Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Nadace pro svobodný software (FSF) vydala v říjnu loňského roku (zprávička) verzi 1.0 etických kritérií hodnocení softwarových repozitářů GNU ethical repository criteria. Dnes byly publikovány výsledky hodnocení: GNU Savannah "A", GitLab "C", GitHub "F" a SourceForge "F".
Tiskni
Sdílej:
All code sent to the user's browser must be free software and labeled for LibreJS or other suitable free automatic license analyzer, regardless of whether the site functions when the user disables this code. (B0) Recommends and encourages GPL 3-or-later licensing at least as much as any other kind of licensing. (C5) Says “free software,” not “open source.” (A6) Clearly endorses the Free Software Movement's ideas of freedom. (A7) Avoids saying “Linux” without “GNU” when referring to GNU/Linux. (A8)WTF? Co to kurva má společného s etickým hostingem? Pánům z FSF doporučuju denně večer omývat přirození vlažnou vodou.
Naopak – vzhledem k tomu, jak moc a k čemu všemu se dneska JavaScript používá, to dává velký smysl. JavaScript už dávno nejsou jen blikátka a vyjíždějící nabídky na webu.
V principu se jedná o automatickou distribuci softwaru na počítač uživatele a okamžité spuštění tohoto kódu. Což je samo o sobě celkem pochybné… Nicméně pokud by se jednalo o software proprietární, je to ještě mnohem horší. V případě svobodného softwaru má uživatel aspoň možnost (jak technicky, tak právně) ovlivnit, co a jak se na jeho počítači bude spouštět.
Nicméně pokud by se jednalo o software proprietární, je to ještě mnohem horší. V případě svobodného softwaru má uživatel aspoň možnost (jak technicky, tak právně) ovlivnit, co a jak se na jeho počítači bude spouštět.Eh? Coooo? Když si nainstaluju Noscript nebo něco podobného, je tomu samozřejmě u zadele, jestli je kód svobodný nebo proprietární. Ovlivnit právně? Cože? Pokud budu stahovat/uploadovat z/do repozitáře přes CVS/SVN/Git/..., tak je mi je mi nějaký javascript úplně ukradený. Pokud nebudu, tak že zajímá, jestli to stáhnu automaticky přes wget/curl a ne píčoviny jestli je JS svobodný. Jako úplnou BFU lamu mě z etického hlediska zajímá, jestli k tomu provozovatel (viz SF) nepřibalí nějaký BTC miner, spyware apod. Ale určitě mi je úplně u prdele, jestli používají svobodný Javascript nebo jestli doporučují GPL3+ víc než jiné licence. Jinak asi pánům u FSF ušlo, že licencování kódu je volbou autora, nikoliv hostingu (úplně nesmyslné kritérium). No, a takhle by se dalo pokračovat ještě asi dva dny.
Když si nainstaluju Noscript nebo něco podobného, je tomu samozřejmě u zadele, jestli je kód svobodný nebo proprietární.Super, tak to je první krok k prozření. Teď se ještě zkus přihlásit s NoScriptem do GitHubu a zkus kliknout na ty ikonky vpravo nahoře nebo na Switch dashboard context. Fungují? (github jsem použil dvakrát v životě, takže netuším, jaké další funkce tam jsou, abych je otestoval, zda fungují bez JS. Podle FSF nefungují (Important site functionality does not work without running nonfree JavaScript.))
Pokud budu stahovat/uploadovat z/do repozitáře přes CVS/SVN/Git/..., tak je mi je mi nějaký javascript úplně ukradený.No, vzhledem k tomu, že v té webové administraci nejde bez JS přidat SSH klíč, tak se ti bude do toho repozitáře uploadovat trochu těžko.
Pro JS plati uplne stejna pravidla jako pro HTML nebo grafiku a pokud u nej neni pripsana nejaka licence co by rikala neco jineho.Neplatí, český AZ rozlišuje software a ostatní (texty, audio, video…). U software je defaultně zakázáno všechno, u (zveřejněných + nějaké další podmínky) ostatních platí takové to užití pro osobní potřebu. Podle mě by ale příčetný soud řekl, že z vložení JS do webové stránky je jasné, že autor chtěl, abys to spustil, takže ti to povolil.
