Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byl představen odolný telefon Volla Phone X23. Předobjednat jej lze s Volla OS nebo Ubuntu Touch. Cena je 522 eur.
Tiskni
Sdílej:
Konečně nějaký konkurence schopný telefonNo nevim, chtít takovýhle peníze za 4/64 mi přijde celkem dost velkej úlet. Je to jen rebrandovanej Gigaset GX4. No a Arbeit im Reich tu cenu holt navyšuje, i když ty specifikace nejsou nijak úchvatný. Tohle by stálo u nejmenovaných čínských předních značek polovinu.
Tohle by stálo u nejmenovaných čínských předních značek polovinu.No to sice jo, ale telefon respektující soukromí si asi nekoupíš z Číny, ne?
to musis te sve sluzbe take udelat marketing, nebo si najit jine lidiJasně, díky za doporučení realisticky proveditelného řešení.
banku nemuzes proc?Protože bych musel zreverzovat jejich autentizační aplikaci, implementovat na zelené louce (nebo odemulovat, přičemž ty aplikace mají tendenci používat různé obfuskační techniky), a dělat to znovu při každé nové nekompatibilní verzi. Nebo myslíš proč si nemůžu založit vlastní banku? No technicky můžu, samozřejmě.
Pokud bankovnictvi nelze pouzivat, tak je mozne jeste zmenit banku..Postupně ověření přes SMS/jinými způsoby (token) ruší, a když dnes přejdeš k nějaké bance, co to umí, kdo ti garantuje, že se to za půl roku nezmění? Mimochodem ještě větší sranda je, že některé banky (RB…) už ani nepoužívají mobil jako druhý faktor, ale jako jediný faktor.
a když dnes přejdeš k nějaké bance, co to umí, kdo ti garantuje, že se to za půl roku nezmění?Case in point: Fio - zatím autorizaci přes SMS podporuje, ale snaží se mě různými notifikacemi překecat do používání appky Fio Smartbaňking, protože to prý je pohodlnější. Což reálně vlastně není, protože v login obrazovce appky nefunguje proklik do klíčenky, asi zřejmě protože všichni, co to testují, používají autorizace xichtem.
respektující soukromí si asi nekoupíš z Číny, ne?
Dobre, tak si koupim telefon z cinskejch dilu dovezenejch do Nemecka, vyrobenej cinskou spolecnosti (Gigaset je vetsinove vlastnen Cinany) a budu mit dobrrej pocit, ze je to Made in Germany
No vidíš, že se na něčem shodnem :D. Teďko ještě aby řeč nestála, když jsem viděl tu zmínku o tom Siemensu někdy okolo milénia. To bylo období, kdy evropský firmy naprosto, ale naprosto dominovaly globálnímu trhu a udávali tón. Siemens, Nokia, Ericsson.. to byly pojmy. On vlastně i ten Gigaset nějak spadal pod Siemens, jestli si to dobře pamatuju.
Jik je to možný, že všechny tyhle veličiny jsou teď buď v ( ! ), anebo jsou to bezvýznamný čínský okrajový firmy (Gigaset,Nokia). Nevíš? Tim překlepem Na Jik jsem zároveň povolal i JiKa, aby měl o čem diskutovat a zjistil, jestli je ještě ve formě :D :DJik je to možný, že všechny tyhle veličiny jsou teď buď v ( ! ), anebo jsou to bezvýznamný čínský okrajový firmy (Gigaset,Nokia). Nevíš?No, tak Siemens byl ze začátku populární, protože byl rychle na trhu a ty telefony byly dostupné brzo. Ale byly to povětšinou tak trochu šmejdy, uspěšný byly jen do chvíle, než bylo k dispozici něco lepšího, třeba ta Nokia. No a co se týče Nokie nebo Ericssonu, tyhle firmy nezvládly přechod ke smartphonům. Naskočily pozdě a nedokázaly v té oblasti inovovat a konkurovat. Nokii také úsěšně torpédoval trojský kůň Stephen Elop, a následné selhání Microsoftí mobilní platformy s sebou vzalo do hlubin i Nokiu. Co se týče Číny, tamější firmy měly často státní podporu v oblasti technologického zázemí + jim samozřejmě pomáhal a pomáhá pracovní režim 996 a jeho variace. Je to ten správnej závěr, nebo mi to nebude politicky schváleno?