MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Pacman 3 je kompletně přepsaný balíčkovací manager pro Arch Linux a Frugalware Linux (Frugalware však vyvíjí samostatný fork nazvaný pacman-g2). Od původního Pacmanu se liší především rozdělením na backend (libalpm) a frontend (pacman či libovolný jiný program). Aaron Griffin nedávno uvolnil novou RC verzi a zveřejnil i časový rozvrh vydání. Do [current] repozitáře by se měl Pacman 3 dostat již 23.2.
Tiskni
Sdílej:
Navíc je vskutku výbornou věcí to rozdělení na backend a frontend (hlavně pro vývojáře různých alternativních grafických frontendů, atp.). To že je něco dobré neznamená, že to nejde ještě zlepšit
Po vydání pacmanu 3.0 se začne pracovat na pacmanu 3.1, kam se bude přidávat mnoho nových featur, plánuje se pokud vím např. i přímá podpora formátu Metalink, což by přineslo lidem s rychlou linkou výrazné zrychlení stahování a navíc rozložilo zátěž na serverech.
A pokud zůstane zachována jednoduchá syntaxe příkazů a zvýší se rychlost, tak to bude nakonec fajn
). Něco takového už taky existuje, ale je to pokud vím GNOME-centrické.
Jinak frontend Pacman 3 k libalpm bude mít samozřejmě stejnou syntaxi jako současný Pacman
Tak to se už těším
A na co aplet? Není přece nad to, 2x denně se přihlásit přes su a zadat pacman -Syu
Dobrou noc
). Nicméně samostatný prográmek co bude sedět v system tray je pro mě rozhodně pohodlnější.
Já nejsem zrovna velkým fandou IRC