nebudeš zakládat nějaké forum nebo něco na podporu BSD? Neskromné přání, že?
Jasný to chápu a dává to smysl. Ale na druhou stranu je příjemné číst třeba na tom ROOTu, vidět řešení a dotazy druhých a přiučit se tím něco.
Jinak díky za rady co jsem tam četl.
No zrovna bod 1 je to co postrádám. Ač mi nedělá problémy komunikovat v AJ, tak mě ČJ drobátko zamrzí. Nicméně souhlasím s tím, že menší rozšířenost/povědomost o BSD nemusí být na škodu. Zrovna to třeba OpenBSD pomáhá, protože nemá takové tlaky a může si věci dělat po svém a svým tempem. Na druhou stranu je pak mezi lidmi rozšířena zpousta špatných informací. Např i já jsem žil léta v domění, že OpenBSD je jen výškrabek zaměřený na bezpečnost, kde nic nefunguje. A přitom je to úplně jinak a po přečtení toho fóra se mi zamlouvá víc a víc.
Podle mě je z pohledu uživatele nejhorší neznalost a rozdílonost BSD vs. Linux - historie vzniku a z toho plynoucí jiný přístup BSD. Věřím, že spousta věcí tam funguje, jen vědět jak.
Jak si tam na konci stezuje, ze i Linux se vydava cestou look and feel misto funkcnosti, tak to si s FreeBSD a NetBSD asi pomuze cim dal mene, ...no hlavně pokud všichni používají stejná multiplatformní GUI, tak nějak nechápu, co se v tomhle ohledu vůbec řeší ...
Z tohohle pohledu by mne treba zajimalo KDE4. To snad dneska uz neni default v zadne mainstream distribuci (PC-BSD neni mainstream, Kubuntu je takovy levobocek Canonicalu, tak to se taky moc pocitat neda).
Mandriva, Mageia, na aktuálním Kubuntu dělají přímo vývojáři z KDE, openSUSE,...
Neni to ani tak v tom co to nabizi, ale v tom, ze to porad neni dodelane.KDE4 pouzivam od 4.2 a podobne vykriky me od 4.4 uz dost nudi. Nyni je venku 4.7.1, ktere obsahuje mnohem vic funkci nez melo 3.5 a na >4 roky starem HW (C2D, 4 GB RAM) s obsolete grafikou (Ati 1950Pro) na open source ovladacich lita jak z praku. Kubuntu povazuji za vybornou volbu pro velke mnozstvi aplikaci v aktualnich verzich, z nichz pro me je nejdulezitejsi digiKam. Od doby Kubuntu 8.04 jsem cistou instalaci provedl jen jednou, kdyz to pro me byla (po nakupu novych disku) nejjednodussi varianta, jinak vzdy stacil dist-upgrade. Proto, diky dostupnosti vybornych aplikaci (vetsinou primo pro KDE), skvele personifikaci prostredi, stabilite OS a temer nulove nutnosti udrzby nemam uz dlouho potrebu cokoliv menit a pocitac vyhradne pouzivam k cemu potrebuji.
na >4 roky starem HW (C2D, 4 GB RAM) s obsolete grafikou (Ati 1950Pro) na open source ovladacich lita jak z praku.Zkouším pravidelně KDE od prvotní 4.0 až 4.7 a podobné výkřiky, že to lítá jak z praku mě už dost nudí. Na C2D a 4GiB RAM s nVidií 9800GT (nouveau i proprietární ovladače) to opravdu jako z praku nelítá.
