Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Článek Vyzkoušejte PipeWire v roli zvukového serveru na MojeFedora.cz informuje o aktuálním stavu multimediálního serveru PipeWire (Wikipedie) zprostředkujícího aplikacím na Linuxu jednotný přístup k audiu a videu. PipeWire je už součástí Fedora Workstation několik vydání jako video server. Používá se například na sdílení obrazovky na Waylandu. Jeho ambicí je ale také stát se výchozím zvukovým serverem a nahradit PulseAudio. Dle plánu se tak stane ve Fedoře 34.
Tiskni
Sdílej:
+1 Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací. Pokud ne, tak to bude jen Xté alternativní API pro práci se zvukem, kdy všechny implementace emulují API těch ostatních, aby se na ně mohl napojit libovolný program.
JACK má „nedostatek“ pouze v tom, že pracuje s jednou zvukovou kartou. Což se dá pochopit u profesionálního audia (kvůli časování). Zatímco na takové to domácí spotřební přehrávání se to moc nehodí – tam člověk spíš ocení, že může připojit třeba USB zvukovku a nasměrovat do ní zvukové proudy z právě hrajících programů – i za cenu kolísající kvality. A po vytrhnutí zvukovky z USB se to samo přesměruje do zvukovky na desce nebo třeba do monitoru přes HDMI (podle určeného pořadí), takže to pořád hraje, aniž by uživatel musel něco dělat.
Do JACKu lze připojit více zvukovek, ale jedna je vždy primární. Tohle by se asi muselo upravit, aby se ta primární mohla měnit a nebylo potřeba znovu napojovat běžící programy. Jinak je to ale všechno už jen otázka přívětivého GUI a výchozího nastavení. Klidně se tedy mohlo celou dobu stavět na JACKu a PulseAudio tu vůbec nemuselo být…
Přijde mi, že na té odkazované stránce jenom používají JACK, jako by to byla (virtuální) zvukovka, ale ten JACK je napojen na jednu fyzickou zvukovku.
Nicméně na stránkách JACKu je popsáno, jak ho používat s více zvukovkami: How can I use multiple soundcards with JACK? Ale žádná z těch možností asi nenahradí úplně PulseAudio (v tom scénáři, který jsem popisoval v předchozím komentáři, kde uživatel dynamicky připojuje a odpojuje zvukovky a přesměrovává zvuk). Rozšířit JACK tak, aby vyhovoval i potřebám toho spotřebního audia, by ale nemělo být až tak těžké – a pak už je to jen o tom GUI a výchozím nastavení.
Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací.No nevím, dle FAQ (které už neexistuje tam kde bylo) nebo teď tady, Pipewire nemá za cíl nahrazovat.