Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V Edici CZ.NIC byla vydána kniha s názvem Výkonnost open source aplikací. Čtenáři zde najdou dvanáct případových studií, v nichž autoři popisují řadu metod a triků vedoucích ke zlepšení výkonu open source aplikací. Kniha pod licencí Creative Commons je volně ke stažení (pdf). Objednat lze také tištěnou verzi za 329 Kč (připojení přes IPv4) nebo 279 Kč (připojení přes IPv6).
Tiskni
Sdílej:
Objednat lze také tištěnou verzi za 329 Kč (připojení přes IPv4) nebo 279 Kč (připojení přes IPv6).WTF? z toho by ČOIka měla radost
...racionalnimu komercnimu subjektu.Cože? Každý komerční subjekt se snaží o maximalizaci zisku. Dát mu monopol nedopadá dobře.
jejiz chovani bude motivovano dosazenim zisku, coz je cilem kazdeho racionalniho podnikani.Toto sú klasické výroky zmrdov ktorí opakujú len nejaké naučené poučky. Nikdy v živote keď som niečo robil, tak som nemyslel na to, že to robím za peniaze. Detroid je tvoje vysnívané mesto kapialistov, teraz v centre predávajú nehnuteľnosti po jednom dolári, tam tam choď a už neotravuj s pičovinami.
Toto sú klasické výroky zmrdov ktorí opakujú len nejaké naučené poučky.Podle mne jsi hlupak a idiot zaroven, gratuluji. Co jineho nez zisk by melo byt smyslem podnikani? Pokud toto nechapes sam od sebe, podivej se do zakona, co je smyslem podnikani a existence spolecnosti (firmy).
Nikdy v živote keď som niečo robil, tak som nemyslel na to, že to robím za peniaze.Tvoje vec, ale jak to souvisi s cznicem? Strc si sve OT kecy za klobouk.
Detroid je tvoje vysnívané mesto kapialistov, teraz v centre predávajú nehnuteľnosti po jednom dolári, tam tam choď a už neotravuj s pičovinami.Kdyz te muj prispevek, ktery jen prezentoval muj nazor a byl psan bez emoci a bez umyslu vyvolat flame, takto drazdi, pak na nej prosim nereaguj. Me se v me zemi libi a nehodlam ji opustit, takze do detroitu patrne budes muset jet sam.
Keby sa mi to chelo matematicko dokázať, že tá tvoja spoločnosť smeruje do Detridu tak ti to spočítamNo, ono to bude spíš, že tomu hodně chcete věřit, než že byste to dokázal spočítat a pak ještě obhájit...
tak ti to spočítamProsim, spocitej mi to. Tesim se.
ja na teba seruTo je v poradku, ja na tebe taky.
Nechápeš základy spoločenského života a ani hodnoty, zrejme máš aj hodnotu svojej matky prepočítanú na dolary.Tento tvuj vyplod je jen dalsim dukazem, ze jsi omezeny hlupak. Napsal jsem zde jen svuj nazor. Zadny utok a zadna snaha vyvolat flame. Tobe se muj nazor nelibi a misto argumentu jen utocis. Hodnota lidskeho zivota je silne relativni a vzdy zalezi na tom, kdo ji zrovna posuzuje.
hodnotu svojej matky prepočítanú na dolaryJsi idiot? Ja odjakziva prepocitavam na marky.
Napsal jsem zde jen svuj nazor. Zadny utok a zadna snaha vyvolat flame.Tvůj "názor" všichni znají, protože s ním spamuješ diskuse již mnoho let od té doby, co ti vojeli starou. Tím "názorem" tady již léta zasíráš naprosto nesouvisejí diskuse jen proto, že je v nadpisu CZ.NIC. Trolle zkurvenej.
Co jineho nez zisk by melo byt smyslem podnikani?Treba snaha poskytnou pomoc, obohatit zivot lidi ci ovlivnit chod spolecnosti v nejake oblasti, nejakym zpusobem. Zisk nemusi byt jedinou motivaci k [ekonomicke] aktivite.