HTML je značkovací jazyk, jsou to jen data, nikoli program, který by byl spouštěn. Totéž platí pro audio/video1. Zatímco JavaScript (i ten primitivní, který třeba jen něčím bliká po najetí myší) je program, software – a k jeho užívání (spouštění) potřebuješ licenci, jinak se dopouštíš trestného činu
[1] na hraně jsou třeba soubory OpenSCADu, které sice představují nějaký 3D model, ale zároveň jsou i tak trochu programem. Ale běžné audio/video formáty jsou jen data
a odkud beres, ze "software == spustitelny program"A kde vy jste vzal, že on něco takového tvrdil?
Pokud jde o program nikoli data, tak na tom sakra záleží – zatímco dnes může program vykreslit stránku A, zítra může ten samý „dokument“ (resp. program) vykreslit (vytisknout) stránku B. Což by např. u smluv bylo hodně zajímavé – zvlášť kdyby byly i elektronicky podepsané, ale za různých okolností by vykreslovaly/tiskly různý obsah.
Pokud jde o program nikoli data, tak na tom sakra záležíA co teprve v lispu, kde každý program jsou zároveň data. Je pak XML třeba v antu software, nebo značkovací jazyk? And we need to go deeper.
HTML je značkovací jazyk, jsou to jen data, nikoli program, který by byl spouštěn. Totéž platí pro audio/video1. Zatímco JavaScript (i ten primitivní, který třeba jen něčím bliká po najetí myší) je program, software – a k jeho užívání (spouštění) potřebuješ licenci, jinak se dopouštíš trestného činuJak je to z hlediska práva, nevím, a po pravdě mně to je u JavaScriput dost u zadku. Mnohem podstatnější je hledisko bezpečnosti a z tohoto hlediska je spustitelným kódem ponteciálně oboje stejně. V prohlížečích byly i celkem nedávno objeveny chyby vedoucí ke spuštění kódu pouze z HTML, CSS, apod. Prohlížeč ti nemusí vůbec spouštět kód, už dostatečně nebezpečné je, že vůbec parsuje něco tak složitého, jako je XML nebo jiné formáty. Například to, že prohlížeč odesílá User-Agent, mi přijde jako mnohem větší díra než celej JS dohromady...
Například to, že prohlížeč odesílá User-Agent, mi přijde jako mnohem větší díra
Viz User-Agent URI (zatím ve vývoji, poloveřejné).
By me zajimalo, jak dobre je definovany ten software. Podle me by se dalo i audio, video a text povazovat za program, ktery je interpretovan.Je potreba rozlisovat dilo jako takove a jeho vyjadreni. Shakespearuv Hamlet je dilo a muze byt vyjadreno jako text na papiru, pocitaci, herci v divadle nebo precteno pocitacem nebo Ludkem Sobotou, ale porad to bude ten Hamlet, ktery je chranen AZ. Podle naseho AZ:
Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo").
Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem.Takze kdyz si vezmeme ten absurdni priklad s PostScriptem. Pokud je ten postscript generovany, nejedna se o pocitacovy program, ktery je predmetem ochrany AZ, ale vysledne vykreslene stranky uz budou chraneny jako literarni nebo jine umelecke dilo. Pokud je ten postscript psany rucne, bude pravdeopodobne chraneny AZ jako pocitacovy program.
Teď se ještě zkus přihlásit s NoScriptem do GitHubu a zkus kliknout na ty ikonky vpravo nahoře nebo na Switch dashboard context. Fungují?Odmontoval jsem kola u auta a auto nejezdí.
Podle FSF nefungují (Important site functionality does not work without running nonfree JavaScript.))Aha, zatímco kdyby ten JS byl free, tak by podle FSF fungovaly. OMG. (Přičemž ve skutečnosti ten jejich úděsný LibreJS browser addon, který je ještě víc padlý na hlavu než Noscript, ve skutečnosti pochopitelně vůbec nekontroluje a kontrolovat nemůže, jestli je kód skutečně FSF-free, ale pouze to, jestli ho někdo označkoval licencí, která je podle FSF free. Ach jo. Absurdní. To už pominu další haldy fundamentalistických nesmyslů typu "nesmíte minifikovat" apod.
