Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Do 16. dubna je vedoucím projektu Debian Mehdi Dogguy. Bude jím i od 17. dubna? Rozhodnou volby. Nominování jsou Mehdi Dogguy a Chris Lamb.
Tiskni
Sdílej:
[příspěvky byly zkomunikovány]Zjevně nerozumím newspeaku.
[příspěvky byly zkomunikovány kvůli porušení pravidel diskuze]Kde jsou pravidla diskuze? Nikdy jsem si tu ničeho takového nevšiml, tak by asi bylo dobré je víc zviditelnit.
De iure má provozovatel právo mazat cokoli a nemusí to ani nijak zdůvodňovat. Ale pak se nemůže divit, že sem nikdo nebude chodit a stane se z toho druhý LinuxSoft (sice nějaký historický obsah, ale téměř nulová současná komunita).
Takže pokud nechtějí o uživatele čtenáře přijít, měli by postupovat v souladu s psanými i nepsanými pravidly a zvyklostmi. Některé z těch psaných:
Proč je komentář označen jako závadný?
Pokud je komentář extrémně vulgární, navádí k porušování platných zákonů (warez) nebo je přímo porušuje, mohou administrátoři označit komentář jako závadný. Pak obsah komentáře bude skryt, místo něj bude zobrazeno zdůvodnění administrátora.
Proč se můj zápisek v blogu nezobrazuje v boxíku na hlavní stránce?
Kvůli opakujícím se případům vandalství, při kterých někteří nevychovaní a/nebo nevyrovnaní jedinci vydávali odporně sprosté zápisky plné nadávek a urážek, jsme se rozhodli implementovat funkci, která úzkému okruhu adminů umožňuje vyřazovat jednotlivé zápisky z výpisu na hlavní stránce.
Takto vyřazený zápisek bude i nadále k dispozici na stránce abclinuxu.cz/blog i na osobní stránce autora. Nebude však k vidění na hlavní stránce.
Admini budou tuto možnost využívat s uvážením a pravděpodobně jen velmi zřídka. Pokud bychom mezi dosud vydanými zápisky hledali takové, které by byly vhodnými kandidáty na vyřazení (tedy ty, které byly motivací pro vytvoření této funkce), dokázali bychom je nejspíše spočítat na prstech.
Není třeba se obávat, že by byly zápisky vyřazovány kvůli subjektivně vnímané kvalitě, politické korektnosti apod. Tento nástroj není určen pro odstraňování nepohodlných názorů nebo kritiky. Jde o nenásilné vykopnutí sprosťáren. Rovněž však není třeba mít strach, že by se adminům znelíbil každý text, který je okořeněn sprostými slovy. Občas prostě hrubší výraz a jadrná nota sednou tématu jako prdel na hrnec, že ano... Vyřazení bude využito jen v opravdu extrémních případech.
Pokud majitel od uživatelů očekává řízení se pravidly, které jim (veřejně) nesdělí, tak si neumím představit větev možných budoucností reality, kde by se jeho výhradní právo neotřáslo.Třeba zatím potřebuje čas, aby si to ujasnil? A posléze pravidla vyjeví? Alespoň doufám, že to tak je...