Pokud toto nechapes sam od sebe, podivej se do zakona, co je smyslem podnikani a existence spolecnosti (firmy).V pravnim radu naproste vetsiny statu existuji neziskove spolecnosti ci neziskova zdruzeni.
Treba snaha poskytnou pomoc, obohatit zivot lidi ci ovlivnit chod spolecnosti v nejake oblasti, nejakym zpusobem. Zisk nemusi byt jedinou motivaci k [ekonomicke] aktivite.Ucelem podnikani je dosazeni zisku. Tak je to dokonce zakotveno v nasich socialistickych zakonech.
V pravnim radu naproste vetsiny statu existuji neziskove spolecnosti ci neziskova zdruzeni.To bohuzel existuji, ale o tech rec opravdu nebyla.
Abych to ještě trochu zašmodrchal, pojem "zisk" se dá chápat zcela obecně, jako něco, co získáš ze své aktivity. Takže ziskem charitativní společnosti je úleva chudým. Bohatý podnikatel se může angažovat do filantropických aktivit, aby získal (zisk) pocit, že někomu pomohl. Ale to jen pro zpestření. Stejně tu na sebe jen zbytečně štěkáte.Co jineho nez zisk by melo byt smyslem podnikani?Treba snaha poskytnou pomoc, obohatit zivot lidi ci ovlivnit chod spolecnosti v nejake oblasti, nejakym zpusobem. Zisk nemusi byt jedinou motivaci k [ekonomicke] aktivite.
které ve skutečnosti nejsou schopni dosáhnout - pokud jejich operátor ipv6 nenabízí, pak je tahle nabídka pro ně diskriminující.Můžeš vyprudit svého "operátora", můžeš přejít k jinému, který IPv6 nabízí, nebo si ho holt můžeš pořídit sám, například zcela zdarma přes IPv6 tunel.
Taky by mně zajímalo, zda to mají ošetřené v obchodních podmínkách - nehledal jsem, nemám čas ná 3.14čovinyTo bys hledal marně, ono tam žádné obchodní podmínky nejsou. Oni zase nemají čas na takové píčoviny, jako je sepisování obchodních podmínek k věci, kterou nabízejí zdarma ke stažení nota bene pod CC licencí. To je nepochopitelné, co?
Absolutně jim na jejich projekty prdím, raději bych platil za doménu 50KčAno, máš na výběr ještě stovky TLD jiných. Tak prď dál a běž ke komerční konkurenci.
Je to jako stát, který za prachy z mých daní platí neziskovkyNe. Narozdíl od státu CZ.NIC nemusíš platit ani korunu, viz výše.
Ano, máš na výběr ještě stovky TLD jiných. Tak prď dál a běž ke komerční konkurenci. - A co když z nějakýho důvodu chci zrovna cz?Tak chtej, ale nikdo te k tomu nenuti, ne? Ja taky chtel Nintendo 3ds a nakonec si ho koupil i kdyz se mi nelibi jak je uzavreny a jaky ma DRM. Rozhodne po nich ale nic pozadovat nemuzu, krome toho co jsem si koupil...
A Sony je jediná firma, která vyrábí PlayStation, MS je jediná firma, která vyrábí XBox, apod. Některé hry jedou exkluzivně jen na té „správné“ konzoli a nemůžeš ji nahradit jinou.
.cz můžeš nahradit třeba .eu. Doménový název stejně skoro nikoho nezajímá, běžný uživatel jde na stránky přes vyhledávač, maximálně to má v oblíbených.
U technologicky náročnější výrobků a výrobků omezených přírodními zdroji, je jen iluze, že si můžeš na volném trhu vybírat. To platí pro jednoduché věci typu rohlík. Já třeba ignoruji reklamy, a když si chci něco koupit, tak si nejprve promyslím co, a jdu to hledat. Ve výsledku zjistím, že to stejně nevyrábí a musím koupit to, co mi výrobci vnucují nebo nic. (Miliardáře, co si mohou nechat na míru vyrobit cokoliv nepočítám.)
