OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Uživatelé Windows mohou podpořit vývojáře svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita zakoupením Krity v Microsoft Store za 279,00 Kč. V popisu Krity bylo doteď uvedeno, že peníze jdou na podporu vývoje a Kritu lze také stáhnout z oficiálních stránek Krity. Vývojáři museli popis upravit. V Microsoft Store nelze uživatele informovat o možnosti stažení z jiných zdrojů než z Microsoft Store.
Tiskni
Sdílej:
tak bude tlačit na to, aby se všechny aplikace instalovaly přes jejich Store.Inu Microsoft jakožto průkopník v oboru digitální distribuce softwaru si diktuje pravidla. Pamatujete ještě na doby kdy jsme se smáli Microsoftu že na Windowsech není schopný zprovoznit distribuci softwatu pomocí repositářů (podobně jako na Linuxu – mimochodem, kdo je v téhle oblasti skutečným průkopníkem? Co já pamatuju tak SW repositáře jsou ve světě svobodného softwaru od nepaměti) a instalačky bylo nutné tahat z domovský stránek? Obávám se že v podání Microsoftu na tyhle doby ještě budeme se slzou v oku vzpomínat a dětem vysvětlovat jak perfektní to kdysi bylo (až na ten přibundlovaný crapware).