lítá pro mě znamená, že když nastavím rychlost efektů na "okamžitě" a pak ukážu myší do levého horního rohu, tak se mi okna poskládají po ploše okamžitě bez cuknutí. když dám křížkem "zavřít" nebo "minimalizovat" tak to zmizí hned, když kliknu na kopete tray tak naskočí taky rovnou
a to mi ted KDE 4.6 na debianu splňuje. co se zdrojů týká, tak po spuštění kde + nepomuk + strigi + kopete + kmail + iceweasel + já nevím co, tak RAM mám zabráno 1.7 GiB a procesor kolem 10% - jestli ti to přijde jako vyžrané syst. zdroje tak prosím, máš samozřejmě pravdu :)
neříkám, že nejsou rychlejší prostředí, ale ve srovnání poskytované služby / rychlost a vzhled tak pro mě KDE vychází nejlíp
asi máme každý jiné KDE :) - alt+tab mám v pohodě, kde menu - taky - je fakt že by mohlo vyskakovat hned bez animace
ad lehčí wm - zkoušel jsem, ale už jsem asi línej něco hledat když v KDE to mám přímo u nosu (myšleno nastavení) - vždycky jsem narazil na něco kde jsem se zasekl a mít fluxbox abych stejně pracoval v dolphinu (protože se mi v něm pracuje ok), fotky stejně dělal v digikamu, vypalovat v K3B, IM měl kopete (vyhovuje mi a nevím jak bych přetáhl historii někam jinam) , kmail se mi líbí víc než evolution - a tak bych mohl pokračovat dál a dál - pak ten fluxbox nepotřebuju
dokážu v pohodě žít i s gnome 3, ale na KDE jsem prostě zvyklej
asi máme každý jiné KDE :)já bych velmi rád měl to tvoje ...
- alt+tab mám v pohodě,na první zmáčknutí po delší době to trvá tak 1,5 s než vyskočí nabídka, na druhý pokus "okamžitě" po vyvolání nabídky (vymrhání toho prvního zmáčknutí) a přepnutí ploch to na nové ploše tak ve třetině pokusů nenaskočí hned, ale s viditelným zpožděním tak asi 0,5-1 s
kde menu - taky - je fakt že by mohlo vyskakovat hned bez animacebez animace, první vyvolání po delší době tak 2-3 s, viditelně se vykreslí prvně jen některé prvky, a pak se dokreslí zbytek, následující pokusy "okamžitě" skoro jako by ty věci měl odswapované a potřeboval by je znova načíst jenže k tomu není důvod (a takyže ve swapu nic není)
$ free total used free shared buffers cached Mem: 3850932 1651948 2198984 0 87580 788016 -/+ buffers/cache: 776352 3074580 Swap: 5963772 0 5963772
tak jsem teď restartoval abych to vyzkoušel a po naběhnutí KDE s:
kmail
kopete
yakuake
virtuoso (obnova indexu)
+ pár KDE věcí jako kmix, kdebluetoth a podobné blbosti
mám zabráno 1 GiB Ram a nabídky alt+tab a kmenu vyskakují jak jsem psal - jedine u kmenu je fakt ta animace kdy menu vyskočí, ale jakoby se rozbalí a teď nevím kde to vypnout- dtto lancelot - tam je malé prodlení ale podle mě ne v reakci na klik ale v té animaci
teď při otevřeném FF 1.2 GiB RAM - z toho 153 MiB virtuoso a 98 FF
Nyni je venku 4.7.1, ktere ... na >4 roky starem HW (C2D, 4 GB RAM) s obsolete grafikou (Ati 1950Pro) na open source ovladacich lita jak z praku.Tise zavidim. Ja mam stroj s C2D, 3GB RAM, GF7300 s Nvidia drivery a se 4.7.x des bes. Rozhlizim se vsude kolem a hledam nahradu. Asi zkoncim ne KDE 3.5 a na KDE 4 sere pes.
u te licence mi slo spis o to, ze pokud Red Hat neco vyvine, tak to vrati zpatkyTohle je dano spise pristupem firmy. RH muze licenci splnit proste tak, ze sice zdrojaky da k dispozici, ale nebude posilat primo patche upstreamu. Nebo je muze vselijak obfuskovat ci jinak znesnadnovat upstreamu zahrnuti zmen od RH. Cili se muze chovat podobne jako Apple a zaroven plnit GPL. Nehlede na to, ze RH je casto sam upstreamem pro OSS software, ktery je OSS z jejich vlastniho rozhodnuti.