U technologicky náročnější výrobků a výrobků omezených přírodními zdroji, je jen iluze, že si můžeš na volném trhu vybírat.Jenže doména není ani technologicky náročný výrobek, ani omezený přírodní zdroj. Akorát by se nejvyšší kontrola nesměla přiřazovat jednomu subjektu, který si určuje pravidla (nad rámec příslušných RFC) dle své libovůle.
ani omezený přírodní zdrojJe, v jednom DNS namespace může být jen jedna .cz a dvoupísmenkových obecně může být jen 676.
Akorát by se nejvyšší kontrola nesměla přiřazovat jednomu subjektu, který si určuje pravidla (nad rámec příslušných RFC) dle své libovůle.Jak by sis takové přidělování představoval? Jako že .cz bude spravovat pět firem, každá s jinými pravidly? Co když budou třeba konfliktní?
Je, v jednom DNS namespace může být jen jedna .czReálný klient má zájem ne o .cz, ale třeba o moje-firma.cz. I tam sice může vzniknout nějaký střet zájmů, ale už jich nebude tolik. Víc než 10 lidí, kteří by mohli potřebovat franta-opicka-instalater.cz, v téhle zemi asi nebude
Jak by sis takové přidělování představoval? Jako že .cz bude spravovat pět firem, každá s jinými pravidly?Klidně. Základní správa domény .cz jsou nameservery, housing, admini a programátoři nějakého API, kterým do těch nameserverů půjde vkládat záznamy. Nic moc víc. Tohle může dělat jedna firma/spolek/to-je-fuk, ale jediná pravidla, která smí vynucovat, jsou úplné základy - dodržení RFC, zákaz vložení duplikátů a maximálně zákaz míchání různých znakových sad v jednom IDN jméně. Každý měsíc se spočítají náklady na provoz téhle infrastruktury, spočítají se domény 2. řádu, které ten měsíc existovaly, a náklady - žádný vývar - se poměrně rozdělí mezi ty subjekty, kdo ty které domény do systému zavedl. Plus/mínus platba předem, aby ten správce nežil z ruky do huby. O prodej koncovým zákazníkům se pak může starat, kdo chce a jak chce. Jestli to budou racionálně se chovající firmy, iracionálně se chovající neziskovky nebo CZ.NIC zspo, to už je fuk. Stejně jako to, jaká pravidla si nastaví. Pokud CZ.NIC řekne, že si udělali v kancelářích průzkum a o IDN pořád není zájem, můžu jít za iracionální neziskovkou, která je nabízí. Pokud se stanu severským božstvem, klidně si .cz doménu objednám u racionálně se chovající firmy za 1000Kč na rok. Jako CZ.NIC alpinista, kterému vyhovuje, že se registrátor domén cpe do oblastí, které mu nepřísluší, můžu zůstat u nich. To už je fuk, tohle už není monopol a každý si může vybrat to, co mu vyhovuje. K tomu nějaká opatření, aby provozovatel .cz nameserverů nebyl nenahraditelný, a hotovo. Různá - a potenciálně konfliktní - pravidla nejsou problém.
Pokud CZ.NIC řekne, že si udělali v kancelářích průzkum a o IDN pořád není zájem, můžu jít za iracionální neziskovkou, která je nabízí.Ten problém nebyl v tom, že by CZ.NIC měl problém změnit tu jednu volbu ve svém konfiguráku, ostatně zjevně už to umí, ale v tom, že lidem vadilo mixování verzí s diakritikou a bez ní (viz starší flamy tady na AbcL).
Doménové spekulace jsou tak dobrý kšeft, že by se zaplatilo držet celý slovník domén?No předpokládal bych něco jako že při snížení ceny na desetinu spekulant koupí skoro desetkrát víc domén.