Odmontoval jsem kola u auta a auto nejezdí.Ty jsi byl ten, kdo psal
Pokud budu stahovat/uploadovat z/do repozitáře přes CVS/SVN/Git/..., tak je mi je mi nějaký javascript úplně ukradený.Takže připouštíš, že ti ukradený není, protože bez něj k tomu repozitáři například nenastavíš přístup? (že některé věci jdou dělat přes to REST API bych sem teď netahal)
Aha, zatímco kdyby ten JS byl free, tak by podle FSF fungovaly. OMG.Ano, kdyby byl free, tak by fungovaly (lidem, kteří chtějí na svém počítači spouštět jen free kód).
ve skutečnosti pochopitelně vůbec nekontroluje a kontrolovat nemůže, jestli je kód skutečně FSF-free, ale pouze to, jestli ho někdo označkoval licencí, která je podle FSF freeÓ, hrůza, když si napíšu vlastní licenci, tak FSF neposkytne umělou inteligenci, která by sama rozhodla, jestli to je free!
To je tvöj problém, co chceš a nechceš spouštět na svém počítači. Až mi začneš posílat reporty, že ti "nefunguje" můj web, protože ti ho rozbil LibreJS/Noscript apod. kokotina, tak hádej, kam tě s tím pošlu.Aha, zatímco kdyby ten JS byl free, tak by podle FSF fungovaly. OMG.Ano, kdyby byl free, tak by fungovaly (lidem, kteří chtějí na svém počítači spouštět jen free kód).
To snad není možné. Poznámka směřovala k tomu, že ten addon pouze kontroluje, zda je něco označkováno oním addonem akceptovanou "free" licencí. Když vezmu tu nejproprietárnější sračku a otaguji ji GPL3, tak addon (a pošuk, který ho používá), bude hrozně happy, že si na svém počítači spouští pouze FSF-free kód, což vůbec není pravda. Jestli si myslíš, že označkováním GPL3 licencí se z proprietárního JS stane FSF-free, tak krom již doporučeného omývání přirození vlažnou vodou doporučím konzultaci s Máňou, která ti vysvětlí, že přelicencování kódu zjevně k tomu neoprávněnou osobou není směroplatné.ve skutečnosti pochopitelně vůbec nekontroluje a kontrolovat nemůže, jestli je kód skutečně FSF-free, ale pouze to, jestli ho někdo označkoval licencí, která je podle FSF freeÓ, hrůza, když si napíšu vlastní licenci, tak FSF neposkytne umělou inteligenci, která by sama rozhodla, jestli to je free!
To je tvöj problém, co chceš a nechceš spouštět na svém počítači.Vždyť FSF to taky nikomu nenutí. A nechápu, proč by to měl být můj problém. Ještě jednou připomínám, že s tím, že GitHub je použitelný bez JS, jsi přišel ty.
Když vezmu tu nejproprietárnější sračku a otaguji ji GPL3, tak addon (a pošuk, který ho používá), bude hrozně happy, že si na svém počítači spouští pouze FSF-free kód, což vůbec není pravda.Tak jsi byl uveden v omyl stejně jako když si stáhneš nějaký software, o kterém ti tvrdí, že je GPL, a on není. Tomu asi taky nedokáže zabránit nikdo jiný než pokročilá umělá inteligence…
Ještě jednou připomínám, že s tím, že GitHub je použitelný bez JS, jsi přišel ty.Mě je úplně jedno, jestli je GitHub použitelný bez JS nebo ne. Nemám zálibu v rozbíjení si prohlížeče podobnými udělátky. Jinak o tom, co někomu FSF nutí nebo nenutí, asi dostatečně svědčí tohle.
It is very important to complain when a site has nonfree JavaScript code, especially if it won’t work without that code. LibreJS makes it easy to complain by heuristically finding where to send the complaint. ... When you complain to the website for their nonfree nontrivial JavaScript, provide them with the link to the JavaScript Trap essay so that they can get more information on what the issue is and how they can solve it on their own site.
Tak jsi byl uveden v omylV omyl především uvádí uživatele FSF, když o LibreJS tvrdí, že "detects and blocks nonfree nontrivial JavaScript".
