Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Byl představen odolný telefon Volla Phone X23. Předobjednat jej lze s Volla OS nebo Ubuntu Touch. Cena je 522 eur.
Tiskni
Sdílej:
Konečně nějaký konkurence schopný telefonNo nevim, chtít takovýhle peníze za 4/64 mi přijde celkem dost velkej úlet. Je to jen rebrandovanej Gigaset GX4. No a Arbeit im Reich tu cenu holt navyšuje, i když ty specifikace nejsou nijak úchvatný. Tohle by stálo u nejmenovaných čínských předních značek polovinu.
Tohle by stálo u nejmenovaných čínských předních značek polovinu.No to sice jo, ale telefon respektující soukromí si asi nekoupíš z Číny, ne?
to musis te sve sluzbe take udelat marketing, nebo si najit jine lidiJasně, díky za doporučení realisticky proveditelného řešení.
banku nemuzes proc?Protože bych musel zreverzovat jejich autentizační aplikaci, implementovat na zelené louce (nebo odemulovat, přičemž ty aplikace mají tendenci používat různé obfuskační techniky), a dělat to znovu při každé nové nekompatibilní verzi. Nebo myslíš proč si nemůžu založit vlastní banku? No technicky můžu, samozřejmě.
Pokud bankovnictvi nelze pouzivat, tak je mozne jeste zmenit banku..Postupně ověření přes SMS/jinými způsoby (token) ruší, a když dnes přejdeš k nějaké bance, co to umí, kdo ti garantuje, že se to za půl roku nezmění? Mimochodem ještě větší sranda je, že některé banky (RB…) už ani nepoužívají mobil jako druhý faktor, ale jako jediný faktor.
a když dnes přejdeš k nějaké bance, co to umí, kdo ti garantuje, že se to za půl roku nezmění?Case in point: Fio - zatím autorizaci přes SMS podporuje, ale snaží se mě různými notifikacemi překecat do používání appky Fio Smartbaňking, protože to prý je pohodlnější. Což reálně vlastně není, protože v login obrazovce appky nefunguje proklik do klíčenky, asi zřejmě protože všichni, co to testují, používají autorizace xichtem.
respektující soukromí si asi nekoupíš z Číny, ne?
Dobre, tak si koupim telefon z cinskejch dilu dovezenejch do Nemecka, vyrobenej cinskou spolecnosti (Gigaset je vetsinove vlastnen Cinany) a budu mit dobrrej pocit, ze je to Made in Germany
No vidíš, že se na něčem shodnem :D. Teďko ještě aby řeč nestála, když jsem viděl tu zmínku o tom Siemensu někdy okolo milénia. To bylo období, kdy evropský firmy naprosto, ale naprosto dominovaly globálnímu trhu a udávali tón. Siemens, Nokia, Ericsson.. to byly pojmy. On vlastně i ten Gigaset nějak spadal pod Siemens, jestli si to dobře pamatuju.
Jik je to možný, že všechny tyhle veličiny jsou teď buď v ( ! ), anebo jsou to bezvýznamný čínský okrajový firmy (Gigaset,Nokia). Nevíš? Tim překlepem Na Jik jsem zároveň povolal i JiKa, aby měl o čem diskutovat a zjistil, jestli je ještě ve formě :D :DJik je to možný, že všechny tyhle veličiny jsou teď buď v ( ! ), anebo jsou to bezvýznamný čínský okrajový firmy (Gigaset,Nokia). Nevíš?No, tak Siemens byl ze začátku populární, protože byl rychle na trhu a ty telefony byly dostupné brzo. Ale byly to povětšinou tak trochu šmejdy, uspěšný byly jen do chvíle, než bylo k dispozici něco lepšího, třeba ta Nokia. No a co se týče Nokie nebo Ericssonu, tyhle firmy nezvládly přechod ke smartphonům. Naskočily pozdě a nedokázaly v té oblasti inovovat a konkurovat. Nokii také úsěšně torpédoval trojský kůň Stephen Elop, a následné selhání Microsoftí mobilní platformy s sebou vzalo do hlubin i Nokiu. Co se týče Číny, tamější firmy měly často státní podporu v oblasti technologického zázemí + jim samozřejmě pomáhal a pomáhá pracovní režim 996 a jeho variace. Je to ten správnej závěr, nebo mi to nebude politicky schváleno?