To by znamenalo platit drtivou část nákladů na provoz těch nameserverů, jen tak narychlo tipuju tak půl milionu měsíčně.Ano, a to mi přijde dost málo na to, že si od tebe všichni ostatní budou muset kupovat domény s pěknou přirážkou.
Ano, a to mi přijde dost málo na to, že si od tebe všichni ostatní budou muset kupovat domény s pěknou přirážkou.Pokud se trefíš do toho, co někdo chce. Neregistrovaných .cz domén, které se dají sestavit ze slovníku a zároveň je někdo bude chtít, už tolik není - spíš jsou to domény nově vznikajících firem a tak. Dřív zkrachuješ, než seženeš dost lidí, co ti tu přirážku zaplatí.
Po dobu půsbení CZ.NIC cena významně klesla. Pamatuji doby, kdy doména .cz stála 800 Kč (a to měla koruna vyšší hodnotu) a vedla to právě komerční společnost. I se stávající cenou je o doménu velký zájem. Kdyby to vedla komerční firma, tak to spíše zdraží, aby si zvedla zisk. Který by šel do soukromých kapes. Takhle jde na projekty, které sice nemusí mít přínos pro každého, ale aspoň něco. Takový klient pro datové schránky nebo Knot jsou určitě přínosnější, než že si majitel soukromé firmy bude za zisky z registrace domén .cz vozit zadek v nějnovější Audině.
Když jsi tak pro volný trh, tak bys měl spíše řešit to, proč „tvůj operátor na tebe sere“ a nemáš možnosti si vybrat jiného. Přitom tam by volný trh fungovat měl, ne?
Po dobu půsbení CZ.NIC cena významně klesla. Pamatuji doby, kdy doména .cz stála 800 Kč (a to měla koruna vyšší hodnotu) a vedla to právě komerční společnost.Jenže to už si tady nikdo ze zde přítomných tržních "mudrců" nepamatuje. Vůbec bych těmhle neumdlévajícím uřvancům flusajícím po všem, co má v titulku CZ.NIC poradil - stačí se podívat k sousedům na Slovensko, jak jim to báječně "funguje".
Proč bych proboha měl chtít ipv6?Je stejně nemorální, když někdo má slevu pro děti, studenty, důchodce, pro držitele věrnostní karty, pro výherce slosování?
takže mě se*e, že sdružení, která se stará o TLD utrácí prachy za <->čovinyA pak jsou tady zase lidi, které to nesere, protože si myslí, že NIC musí držet cenu vysoko pro odrazení spekulantů, a jsou radši, když je „utrácí za <->čoviny“ související se svobodným softwarem než kdyby s nimi dělal to co s nimi dělá většina ostatních správců TLD.
Pokud něco prodávám, jsem povinen, mít obchodní podmínky,Ne.
se v podnikání bez .cz domény neobejdu, nebo bych minimálně přicházel o ziskTak určitě. Bez .cz domény nikdo neudělá žádnej byznys, to je přece jasný, to dá rozum. Ty stovky dalších domén jsou úplně zbytečný, jediná použitelná je přece .cz
A při ceně domény 5Kč/rok... by sis v tom spekulantském ráji pořídil hovno a ne doménu.
Bez .cz domény nikdo neudělá žádnej byznys, to je přece jasný, to dá rozum. Ty stovky dalších domén jsou úplně zbytečný, jediná použitelná je přece .czNe všichno podnikání je zaměřeno na IT odborníky. Ne-cz doména je pro BFU podobný problém, jako když nemáte mail na @seznam.cz (potvrdí zejména lidé, kteří používají e-mail jmeno@prijmeni.cz)
... by sis v tom spekulantském ráji pořídil hovno a ne doménu.Jj, DOOOM!
Ne-cz doména je pro BFU podobný problém, jako když nemáte mail na @seznam.cz (potvrdí zejména lidé, kteří používají e-mail jmeno@prijmeni.cz)BFU napíše doménu do vyhledávače -> úplná hovadina.
BFU napíše doménu do vyhledávače... a když to zadá bez koncovky, první, co to najde, je .cz doména.