I’d just like to interject for moment. What you’re refering to as Linux, is in fact, X.Org/Linux, or as I’ve recently taken to calling it, X.Org plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning graphical operating system made useful by the X.Org Xserver, window manager, desktop environment and vital system components comprising a full OS as expected by current users.
IMHO je podstatná část tahle:
We developed these criteria to judge services for hosting parts of the GNU operating system
Takže tu stránku a hodnocení podle ní je potřeba brát jako určitý manifest ve stylu "hostujeme své projekty na GNU Savannah a další možnosti se nám nelíbí z těchto důvodů". Pokud někdo jiný shledává jejich kritéria relevantními, nechť se směle řídí podle jejich hodnocení a doporučení. Každý svého štěstí strůjcem.
The site's terms of service contain no odious conditions. (C4)což „když nás někdo zažaluje v divné zemi s praštěnými zákony, budete nás na své náklady bránit“ určitě je.
Does not encourage bad licensing practices (no license, unclear licensing, GPL N only). (B2)
Encourages use of GPL 3-or-later as preferred option. (A2)Počkat, to mám jako napsat „GPL 666 nebo novější“ čekat, až jim zase rupne v kouli a rozhodnou se, já nevím, že psaní software je zodpovědná práce, na které mohou záviset životy lidí, a proto autor dostane za každou chybu ránu rákoskou, a prohlásí to za GPL 667? (nehledě na to, že souhlasit se smlouvou, kterou jsem nejen neviděl, ale která dokonce ani neexistovala, by asi u soudu neprošlo)
To „nebo novější“ se týká ostatních, kteří chtějí software šířit dál:
This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
Není to závazek pro původního autora – na něj nemůžou jen tak spadnout nové povinnosti. Ona taková smlouva by byla ve většině i neplatná – nemůžeš se předem zavázat k něčemu, když ani nevíš, co to bude.
což „když nás někdo zažaluje v divné zemi s praštěnými zákony, budete nás na své náklady bránit“ určitě je.
což „když nás někdo zažaluje v divné zemi s praštěnými zákony, budete nás na své náklady bránit“ určitě je.V Americe je to možná normální
Ber to spíš jako referenční implementaci – ono je velice snadné kritizovat a říkat ostatním, co dělají špatně – ale větší váhu ta kritika má, když sám ukážeš, že to jde dělat dobře.
Kdyby jenom řekli, že všechny hostingy mají vážné chyby, ale závěr by z toho byl, že uživatel stejně nemá na výběr a nic lepšího neexistuje, tak by to bylo trochu na nic.
Tak to jsou lidé, bez kterých by Linux neexistoval.
Napadá mne jen jeden - a to ještě jen proto, že bez něj by se to nejmenovalo Linux. Co je úsměvné, je označit za "lidi okolo Linuxu" organizaci, která aktivně bojuje za to, aby se Linux říkalo jen jádru a to, co pochází od nich, se vypíchlo zvlášť jako GNU. To už by to označení víc sedělo třeba na Google nebo Intel, protože ti aspoň zaměstnávají linuxové vývojáře. To by ale asi "antikorporátní trollík" rozdýchával hodně těžko, že?
Dále mu vadí, že v nabízených licencích jsou licence řazené dle abecedy a jeho GPL není tedy na prvním místě.
Už mockrát jsem si myslel, že mne někteří lidé už nedokážou ničím překvapit - a vždycky jsem se šeredně pletl.
RMS byl kdysi opravdu přínosem, ale teď je to už jen takový vrtošivý stařík.+1. Jestli má dnes někdo v téhle oblasti přínos, je to EFF, ne FSF.
Version 1.0 of the criteria ranks sites on a score from F (unacceptable) to A+ (extra credit).což nic neříká (a já bych řekl, že zavádí spíš směrem ABCDEF)... Zarazilo mě to prostě stejně jako graf s nepopsanýma osama.
123 je stupnice, kde můžeš navzájem porovnávat ... rozdíl mezi 3 a 4 a mezi ostatními čisly je neporovnatelnýTrolovani ti jde docela dobre, ale tady jsi to mirne prepisknul. Priste zkus drobet ubrat. Keep up the good work !