Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.91 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.91 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tiskni
Sdílej:
Když jedu na dva týdny do prdele, nepoužívám ani jedno. Nabiju, vypnu a strčím do báglu. Zapínám jen když to fakt potřebuji. O víkendech jsem v pohybu, a většinou není kdy dobíjet. Večer na to zapomínám, ráno není čas. Takže potřebuji ať to minimálně prodloužený víkend ustojí, i když to zapomenu před odjezdem dobít.
Ze všech těch zmiňovaných blbostí mne zajímá jen počet kroků a spánek – poznám podle toho zpětně v kolik jsem vytuhnul a v kolik jsem vstal. Samozřejmě že ten počet kroků je takové sranda číslo. Ani HW, ani AW neumí zpracovat pohyb na koloběžce. HW nepočítají při tom kroky vůbec a AW je sice počítají, ale snaží se to neustále roubovat na jízdu na kole.
Největší problém AW je v tom, že se neustále musí strkat na nabíječku, kde na ně zapomínám. Takže pochopitelně měří jenom když si je nezapomenu ráno nandat.
kate lol, jednak jak reklama na praci prasek, to uz bych tu spis cekal nejaky ty rozpolceny ergoklavesnice a gynekologicky kresla pro praci s pocitacem v leze, druhak na prcani nejakyho php smejdu mozna dobry, na praci nepouzitelny..to je prave vsechno mimo, ve jmenu modly nedavat ruce pryc, ale to je ta zakladni kravina... je uplne jedno, jaka klavesnice, jaka mys, dulezity je, jakej navyk si clovek dela pri pouzivani, jak moc se hlidas, ze kdyz se soustredis, tak nenechavas ruce v kreci - aspon u mne, pokud jsem zavrtanej nekde hluboko, je tohle fakt ten nejvetsi problem - a co znam lidi, co hrotili uplne vsechny mozny ergonesmysly, tak proste zaver je z toho takovej, ze se to musi hejbat v uvolnenych pohybech a nezustavat v kreci, to proste neni o zadnym vybaveni, ale o nastaveni ty obsluhy toho vybaveni... vybaveni je az tak na hm, stoprvni pricce dulezitosti, prvnich sto pricek zabira uzivatel sam a jeho pristup k tomu