Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na včerejším jednání vlády byla schválena strategie "Digitální Česko 2.0 – Cesta k digitální ekonomice". Cílem dokumentu je aktualizovat původní verzi strategie, která už v mnohých ohledech neodpovídala aktuální situaci. Strategii Digitální Česko 2.0 - Cesta k digitální ekonomice a jejímu včerejšímu "posvěcení" se na blogu sdružení věnuje Jiří Průša z CZ.NIC.
V textu s názvem Vláda podpořila nezávislý internet i zavádění DNSSEC a IPv6 kromě jiného Jiří Průša píše: "Pro CZ.NIC i internetovou komunitu patří mezi nejdůležitější ustanovení nově vložená kapitola „Doménová jména“, která částečně reaguje na regulační snahy Evropské komise i celosvětový vývoj v oblasti internetu a snahu některých, zejm. mimo-evropských států, o kontrolu nad internetem. Nejen ve světle uplynulé Světové konference k mezinárodním telekomunikacím (WCIT 2012) nalezneme v Digitálním Česku 2.0 důležité prohlášení potvrzující v otázkách správy internetu upřednostnění samoregulačních principů před případnými legislativními opatřeními."
Tiskni
Sdílej:
"Česká republika bude garantovat, že nebude blokovat komukoliv přístup k internetu, případně přístup ke konkrétním internetovým stránkám nebo on‑line službám."Že by konečně přítrž všem snahám o cenzuru internetu, co se vždy jednou za pár let v parlamentu objeví (naposledy snad v souvislosti s loterijním zákonem)? Ale naopak z tohodle nemám dobrý pocit:
"Ministerstvo kultury ustaví a povede Pracovní skupinu pro aplikaci autorského práva v digitálním prostředí."Z toho by se dost dobře mohlo stát rejdiště lobbistů z OSA, Intergramu, Dilia, ČPU, IFPI, BSA a dalších mafiánských organizací. A časem by se to mohlo přerodit v obdobu francouzského HADOPI (i když to by bylo v rozporu s předchozím bodem, ale kdo ví, nějak by si to už okecali). Snad jsem jen paranoidní, ale když vidím s jakým paskvilem návrhu novely autorského zákona (psaným na míru právě těmto mafiánským organizacím) přišlo Ministerstvo kultury, je jasné kdo je má v kapse...