Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Článek Vyzkoušejte PipeWire v roli zvukového serveru na MojeFedora.cz informuje o aktuálním stavu multimediálního serveru PipeWire (Wikipedie) zprostředkujícího aplikacím na Linuxu jednotný přístup k audiu a videu. PipeWire je už součástí Fedora Workstation několik vydání jako video server. Používá se například na sdílení obrazovky na Waylandu. Jeho ambicí je ale také stát se výchozím zvukovým serverem a nahradit PulseAudio. Dle plánu se tak stane ve Fedoře 34.
Tiskni
Sdílej:
+1 Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací. Pokud ne, tak to bude jen Xté alternativní API pro práci se zvukem, kdy všechny implementace emulují API těch ostatních, aby se na ně mohl napojit libovolný program.
JACK má „nedostatek“ pouze v tom, že pracuje s jednou zvukovou kartou. Což se dá pochopit u profesionálního audia (kvůli časování). Zatímco na takové to domácí spotřební přehrávání se to moc nehodí – tam člověk spíš ocení, že může připojit třeba USB zvukovku a nasměrovat do ní zvukové proudy z právě hrajících programů – i za cenu kolísající kvality. A po vytrhnutí zvukovky z USB se to samo přesměruje do zvukovky na desce nebo třeba do monitoru přes HDMI (podle určeného pořadí), takže to pořád hraje, aniž by uživatel musel něco dělat.
Do JACKu lze připojit více zvukovek, ale jedna je vždy primární. Tohle by se asi muselo upravit, aby se ta primární mohla měnit a nebylo potřeba znovu napojovat běžící programy. Jinak je to ale všechno už jen otázka přívětivého GUI a výchozího nastavení. Klidně se tedy mohlo celou dobu stavět na JACKu a PulseAudio tu vůbec nemuselo být…
Přijde mi, že na té odkazované stránce jenom používají JACK, jako by to byla (virtuální) zvukovka, ale ten JACK je napojen na jednu fyzickou zvukovku.
Nicméně na stránkách JACKu je popsáno, jak ho používat s více zvukovkami: How can I use multiple soundcards with JACK? Ale žádná z těch možností asi nenahradí úplně PulseAudio (v tom scénáři, který jsem popisoval v předchozím komentáři, kde uživatel dynamicky připojuje a odpojuje zvukovky a přesměrovává zvuk). Rozšířit JACK tak, aby vyhovoval i potřebám toho spotřebního audia, by ale nemělo být až tak těžké – a pak už je to jen o tom GUI a výchozím nastavení.
Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací.No nevím, dle FAQ (které už neexistuje tam kde bylo) nebo teď tady, Pipewire nemá za cíl nahrazovat.